دروازه قلعه اشکانیان در ویرانشهر فاروج

دروازه قلعه اشکانیان در ویرانشهر فاروج

سرپرست هیئت باستان‌شناسی ویرانشهر فاروج خراسان شمالی گفت: مطالعات انجام شده درباره دروازه غربی این محوطه‌ تاریخی که به تازگی از دل خاک بیرون کشیده شده، نشان می‌دهد این بنا مربوط به دوره اشکانی است.
میثم لباف خانیکی در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: کاوش و مطالعات در ویرانشهر فاروج در تفاهم‌نامه منعقد شده با میراث فرهنگی و موزه لوور فرانسه از دو سال پیش آغاز شد و فصل سوم کاوش‌ها در این محوطه تاریخی نیز به تازگی به پایان رسید.
وی با بیان اینکه کاوش‌های مشترک ایران و فرانسه در این محل تا دو سال دیگر ادامه خواهد یافت افزود: در کاوش‌های فصل سوم نیمی از دروازه غربی این محوطه خاک‌برداری شد که پلانی از دروازه‌های دوره‌های اشکانی است.
لباف خانیکی با بیان اینکه قدمت این محوطه هزار و ۷۰۰ تا ۲هزار سال تخمین زده شده است افزود: سازه این دروازه و ابعادی که دارد نشان‌دهنده اهمیت و رونق اقتصادی و اجتماعی ویرانشهر فاروج است و همان طور که حدس می‌زدیم این محوطه استقراری مهم نقش مرکز مدیریتی حکومت در دره اترک را داشته و معبر تردد این سکونتگاه بوده است.
بر اساس شواهد اولیه، حصار مربع شکل این محوطه ۱۴ هکتار است که هر ضلع آن ۳۵۰ متر بوده و در داخل این حصار محوطه محصور دیگری است که حصاری به اضلاع ۹۰ متر ارگ یا حاکم‌نشین را محافظت می‌کرده است.
محوطه ویرانشهر نخستین بار در سال ۱۳۵۵ توسط هیئتی از باستان‌شناسان ایتالیایی به سرپرستی روبرتا ونکو ریچاردی از دانشگاه تورین شناسایی شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه