مطالبه مردمی برای شبانه‌روزی شدن مساجد

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خبر داد

مطالبه مردمی برای شبانه‌روزی شدن مساجد

حجت‌الاسلام حسین محمد ابراهیم، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس و در پاسخ به درخواستی با عنوان مطالبه مردمی برای شبانه‌روزی شدن مساجد» گفته است: مساجد گونه‌بندی‌های متفاوتی دارند. برخی مساجد بین‌راهی هستند که در مورد اینگونه موارد مطالبه‌ مردم، مطالبه بحقی است و باید آن مساجد با همکاری دستگاه‌های حافظ امنیت در بیشتر اوقات روز باز باشند و به رهگذران خدمات ارائه دهند.
وی افزود: مطلوب این است که مساجد از قبل اذان صبح تا طلوع آفتاب و همچنین ساعاتی پیش از اذان ظهر تا ساعاتی پس از نماز عشا فعال باشند که این امر همراهی و هماهنگی دستگاه‌ها و نهادهای متولی حوزه‌ مسجد را می‌طلبد. البته در حال حاضر برخی از مساجد، در طول شبانه‌روز بیش از ۱۰ ساعت در حال ارائه خدمات متنوع فرهنگی و اجتماعی به اهالی محله هستند.
محمد ابراهیم افزود: برخی از مساجد ویژه، باید برای افراد در راه مانده، امکان اسکان موقت فراهم کنند تا فرضاً فردی بتواند برای ساعتی با خانواده‌اش در آنجا استراحت کند. در این‌گونه مساجد چنانچه دستگاه‌های تأمین‌کننده‌ امنیت همکاری لازم را داشته باشند، می‌توان در مسجد را به صورت شبانه‌روزی باز گذاشت.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد تصریح کرد: در مساجد سطح شهر و به‌خصوص مساجد جامع امکان باز بودن مساجد برای ۲۴ ساعت فراهم نیست. این مساجد در سطح یک محله یا منطقه هستند که برای برپایی نماز و اجرای برنامه‌های فرهنگی و فعالیت‌های اجتماعی در بازه‌های زمانی مشخص، باز هستند. حتی بسیاری از بقاع متبرکه با وجودی که از زیرساخت‌ها و امکانات بیشتری برخوردارند نیز به دلایلی در ساعاتی از شبانه‌روز از پذیرش زائر معذور هستند.
وی افزود: باز بودن در مساجد در طول شبانه‌روز، نیازمند حضور چند خادم و نگهبان و مدیر داخلی برای رسیدگی به امور مسجد و مراجعه‌کنندگان و حفاظت از اماکن و لوازم است. مسجدی که بعضاً توان تأمین یک خادم پاره ‌وقت را ندارد، نمی‌تواند چنین امکانی را فراهم آورد؛ مگر اینکه توسط مردم و دستگاه‌های مسئول امکانات لازم برای چنین امری فراهم شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه