130 شاکی در پرونده باند کلاهبرداری «سرباز»

تحقیقات برای روشن شدن ابعاد ماجرا ادامه دارد

130 شاکی در پرونده باند کلاهبرداری «سرباز»

عقیل رحمانی

باند 11‌نفره‌ای با نام «سرباز» که اقدام به اجاره املاک شهروندان در نقاط مختلف شهر مشهد و گلبهار می‌کردند و در ادامه املاک اجاره‌ای را به رهن واگذار می‌کردند، در حالی متلاشی شد که متهمان پرونده با این روش بیش از 6 میلیارد تومان درآمد نامشروع کسب کرده‌ بودند.

با گزارش مأموران پلیس از اقدام‌های باند حرفه‌ای کلاهبرداری در حوزه املاک به دستگاه قضایی، پرونده‌ای در یکی از شعبه‌های بازپرسی دادسرای ناحیه2 مشهد باز و موضوع توسط قاضی شعبه مورد بررسی دقیق قرار گرفت. تحقیقات اولیه بازپرس پرونده در دادسرای ناحیه2 مشهد از گستردگی جرایم در حوزه خرید و فروش مال غیر توسط سرکرده‌های این باند حکایت داشت. مقام قضایی ضمن صدور دستورات ویژه برای شناسایی و دستگیری سرشاخه‌های اصلی ماجرا همزمان تمامی روش‌ها و ابعاد کلاهبرداری اعضای باند «سرباز» را مورد بررسی و تحقیق قرار داد.
در این میان مشخص شد، باند مذکور دارای 11 عضو است که هر کدام در طراحی و اجرای نقشه‌های کلاهبرداری و سرکیسه کردن مردم نقش تعریف شده‌ای بر عهده‌شان است.

سربازهای باند فقط چشم می‌گفتند
برخی از آن‌ها در مرحله ابتدایی کار و در زمینه شناسایی املاک اجاره‌ای و صحبت با مالک نقش ایفا می‌کردند به گونه‌ای که در پوشش‌های مختلفی مانند اعضای یک خانواده املاک اجاره‌ای شهروندان را قولنامه و پس از آن همان املاک را در بازه زمانی چندروزه که داخل آن خانه مستقر می‌شدند، با ادعای مالکیت، به رهن می‌دادند و از هر نفر میلیون‌ها تومان وجه دریافت می‌کردند و یک باره ناپدید می‌شدند.
در این باند برخی افراد که در لایه‌های پایین قرار داشتند «سرباز» نام داشتند و باید دستورات سرکرده‌های باند را اجرا می‌کردند. نکته دیگری که بازپرس پرونده در حین اقدام‌های دقیق قضایی به آن پی برد این بود که اعضای این باند کلاهبرداری دامنه اقدام‌های مجرمانه‌شان تا شهر گلبهار هم گسترده شده و تعدادی از متهمان پرونده با استفاده از چک‌های آزاد و... اقدام به خرید واحد‌های مسکونی کرده و پس از معامله و در اندک فاصله زمانی با درج آگهی فروش زیر قیمت املاکی که هنوز سند رسمی آن‌ها صادر نشده، مشتری برای خانه‌ها پیدا کرده و پس از توافق، قسمتی از وجه معامله را دریافت کرده و متواری می‌شدند. 
ثبت پرونده در شعبه بازپرسی مورد اشاره موجب شد مالباخته‌ها برای پیگیری و احقاق حقوق از دست رفته‌شان راهی عدلیه شوند، در حالی که هر روز بر تعداد شکات پرونده افزوده می‌شد و تعداد آن‌ها به مرز 130 نفر رسید، مأموران پلیس هویت تمامی اعضای باند را که در میان آن‌ها دو زن هم دیده می‌شد شناسایی و با دستور مقام قضایی عملیات دستگیری اعضای باند «سرباز» را آغاز کردند.

8 عملیات برای دستگیری هشت نفر
به این واسطه محل حضور هشت نفر از اعضای باند سرباز در نقاط مختلف شهر به محاصره مأموران درآمد و متهمان پرونده یکی پس از دیگری بازداشت و پس از طی شدن روال انتظامی پرونده با دستور قاضی دادسرای ناحیه2 مشهد به شعبه بازپرسی منتقل شدند و سه نفر دیگر از اعضای باند در حال حاضر متواری هستند و با توجه به سرنخ‌های موجود در پرونده راهی برای فرار آن‌ها وجود ندارد و به زودی دستگیر خواهند شد.
نکته عجیب دیگر این بود که زن‌های عضو باند با دیدن یک آگهی استخدام منشی در «دیوار» وارد این بازی شوم شده بودند، این افراد که نیاز مادی داشتند با اندکی تأمل می‌توانستند از دام کلاهبرداران فرار کنند ولی این گونه نشد.
شکات پرونده که تاکنون بیش از 6 میلیارد تومان از دست داده‌اند، با شناسایی عاملان کلاهبرداری از مقام قضایی خواستار در نظر گرفتن اشد مجازات برای آ‌ن‌ها شدند.
در ادامه متهمان راهی زندان شدند تا دیگر مراحل قضایی پرونده هم طی شود. اما نکته مهم این پرونده که باید از سوی مالکان و صاحبان خانه‌های خالی در نظر گرفته شود این است که تا حد امکان خرید و فروش و رهن و اجاره واحد‌های آپارتمانی خود را در مراکز قانونی انجام دهند تا در صورتی که ایرادی در فرایند باشد توسط کارشناسان مربوط شناسایی شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه