آش شور آل‌خلیفه

ابراز نگرانی پارلمان اروپا از وحشی‌گری حکومت بحرین

آش شور آل‌خلیفه

سرکوب مردم توسط رژیم آل‌خلیفه بحرین به‌گونه‌ای گسترده شده که صدای نهادهای غربی را هم درآورده است. شماری از اعضای پارلمان اروپا در نامه‌ای به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره افزایش روند سرکوبگری و وضعیت حقوق بشر در بحرین ابراز نگرانی کردند. 
به گزارش فارس، ۱۲ عضو پارلمان اروپا با امضای نامه مشترکی که به همت مرکز اروپایی برای دموکراسی و حقوق بشر (ECDHR) تهیه شده، به‌شدت درباره سرکوبگری در بحرین ابراز نگرانی کردند. این نامه خطاب به «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته شده و در آن پرسش‌های زیادی درباره اقدامات نهادهای مرتبط به‌ویژه در اتحادیه اروپا برای مقابله با سرکوبگری رژیم آل‌خلیفه در بحرین مطرح شده است.
به نوشته روزنامه «القدس العربی»، اعضای پارلمان اروپا در این نامه آورده‌اند وضعیت «حسن مشیمع» رهبر معارضان بحرین و «عبدالجلیل السنکیس» فعال معارض و مدافع حقوق بشر که در معرض شکنجه و اهمال پزشکی قرار دارند، نمونه‌هایی از رفتارهای غیرانسانی رژیم آل‌خلیفه است. 
اعضای پارلمان اروپا همچنین خواستار اعمال مجازات‌هایی برای اعضای دولت بحرین و مسئولان نقض حقوق بشر به‌ویژه در وزارت کشور بحرین شدند. در  این نامه همچنین تأکید شده اتحادیه اروپا باید به نقش محوری خود در اعمال فشار دیپلماتیک برای مقابله با این قبیل رفتارهایی که نقض قانون بین‌المللی است، عمل کند.
رژیم آل‌خلیفه به دلیل نقض حقوق بشر و حبس فعالان حقوقی و معارضان با فشارهای بین‌المللی روبه‌رو است و به‌تازگی نیز سازمان ملل درخواست اعزام کارشناس به بحرین به منظور تحقیق درباره نقض حقوق بشر داده است. 
رژیم آل‌خلیفه شماری از رهبران معارض را حبس کرده که از جمله آن‌ها شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت ملی اسلامی وفاق به عنوان مهم‌ترین سازمان معارض سیاسی در کشور است. شیخ سلمان در اوایل سال ۲۰۱۵ به چهار سال حبس محکوم شده بود و پس از آن در نوامبر ۲۰۱۷ دادگاه بحرین او را به اتهام واهی جاسوسی برای قطر متهم کرد و سرنوشت آینده او مشخص نیست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه