ضرورت حضور اجتماعی و خدماتی اعتاب مقدسه

تولیت آستان قدس رضوی در پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه تأکید کرد

ضرورت حضور اجتماعی و خدماتی اعتاب مقدسه

تولیت آستان قدس رضوی بر ضرورت حضور اعتاب مقدسه در عرصه‌های اجتماعی و خدمت‌رسانی به مردم مبتنی بر سیره اهل ‌بیت(ع) تأکید کرد.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مروی در پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی که با حضور جمعی از تولیت‌های اعتاب مقدسه و بقاع متبرکه ایران اسلامی به میزبانی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) در شهر ری برگزار شد، ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) را تسلیت گفت و با بیان اینکه بقاع متبرکه و اعتاب مقدس کانون‌های هدایت و نشر دین هستند، ابراز کرد: وجود مضجع شریف امام رضا(ع) و امامزادگان عظیم‌الشأن در ایران اسلامی نعمت‌های بزرگ و ظرفیت‌های ملکوتی و نورانی هستند که خداوند تبارک ‌و تعالی برای هدایت جامعه در اختیار ما قرار داده است.
وی با بیان اینکه بقاع متبرکه و امامزاده‌ها در کشور هر کدام به تعبیر رهبر معظم انقلاب باید هدایتگر و عامل نشر معارف دین باشند، افزود: همان‌ گونه که امام علی بن موسی‌الرضا(ع) و امامزادگان لازم‌التعظیم در دوران حیات ظاهری خود منشأ نورانیت، آرامش و هدایت جامعه به ‌سوی سعادت بوده‌اند، اکنون نیز مضجع‌های شریفشان باید همان کارکرد را داشته باشد.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه حضرات حی و حاضر هستند و حیات دارند اما ما از درک فیض حضور آن‌ها محروم هستیم، تصریح کرد: در رابطه با مسائل آستان قدس سؤالی را خدمت رهبر معظم انقلاب مطرح کردم، معظم‌له با این یک جمله که «ببینید اگر امام رضا(ع) بودند چه می‌کردند؟» پاسخ دادند و ما بارها از این یک جمله برای رفع مشکلات استفاده کرده‌ایم و هدایت گرفته‌ایم.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی در ادامه چند پیشنهاد را مطرح و با تأکید بر نقش مؤثر آستان‌های مقدس بر احیای دوباره و رونق بخشیدن به دوره‌های سنتی و خانگی قرآن کریم در میان مردم، بیان کرد: آستان‌های مقدس می‎توانند در احیای سنت‎های اصیل فراموش ‌شده و سنت‎های اسلامی کمرنگ شده تلاش کنند تا این سنت‌های بسیار خوب و ارزشمند احیا شوند.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: جلسات قرآن خانگی در قدیم در شب‌های جمعه در هر کوچه و محله‌ای برپا می‌شد و برکات بسیاری نیز داشت و علاوه بر تقویت قرآن در جامعه موجب ایجاد الفت، محبت و تقویت روابط صمیمی و دینی میان مردم می‌شد که اکنون متأسفانه این جلسات مقداری کمرنگ شده است.
وی تصریح کرد: مردم نیاز به ارتباط اجتماعی دارند و این نیاز مردم را می‌توانیم با برگزاری روضه‌های خانگی برطرف کنیم، در غیر این‌ صورت جشن‌های غربی با فرهنگ خارجی که هیچ بار معنوی و دینی ندارند، جای آن‌ها را پر خواهند کرد.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی تصریح کرد: آستان‌های مقدس می‌توانند در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی وحدت رویه داشته باشند، همان ‌طور که در دوران کرونا این کار به‌ خوبی صورت گرفت که رضایت رهبر معظم انقلاب را نیز به دنبال داشت.
تولیت آستان مقدس رضوی گفت: امیدواریم این وحدت رویه‌ها و هماهنگی در حوزه‌های مختلف مثل تحویل سال نو با همکاری آستان‌های مقدس و برنامه‌های معنوی، خلاقانه، نو و جذاب آن‌ها ادامه داشته باشد.
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مروی نسبت به توجه آستان‌های مقدس به مجاوران نیز متذکر شد و گفت: در حوزه مجاوران کم‌کاری شده است، بسیاری از اقدام‌های اعتاب مقدسه در حوزه زائران بوده و از مجاوران‌ غافل شده‌ایم، آن‌ها نقش مهمی در ترویج فرهنگ اهل ‌بیت(ع) دارند.
وی بر ضرورت خدمت‌رسانی اعتاب مقدسه به مردم مبتنی بر سیره اهل‌ بیت(ع) تأکید کرد و افزود: امروز بدون حضور در حوزه‌های اجتماعی و خدماتی نمی‌توانیم نفوذ و کارکرد مثبت داشته باشیم. مسیحیت توانسته با تأسیس بیمارستان و مدرسه پا به عرصه گذاشته و نفوذ پیدا کند. 
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به برخی خدمات اجتماعی آستان قدس رضوی اشاره و تصریح کرد: خدام حضرت رضا(ع) در مسائل مختلف اجتماعی از جمله آزادی زندانیان، رفع اختلاف‌های خانوادگی، سرکشی به اقشار بی‌بضاعت جامعه و غیره بسیار خوب عمل کرده‌اند.
وی بیان کرد: به‌ عنوان مثال همزمان با شب ولادت حضرت زینب(س) به همت و پیشگامی آستان قدس رضوی، جشن گلریزان آزادی ۱۳۷ بانوی زندانی جرایم غیرعمد با حضور خیران برگزار و ۷۰ میلیارد ریال برای آزادی آن‌ها کمک جمع‌آوری شد.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی گفت: ظرفیت و برکت حضور امام رضا(ع) در مشهد و امامزادگان عظیم‌الشأن در قم و شهر ری آن‌ قدر بالاست که با استفاده از این ظرفیت نورانی می‌توانیم بسیاری از مسائل اجتماعی را حل کنیم و نیاز به وجود دادگستری نخواهیم داشت.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه