مکتب سلیمانی و رسانه

پیشنهاد‌های مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی به فعالان فرهنگی

مکتب سلیمانی و رسانه

محسن نصرپور؛مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی

شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان اسطوره ملی و جهانی مبارزه با تروریسم و داعش و استکبار جهانی و اسوه درخشان ولایتمداری، ایثار، ساده‌زیستی، چهره اخلاقی و محبوب مردمی و شخصیت نخبه و فرمانده برجسته جبهه مقاومت، مهر تأییدی بود بر حقانیت انقلاب و ولایت و مسیر الهی حیات طیبه انقلاب شکوهمند اسلامی که حماسه بی‌نظیر و پرشور و حضور باشکوه مردمی در بدرقه و تشییع جنازه آن شهید گرانقدر و یاران شهیدش به‌ویژه ابو مهدی المهندس، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت بود که رهبرمعظم انقلاب از آن به‌عنوان «یوم‌الله» یاد فرمودند. از این رو بزرگداشت سالروز شهادت سردار دل‌ها و زنده نگاه داشتن نام و راه پرفروغ آن اسوه‌حسنه و تبیین و ترویج مکتب شهید سلیمانی که به‌نام روز جهانی مقاومت نیز نام‌گذاری شده است، ضرورت و اهمیت ویژه داشته و روحیه‌ای مضاعف برای نیروهای جهادی و ارزشی و جبهه مقاومت بوده و حرکتی ارزشمند در مقابل جریان‌سازی‌های رسانه‌ای معاندان و بدخواهان ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت است. از این رو پیشنهادهای رسانه‌ای در دومین سالگشت شهادت سردار شهید سلیمانی ارائه می‌گردد تا اصحاب رسانه (مطبوعات، خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری، فعالان عرصه فضای مجازی و به‌ویژه رسانه ملی) به آن تأکید نمایند:
 پرهیز از افراط و تفریط در پرداختن به شخصیت والای ایشان. پرداخت تفریطی، ظلم در حق «مکتب شهید سلیمانی» و ادا نشدن حق مطلب است و پرداخت افراطی، ساختن اسطوره‌ای دست‌نیافتنی به‌ویژه برای نسل جوان.
 مقابله با مصادره کردن شخصیت و مکتب شهید سلیمانی از سوی گرایش‌های سیاسی و گروه‌های خاص و برجسته کردن وجه فراجناحی شخصیت ایشان. ناظر به نظرسنجی‌های علمی که همواره ایشان را در زمان حیات، اولین یا دومین شخصیت محبوب کشور با اختلاف زیاد از سایرین (در فهرست شخصیت‌های کشور در نظرسنجی) اعلام کرده و نیز «ناراحتی زیاد» بیش از 90درصد مردم از شهادت ایشان. 
 راه‌اندازی پویش‌های مردمی مانند بهترین خاطرات، عکس‌ها، عکس‌نوشت‌ها، طراحی‌ها و نوآوری‌ها در گرامیداشت دومین سالگرد شهادت ایشان.
 تولیدات فاخر و کوتاه با قابلیت بهره‌برداری بیشتر و هوشمندانه‌تر در بستر فضای مجازی به‌ویژه در حوزه شبهه‌زدایی.
 برجسته کردن توانایی‌های بارز شهید سلیمانی جدای از اشراف نظامی در اقناع‌سازی در گفت‌وگوها و دیپلماسی با عزت در دیدارهای خارجی و رؤسای اقوام و طوایف مختلف.
 رسانه‌ای کردن محبوبیت بالای ایشان در بین شخصیت‌های سیاسی بین‌المللی، نخبگان سیاسی، رزمندگان مقاومت و مردم منطقه و تبیین علل این محبوبیت.
 تبیین شجاعت، نبوغ نظامی و نگاه راهبردی ایشان و پیچیدگی‌های کنشگری نظامی شهید سردار سلیمانی (مانند ورود به اربیل فقط با 60 نفر نیرو یا فرود با بالگرد در وسط محاصره آمرلی و...).
 پرداختن حساب‌شده به وجه وطن‌دوستی ایشان و دفاع از خاک و ناموس ایران و مسلمانان، فارغ از دیدگاه دینی و مذهبی با هدف جذب قشر خاکستری به‌ویژه گروه‌های سنی نوجوان و جوان که به مقولاتی چون خاک، ناموس، عزت، جوانمردی، استقلال و مبارزه با زورگویی و سلطه، اهمیت زیادی می‌دهند.
 اشاعه اصول و ارزش‌های اخلاقی ایشان مانند رعایت اخلاق، انصاف، حق‌الناس، وفای به عهد و... حتی در مواجه با بدترینِ دشمنان.
 تبیین ویژگی‌های مردم‌شناسی و اشراف ایشان به فرهنگ، زبان، آداب‌ و رسوم، ویژگی‌های تاریخی و جغرافیایی(آمایش سرزمینی) و آگاهی از اشتراکات و افتراقات قومی و قبیله‌ای منطقه و بهره‌مندی از آن در جهت دفاع از کیان و سرزمین مسلمانان.
 نشر نگاه ایشان در جذب حداکثری و دفع حداقلی ذیل چتر وحدت و همبستگی ملی ناظر به فرمایشات رهبر معظم انقلاب.
 تبیین ولایتمداری محض ایشان و اعتقاد به اصل ولایت‌فقیه و ارادت عمیق، قلبی و رابطه مرید و مرادی ایشان با رهبر معظم انقلاب.
 اشاعه تواضع و ساده‌زیستی بی‌نظیر ایشان با توجه به شرایط کنونی جامعه و تشریفات و تجملات غالباً غیرضروری مسئولان. (مانند واکنش ایشان نسبت به باز کردن درِ ماشین از سوی محافظان یا بازرسی ایشان در مراسمی که بدون تشریفات و با لباس شخصی شرکت می‌کردند و مصادیق فراوان دیگر).
 به تصویر کشیدن علاقه و ارادت خانواده‌های شهدای حرم به ایشان به‌‌ویژه مستندسازی از خاطرات شیرین خانواده‌ها در دیدارهای بدون تکلف و تشریفات.
 تولید برنامه از متولیان برگزاری مراسم تشییع باشکوه سردار سلیمانی در استان‌هایی که میزبان پیکر مطهر ایشان بوده‌اند. به‌عنوان‌مثال بیان خاطرات خادمان حرم امام رضا(ع) که پیکر ایشان را در حرم مطهر طواف داده بودند.
 به انسجام مجاوران و زائران در تشییع جنازه سردار شهید در مشهد مقدس هم توجه شود.
 بازنمایی نگرش مردم کف جامعه به‌ویژه نسل نوجوان و جوان نسبت به ایشان.
 بازتاب اقدامات مختلف نهادهای دولتی و غیردولتی و سپاه و بسیج و... در زنده نگه‌داشتن و تکریم ایشان به ‌انحای مختلف توسط اصحاب رسانه خصوصاً صدا وسیما مانند نام‌گذاری بزرگراه‌ها، خیابان‌ها، پارک‌ها، ورزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و... و نیز طرح‌هایی چون خدمت‌رسانی رایگان به بیماران کرونایی، طرح واکسیناسیون شهید سلیمانی و... در شهرها و مراکز استان‌ها.
 مطالبه رسانه‌های استانی از دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که از نام پرآوازه ایشان، پوششی برای ناکارآمدی و اقدامات شعاری و نمایشی خود، ساخته‌اند.
 از طرفی عدم نگاه سازمانی و اداری به سردار شهید سلیمانی ضروری است به عبارتی مردمی بودن و مردمی برگزار شدن مراسم سالگرد شهید باید برجسته شود، چراکه روایت‌های مردمی بسیار مهم است روایت‌های مردم ناب‌ترین و صحیح‌ترین است.
 همچنین تبلیغات بیش از اندازه و افراط در برگزاری مراسم ضرر دارد و ممکن است ضد ارزش شود.
 با توجه به نام‌گذاری سالروز شهادت سردار سپهبد شهید سلیمانی به نام روز جهانی مقاومت، توجه و تبیین نقش و خدمات آن شهید بزرگوار در شکل‌گیری جبهه مقاومت و بیان آثار و نتایج ارزنده تشکیل و فعالیت جبهه مقاومت در منطقه و جهان نیز مهم است. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه