مسمومیت 35نفر با گاز مونوکسید طی سه ماه

مسمومیت 35نفر با گاز مونوکسید طی سه ماه

رئیس سازمان اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در سه ماه گذشته پایگاه‌های اورژانس115 استان به 35مورد مأموریت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن اعزام شدند.
به گزارش فارس، تقی دولت‌آبادی اظهار کرد: ۳۵مورد مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن طی سه ماه در استان رخ داده است. آبگرمکن، اجاق گاز آشپزخانه، بخاری و خودرو می‌توانند گاز مونوکسیدکربن تولید کنند.
وی با اشاره به اینکه این گاز از سوختن ناقص مواد حاوی کربن و ترکیب شدن آن‌ها با اکسیژن ایجاد می‌شود، افزود: مونوکسیدکربن در منازل، بیشتر از سوختن مواد نفتی مانند گاز شهری، نفت و بنزین ایجاد می‌شود.
وی تصریح کرد: نداشتن تهویه مناسب یا بسته شدن دودکش‌ها در این وسایل موجب سوختن ناقص مواد نفتی می‌شود و انسان را در معرض خطر مسمومیت با مونوکسیدکربن قرار می‌دهد که به عنوان نمونه اگر خودرو را در یک پارکینگ با فضای بسته روشن کنید، باید منتظر مسمومیت با مونوکسیدکربن باشید و حدود ۱۰دقیقه طول می‌کشد تا این گاز در جریان خون شما ظاهر شود.
دولت‌آبادی تهوع و استفراغ، ضربان نامنظم قلب، افزایش تعداد تنفس، حالت گیجی و منگی، خواب‌آلودگی و تنفس مشکل را ازجمله علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن ذکر کرد و ادامه داد: در برخی موارد، تشنج و افت سطح هوشیاری نیز رخ می‌دهد. در صورت وجود علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، باید سریعاً فرد را به فضای باز انتقال و در معرض هوای آزاد قرار داد و با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفت.
وی یادآور شد: بررسی دودکش‌ها و هواکش‌ها به صورت منظم، نصب دستگاه‌های اخطار‌دهنده مونوکسیدکربن در منزل، کنترل دستگاه‌های حرارتی منزل، امتناع از روشن کردن خودرو، موتورسیکلت و وسیله نقلیه خود در گاراژ با درِ بسته و تعبیه دریچه تأمین هوای وسایل گازسوز ازجمله مواردی است که در پیشگیری از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن می‌توان به آن توجه کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه