اختصاص 40 میلیون دلار برای واردات کاغذ مورد نیاز حوزه فرهنگ

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در مراسم رونمایی از دو کتاب برگزیده فرهنگ رضوی خبر داد

اختصاص 40 میلیون دلار برای واردات کاغذ مورد نیاز حوزه فرهنگ

مهدی توحیدی

آیین رونمایی از دو کتاب برگزیده در حوزه فرهنگ رضوی با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و صاحبان آثار در بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) مشهد برگزار شد. در این مراسم استاد محمدجواد غفورزاده(شفق) از پیشکسوتان شعر آیینی خراسان درباره کتاب تازه خود گفت: کتاب «چشمه گوهر» شامل 40 دوبیتی است که برای نخستین بار احادیث علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) بر وزن دوبیتی و در سمت راست کتاب هم 40 رباعی رضوی مربوط به احادیث حضرت رضا(ع) منظوم شده است.

وی با بیان اینکه قرار بود این کتاب مانند سایر کتاب‌ها بر وزن رباعی باشد، افزود: این اثر نخستین کار ترجمه منظوم بر وزن دوبیتی است که وزن دلنشین‌تری برای خوانندگان و علاقه‌مندان داشته و بیشتر از یک سال روی آن زمان صرف شد.وی با اشاره به اینکه این کتاب با هماهنگی بنیاد بین‌المللی امام‌رضا(ع) و با کمک مسئولان این بنیاد به چاپ رسیده و تقدیم ارادتمندان درگاه علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) شده است، بیان کرد: تقریظ حجت‌الاسلام راشد یزدی و مقدمه مفصل دکتر زاهدی از نکات مثبت این کتاب است.
 مصطفی جلیلیان مصلحی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی و از نخبگان ادبی کشور هم در مورد اثر جدید خود گفت: کتاب «آینه‌های رضوان» گردآوری بهترین و برگزیده‌ترین اشعار رضوی با نظر 6 استاد برجسته در این حوزه است.
وی با اشاره به اینکه در این مجموعه به هر دو گونه شعر آیینی توجه شده است، افزود: در این گزیده نگاه ما به تمامی زوایای تازه مکشوف و نوآورانه شعر معاصر رضوی و توجه به شعر کهن بوده است. وی ادامه داد: پیش‌گفتار محمدرضا سنگری از شاعران برجسته آیینی از نکات برجسته این اثر است که مجموعه‌ای براساس بایستگی‌ها و شایستگی‌های شعر معاصر گردآوری شده است. 

چتر حمایتی دولت از ناشران
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌های دولت برای حمایت از ناشران گفت: حمایت از ناشران از گذشته بوده و همیشه حوزه فرهنگ مورد حمایت و توجه جدی دولت‌ها بوده و در دولت جدید هم توجه بیشتری به حوزه فرهنگ خواهد شد. یاسراحمدوند در خصوص حذف ارز 4هزارو200 تومانی و گرانی کاغذ با اشاره به اینکه با توجه به ثبت سفارش‌ها کمبودی در زمینه کاغذ رخ نخواهد داد، گفت: واردکنندگانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند اقدام به ثبت سفارش کرده‌اند و میزان واردات کاغذ در سال جاری به اندازه مورد نیاز بوده است.
وی با اشاره به اینکه امکان ثبت سفارش و تخصیص ارز نیمایی نیز به سرعت و اولویت در بانک مرکزی و همچنین وزارت صمت ایجاد شده و مشکلی بابت تأمین کاغذ وجود ندارد، افزود: با همکاری و دستور معاون اول رئیس‌جمهور مبلغ 40 میلیون دلار به واردات کاغذ مورد نیاز حوزه فرهنگ اختصاص داده شده است.وی گفت: مهم‌تر از واردات کاغذ کمک به افزایش توان تولید داخلی در زمینه کاغذ است که امیدواریم در این دولت به این موضوع برسیم. وی همچنین تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد متولی این کار نیست، اما ما به وزارت صمت و ارگان‌های مرتبط در این زمینه کمک و امور را تسهیل می‌کنیم که اتفاق‌های خوبی در این زمینه رخ داده است و به زودی تولید داخل در این زمینه رونق بیشتری خواهد گرفت. احمدوند با تأکید بر اینکه افزایش قیمت کاغذ در سال جاری بر شمارگان و تیراژ کتاب‌ها تأثیر کاهشی نداشته، عنوان کرد: این به آن معنی نیست که گرانی‌ها اثری بر شمارگان نمی‌گذارد، اما این موضوع تنها عامل کاهش شمارگان کتاب نیست بااین حال علاقه‌مندی مردم به حوزه فرهنگ موجب می‌شود تولید فرهنگی ازجمله تولیدات پر مخاطب باشد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه