آخرین وضعیت مصرف انرژی در خراسان شمالی

در نشست مشترک شرکت‌های گاز، برق و پخش فراورده‌های نفتی بررسی شد

آخرین وضعیت مصرف انرژی در خراسان شمالی

محمدزاده ثانی

صبح روز گذشته در نشست خبری مشترک شرکت گاز، شرکت توزیع نیروی برق و شرکت پخش فراورده‌های نفتی استان، نیروگاه شیروان به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مصرف‌کنندگان سوخت خراسان شمالی عنوان شد.


افزایش مصرف برق در خراسان شمالی
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی اظهار کرد: با توجه به نبود خط انتقال سوخت در استان، سوخت جایگزین با تریلی وارد این استان می‌شود که در فصل زمستان روزانه 3/5 میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه داده می‌شود.
علیرضا صبوری افزود: برای تأمین برق استان روزانه معادل ۶۰ تریلی ۳۰ هزار لیتری باید سوخت در نیروگاه سوخته شود که در حال حاضر ۶۰ هزار میلیون لیتر سوخت در نیروگاه ذخیره شده است.
وی در خصوص مصرف برق در استان نیز گفت: ۳۷درصد از برق استان توسط بخش خانگی، ۹درصد در دستگاه‌های دولتی، ۱۳درصد در بخش صنعت، ۲۷درصد در بخش کشاورزی و مابقی در حوزه تجاری مصرف می‌شود.
میزان مصرف برق در زمان اوج روز و شب در سال جاری در مقایسه با سال گذشته به ترتیب 15 و 8درصد افزایش یافته که با توجه به متوسط رشد مصرف کشور که 2درصد بوده، این استان افزایش قابل‌توجهی داشته است.
وی در ادامه از شناسایی و کشف 930 دستگاه رمزارز در منازل، پاساژها و مرغداری‌های استان خبر داد و گفت: با شناسایی این تعداد دستگاه در مصرف 4/5مگاوات برق صرفه‌جویی شده است.
صبوری رساندن میزان متوسط خاموشی هر مشترک به عدد ۶۰ دقیقه، کاهش میزان تلفات انرژی به عدد 5درصد و ارائه ۹۵درصد از کل خدمات این شرکت در بستر خدمات غیرحضوری به افراد را سه هدف این شرکت تا سال ۱۴۰۵ عنوان کرد.

ذخیره 60میلیون لیتری سوخت نیروگاه
مدیرعامل شرکت پخش فراورده‌های نفتی خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به سوخت دوم صنایع استان در فصل زمستان گفت: باتوجه به اینکه در آستانه فصل سرما قرار داریم، سوخت مورد نیاز خانواده‌های فاقد گاز طبیعی و صنایع بزرگ استان همچون نیروگاه شیروان، کارخانه‌های سیمان و آلومینا به میزان کافی در انبار‌های سوخت خراسان شمالی ذخیره‌سازی شده است و هیچ مشکلی در زمینه تأمین سوخت برای فصول سرد سال وجود ندارد.
مجتبی شکوری اظهار کرد: در حال حاضر تأمین و ذخیره‌سازی نفت کوره برای مصرف صنایع استان در زمستان با 101 دستگاه نفتکش انجام می‌شود.
وی نیروگاه شیروان را مصرف‌کننده عمده سوخت در استان دانست و افزود: در حال حاضر برای سوخت دوم این نیروگاه 60 میلیون لیتر ذخیره‌سازی شده است.
مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی نیز در این جلسه از گازرسانی به 15 صنعت استان خبر داد و گفت: در حال حاضر گازرسانی به 877 صنعت استان انجام شده که گازرسانی به 15 صنعت دیگر در دستور کار این شرکت است.
حسن رضا میربلوکی افزود: 834 روستا در استان وجود دارد که از این تعداد 747 روستا معادل 8/99درصد از نعمت گاز برخوردارند.
وی ادامه داد: در تعدادی از روستاهای بالای 20 خانوار در شهرستان مانه‌وسملقان و اسفراین (ارناوه، هاور و چهل دختران) به علت بالا بودن هزینه گازرسانی، امکان گاز‌رسانی وجود ندارد.
وی در خصوص میزان مطالبات این شرکت از صنایع نیز گفت: میزان بدهی شرکت لوله‌گستر اسفراین ۱۱ میلیارد و ریخته‌ گری اسفراین ۲۷میلیارد تومان است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه