زیارت با طعم دلتنگی

روایتی از حال و هوای زائران در زائرشهر رضوی به مناسبت چهارشنبه‌های امام رضایی

زیارت با طعم دلتنگی

همه ما طعم زیارت را چشیده‌ایم، حال زیارت امامزادگان بوده و یا ائمه و یا پیامبران(ع). به راستی پس از زیارت و بازگشت به وطن، حس دلتنگی عجیبی تو را فرا می‌گیرد و تا چند روز در حال و هوای حرم به سر می‌بری به‌ویژه که این زیارت، زیارت امام رضا(ع) باشد که حضور در حرمش دلتنگی و غصه را از بین می‌برد.«چند روز است حال و هوای دلم متفاوت شده است؛ درست از زمانی که به من گفتند آماده باش که می‌خواهیم در قالب یک کاروان شما را به زیارت امام رضا(ع) ببریم. سال‌ها از رفتنم به مشهد و زیارت آقا می‌گذرد؛ در آن سال‌ها وقتی کنار پنجره فولاد قرار گرفتم دعاهای زیادی کرده بودم، خوشبختی همه جوان‌ها، سلامتی و برطرف شدن مشکلات و... ولی یکی از دعاهایی که خوب به یاد دارم این بود که آقا، آخرین بار نباشد به زیارت شما می‌آیم؛ دوباره و چندباره روزی‌ام کن... و حال پس از سال‌ها این سفر دوباره روزی‌ام شده است»؛ این، گفته بسیاری از زائرانی است که این روزها در زائرشهر رضوی میهمان امام رضا(ع) هستند و عجیب حال دلشان این روزها خوب است.

عشق به امام رضا(ع) تنها شامل شیعیان نمی‌شود
وارد زائرشهر رضوی می‌شوم و به مکانی که زائران از منطقه سیستان و بلوچستان و شهرستان قلعه‌گنج هستند می‌روم. ابتدا با حجت‌الاسلام انور جان‌شیری، روحانی کاروان زیارت‌اولی‌های سیستان و بلوچستان به گفت‌وگو می‌نشینم. او می‌گوید: این کاروان‌های زیارتی از آخرین منطقه سیستان و بلوچستان که هم مرز با کرمان و روستاهای اطراف آن و شهرستان قلعه‌گنج است در دو گروه در قالب دو دوره سه روزه از 15 تا 20 آذر ماه به مشهد مشرف و در زائرشهر رضوی مستقر شدند.
این روحانی با بیان اینکه این کاروان‌ها با همکاری معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان و گروه‌های جهادی مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) توس و گروه جهادی محدثه، مدرسه علمیه نرجس( س) و مدرسه علمیه الزهرا سیس‌آباد زائر امام رضا(ع) شدند، می‌افزاید: در مجموع ۱۳۴ زائر نیازمند که بیشتر آن‌ها خانم و اکثراً افرادی هستند که یا زائر اولی‌اند و یا پس از سال‌ها این سفر نصیب آن‌ها شده، به مشهد آمده‌اند.
او با اشاره به حضور چند خانم اهل سنت در این کاروان، می‌گوید: عشق به امام رضا(ع) تنها شامل شیعیان نمی‌شود و اهل سنت نیز ارادت ویژه‌ای به آقا علی بن موسی‌الرضا(ع) دارند و این سفر و ادامه‌دار بودن این کاروان‌های زیارتی برای مردم به‌ویژه مناطق محروم که گرفتاری‌های بیشتری دارند، قوت قلبی برای آن‌ها در زندگی خواهد بود.
جان‌شیری می‌گوید: وقتی انسان از نعمتی برخوردار است قدر آن را نمی‌داند؛ امام رضا(ع) نعمت بزرگی هستند که زائران ایشان، بیشتر این نعمت را درک می‌کنند.

تجربه زیارت با معرفت
این روحانی با بیان اینکه افرادی که از مناطق محروم به زیارت می‌آیند، تنها با هدف بهره‌مندی معنوی از این سفر راهی مشهد می‌شوند، تصریح می‌کند: این افراد به دلیل اینکه در مناطق محروم زندگی می‌کنند و خود نیز از نظر رفاهی در سطح پایینی قرار دارند بعضاً با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و حضور آن‌ها در مشهد و زیارت امام هشتم(ع) قوت قلبی برای آن‌ها خواهد بود. به نظر من اگر سالی یک بار افراد مناطق محروم را به زیارت امام رضا(ع) بیاوریم در زندگی و حالات روحی و روانی آن‌ها بسیار اثرگذار خواهد بود.
او می‌گوید پیش از حرکت جلسه‌ای در مسجد منطقه خود برگزار و تمامی آداب زیارت و زیارت همراه با معرفت را به زائران آموزش داده است تا این افراد زیارتی همراه با معرفت را تجربه کنند.

تقویت سیره رضوی، هدیه امام رضا(ع) به من بوده است
در ادامه این گزارش گفت‌وگویی با طاهره خیرزاده، سرگروه کاروان زیارتی اول از منطقه جنوبی کرمان و قلعه‌گنج و مربی قرآن داشتم؛ او می‌گوید: این کاروان از 15 تا 18 آذر از مناطق جنوبی کرمان و روستاهای اطراف آن میهمان امام رضا(ع) بوده است و افرادی که در این کاروان حضور دارند خود محروم هستند و یا زیارت اولی و یا سال‌هاست به دلیل عدم تمکن مالی به مشهد مشرف نشده‌اند.
خیرزاده ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه مربی قرآن هستم چندبار با روحانی منطقه خود در خصوص اعزام افرادی برای زیارت امام رضا(ع) گفت‌وگو کردم و در نهایت با حمایت معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان خواسته ما مورد اجابت قرار گرفت و در دو گروه راهی مشهدالرضا شدیم.
او در خصوص برنامه‌های این سه روز می‌گوید: بیان سیره شهدا در پایگاه آداب الزیارت، برنامه روضه، سخنرانی، کبوترانه ویژه کودکان، بازدید از نمایشگاه حکایت آفتاب، حضور در رواق دارالهدایه و قرائت زیارت امین‌الله و ذکر توسل و صرف ناهار در مهمانسرای حضرت از برنامه‌های این سه روز بود که همه زائران بهره معنوی بسیار بالایی از این برنامه‌ها داشته‌اند.
بانو خیرزاده می‌گوید: برپایی چنین کاروان‌هایی، در ترویح سیره رضوی بسیار اثرگذار است. من در گذشته با کاروان شخصی به زیارت امام هشتم(ع) آمدم اما این بار به دلیل برنامه‌های خوب، نحوه زیارت من کاملاً متفاوت بود و استفاده معنوی بیشتری از زیارت خود بردم و راضی‌تر بودم و این نظر من تنها نیست، همه کاروان نظرشان این است که برنامه‌های انجام شده در جهت معرفت‌افزایی است.
او می‌گوید: قطعاً حال روحی خوبی در این سفر معنوی بدست آوردم و برای همه افرادی که دوست داشتند به زیارت بروند اما به هر دلیل نتوانستند دعا کردم امام رضا(ع) آن‌ها را نیز بطلبد.
این بانو می‌افزاید: امام رضا(ع) به امام مهربانی‌ها مشهور هستند و بسیار به صله رحم و فراگیری قرآن اهمیت می‌دادند، من نیز قطعاً سیره حضرت را در خود تقویت می‌کنم و در بازگشت به روستای خود بچه‌های بیشتری را نسبت به فراگیری قرآن تشویق خواهم کرد.

عشق به امام رضا(ع) سوغات معنوی من از مشهد است
حنانه کریمی، 12 ساله از شهرستان قلعه‌گنج کرمان روستای ریگ‌آباد نیز یکی دیگر از مصاحبه‌شونده‌های من است. ظاهر ظریفی دارد اما بسیار خوش‌صحبت است. او می‌گوید: همیشه وقتی در تلویزیون گنبد آقا امام رضا(ع) را می‌دیدم، می‌گفتم آقا، می‌شود ما را نیز بطلبی. حتی یک بار خواب دیدم من و بچه‌های دیگر روستایمان در حرم امام رضا(ع) هستیم و عده‌ای از خانم‌ها نیز همراه ما هستند، البته آن حرمی که من دیدم با این حرم متفاوت بود.
او ادامه می‌دهد: خواب بسیار قشنگی بود، از آن زمان اشتیاق من برای زیارت بیشتر شد تا اینکه دو روز پیش از اینکه عازم سفر به مشهد شویم، مربی قرآن ما گفت: پس‌فردا با کاروان به مشهد می‌رویم. حس بسیار قشنگی داشتم، چند بار ضریح آقا را تجسم می‌کردم و اینکه چه بگویم.
حنانه می‌گوید: در راه فقط به این فکر می‌کردم گنبد آقا را ببینم چه دعایی کنم، شفای بیماران، سلامتی پدر و مادرم و ظهور آقا امام زمان(عج)، موفقیت در درس‌هایم و... نه، اول از همه برای اینکه دوباره زائر آقا شوم دعا می‌کنم. وارد مشهد که شدیم گویی در آسمان‌ها پرواز می‌کردم، فقط دوست داشتم بروم حرم، سریع وسایل خود را گذاشتیم و راهی حرم شدیم.
وی می‌افزاید: وقتی حرم امام رضا(ع) را دیدم اشک‌هایم در پهنای صورت قرار گرفت و فقط گریه می‌کردم و مجال سخن گفتن نبود.
حرم آقا با آنچه در تصور من بود، تفاوت بسیار زیادی داشت. گرچه در تلویزیون همیشه حرم آقا را می‌دیدم ولی وارد حرم که می‌شوی شکوه و عظمت این بارگاه قلب‌ها را تسخیر می‌کند و برایت بسیار اعجازانگیز است.
او از برنامه‌های در نظر گرفته شده در این سه روز می‌گوید: خیلی خوب بود، یعنی موجب می‌شد زیارتت خیلی قشنگ‌تر و با حال خوب و معرفت باشد. برای من نمایشگاهی که در باب‌الهادی برگزار شده بود از همه جذاب‌تر بود.
حنانه با بیان اینکه از ته قلبم دعا می‌کنم همه زیارت نرفته‌ها و پدر خودم، زیارت امام رضا(ع) نصیبشان شود؛ می‌گوید: سوغات معنوی من از مشهد عشق به امام رضا(ع) و انتقال تمام محبت‌هایی که خادمان اینجا به ما داشتند، به همشهریانم خواهد بود.

اخلاق رضوی؛ حاصل سفرم به مشهد 
فاطمه احسانی از شهرستان قلعه‌گنج، حافظ کل قرآن و متولد 1370 از دیگر کسانی بود که با او به گفت‌وگو نشستم. او می‌گوید: پس از چند سال دوباره امام رضا(ع) من را طلبیدند تا زائر ایشان شوم و بسیار خوشحالم که چنین سفر معنوی‌ای نصیب من شده است.
او می‌گوید: برنامه‌های این سه روز بسیار خوب بود و همه اعضای کاروان راضی بودند، تنها زمان آن برای ما بسیار کم بود و کاش می‌توانستیم بیشتر در مشهد بمانیم و به زیارت امام رضا(ع) برویم.
خانم احسانی، ظهور امام زمان، عاقبت بخیری همه و زیارت دوباره امام رضا(ع) را از جمله دعاهای خود در محضر امام رضا(ع) ذکر می‌کند و می‌گوید: آقا به قدری مهربان هستند که به محض ورود به حرمشان دیگر غصه‌ای نداری و فقط مهربانی و امید را می‌بینی، حرمشان هم به تو امید می‌دهد حال چه رسد به خودشان.
او ادامه می‌دهد: امید در زندگی بسیار مهم است و این سفر تجربه امید داشتن به آینده روشن را به من داد. باید بگویم خوش به حال شما مشهدی‌ها که چنین آقایی دارید، هر بار که به زیارت می‌روید غصه‌هایتان را فراموش می‌کنید و پس از زیارت گویی دوباره برای ادامه زندگی 
شارژ می‌شوید.
این بانو می‌گوید: من تصمیم گرفتم پس از این سفر، اخلاقم رضوی‌گونه باشد و برای قرآنی کردن بچه‌ها قطعاً تلاشم بیشتر خواهد شد.

برنامه‌ها در راستای معرفت‌افزایی زائران بود
فاطمه جلال‌پور 18 سال دارد و زائر اولی است؛ درسش تمام شده و امسال برای شرکت در کنکور نام‌نویسی کرده است. او نیز می‌گوید: قبولی در کنکور پس از ازدواج مهم‌ترین مسئله در زندگی هر دختر و پسر است و من نیز همین دغدغه را دارم و یکی از خواسته‌های من از امام رضا(ع) قبولی در کنکور است.
فاطمه می‌گوید: می‌خواهم برایتان از روزی بگویم که به من گفتند می‌خواهی به مشهد بروی. نمی‌دانید چقدر شوق داشتم، دوباره می‌خندد و می‌گوید: ذوق‌زده شده بودم، مادرم از شوق و رفتارهای من لبخند می‌زدند و می‌گفتند: حالا زیارت رفتی فقط برای خودت دعا نکنی و من نیز خوشحال، مادرم را بوسیدم و گفتم: اول برای امام زمانم و بعد برای شما دعا می‌کنم.
او ادامه می‌دهد: همه این‌ها خواسته امام رضا(ع) است، اگر ایشان نطلبند نمی‌توانی بیایی و من خوشحالم که مورد لطف آقایم قرار گرفتم و اکنون به این سفر معنوی که به نظرم خیلی زمان آن کم بود، آمدم. کاش متولیان امر زمان آن را بیشتر کنند؛ من اگر 10 روز در مشهد باشم، مثل همین سه روز از صبح تا شب در حرم خواهم بود. برنامه‌هایشان نیز بسیار خوب و در راستای معرفت‌افزایی زائران تعریف شده بود، این زیارت را برای ما دلنشین‌تر می‌کرد و لذت بیشتری از زیارت خود داشتیم.
فاطمه می‌گوید: من همیشه حرم امام رضا(ع) را در رسانه‌ها  می‌دیدم اما دیدن کجا و در محضر آقا قرار گرفتن کجا؟ زمین تا آسمان فاصله دارد. وقتی برای اولین بار به زیارت آمدم، حس ویژه‌ای داشتم، گویی بر بال فرشته‌ها سوار بودم و پس از زیارت حس سبکی داشتم.
او ادامه می‌دهد: پس از این سفر قطعاً تغییرات زیادی در من به وجود خواهد آمد به‌ویژه که عهد کردم نمازم را اول وقت بخوانم، کارهایم در راه رضای خدا باشد و اینکه همیشه همه چیز را به امام رضا(ع) بسپارم. مطمئن هستم به همه خواسته‌های خود می‌رسم، قطعاً هرچه امام رضا(ع) صلاح بداند اتفاق می‌افتد.
فاطمه می‌گوید: سوغات من به همشهریانم بعد از زیارت امام رضا(ع)، دعا در حق آن‌ها برای شفای بیماری و عاقبت بخیری همه خواهد بود.
خبرگزاری حوزه علمیه خراسان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه