پایان اولتیماتوم

موضع متحد احزاب و جریان‌های عراق در مورد ضرورت خروج نظامیان آمریکا

پایان اولتیماتوم

علوی

احزاب، گروه‌ها و جریان‌های عراقی به صورت متحد بر ضرورت پایان اشغالگری آمریکا و خروج همه نظامیان این کشور تا جمعه ۳۱ دسامبر تأکید داشتند. از نخستین ورود رسمی هزاران نظامی آمریکایی به خاک عراق بیش از ۱۹ سال می‌گذرد. در سال ۲۰۰۳ طی حمله نظامی آمریکا به عراق و سرنگونی صدام، بیش از ۱۷۳هزار نیروی خارجی که ۱۵۰هزار نفر از آن‌ها آمریکایی بودند، وارد خاک عراق شدند و در این مدت به بهانه‌های مختلف از اماکن حساس در این کشور به عنوان پایگاه‌های نظامی و عملیاتی استفاده کردند. به گزارش فارس، پس از آن در سال ۲۰۱۱ براساس توافق واشنگتن و بغداد، حضور نیروهای آمریکایی در عراق پایان یافت و نظامیان آمریکایی این کشور را ترک کردند اما در سال ۲۰۱۴ همزمان با ظهور داعش و ایجاد ائتلاف بین‌المللی موسوم به مبارزه با تروریسم تحت رهبری آمریکا دوباره ۳هزار نظامی در این قالب وارد خاک عراق شدند. به گزارش فارس، از این میزان ۲هزارو۵۰۰ نیرو آمریکایی بودند.

پس از اعلام پیروزی بر داعش، مردم، اغلب گروه‌های سیاسی و دولت عراق بر ضرورت خروج نظامیان خارجی از کشور تأکید کردند اما اوج این درخواست‌ها پس از آن صورت گرفت که آمریکا در ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ در اقدامی تروریستی سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، نایب رئیس الحشدالشعبی را به شهادت رساند. پارلمان عراق در واکنش به این اقدام، طرح اخراج نظامیان آمریکا از این کشور را تصویب کرد.

اظهارات ضد و نقیض بغداد و واشنگتن
در حالی که برخی کارشناسان بر این باورند که حضور مستشاران آمریکایی در خاک عراق، خطرناک‌تر از حضور نیروهای رزمی در این کشور است، عده‌ای دیگر معتقدند خروج نظامیان آمریکا از عراق، صوری و در حد یک ادعاست. گواه صوری بودن خروج نیروهای رزمی آمریکایی از عراق، تداوم تردد کاروان‌های لجستیک، پروازهای بالگردهای نظامی آن و در اختیار داشتن مدیریت آسمان عراق، تحرکات مشکوک در برخی پایگاه‌های نظامی از جمله عین‌الاسد و اظهارات ضد و نقیض مقامات آمریکایی و عراقی در این خصوص است. به عنوان مثال، در حالی که مقامات عراقی هنوز می‌گویند «روند خروج نیروهای رزمی آمریکا از عراق ادامه دارد» و در پایان سال ۲۰۲۱ به پایان خود رسیده است، ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش یکشنبه پیش مدعی شد از نهم دسامبر (۱۸ آذرماه) هیچ نیروی رزمی یا نیرویی ندارد که نقش جنگی در عراق داشته باشد.
تحسین الخفاجی، سخنگوی ستاد عملیات مشترک و یحیی رسول، سخنگوی نیروهای مسلح عراق پیش از این اعلام کرده بودند دیگر نظامیان آمریکایی در این کشور حضور ندارند، بلکه آن‌ها صرفاً مستشارانی هستند که برای ارائه حمایت‌های لجستیکی و افزایش توان ارتش عراق مأموریت پیدا کرده‌اند. با تمامی این اوصاف هنوز تعداد نیروهایی که از این پایگاه خارج شده و نیروهایی که باقی مانده‌اند مشخص نیست و مقامات عراقی در این خصوص شفاف‌سازی نمی‌کنند.  پیش از این کنت مک‌کنزی، رئیس سازمان تروریستی سنتکام (فرماندهی مرکزی آمریکا) گفته بود هیچ نیرویی قرار نیست عراق را ترک کند و صرفاً کارویژه این نیروها از حالت «رزمی» به حالت «آموزشی» و «مستشاری» تغییر خواهد کرد. در سایه این ابهام و تعلل در خروج نیروهای نظامی آمریکایی از عراق که بر خلاف خواست مردم و اغلب گروه‌های سیاسی این کشور است، نیروهای آمریکایی باقیمانده در عراق باید پس از پایان مهلت مشخص‌شده، منتظر پاسخ قاطعانه مقاومت عراق باشند. زیرا گروه‌های مقاومت عراق اعلام کرده‌اند در صورت باقی‌ماندن نظامیان آمریکایی در کشور، تمام منافع آمریکا اعم از پایگاه‌ها، پادگان‌ها و کاروان‌ها در خاک عراق را هدف قرار خواهند داد.

موضع یکپارچه گروه‌های مقاومت
در همین راستا، موضع گروه‌های مقاومت عراقی درباره ضرورت اخراج آمریکا از عراق یکپارچه است. شیخ اکرم الکعبی، دبیرکل جنبش مقاومت النجباء گفته است: ما از اشغالگران آمریکایی انتقام خواهیم گرفت و متقاعد نخواهیم شد مگر اینکه آخرین سرباز بیگانه آمریکایی از خاک عراق خارج شود. هیچ خروجی از خاک عراق اتفاق نیفتاده بلکه آنچه حاصل شده، تنها تغییر عنوان‌ها بوده است. شیخ قیس الخزعلی، دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق هم تأکید می‌کند: کمیته هماهنگ‌کننده گروه‌های مقاومت، در انتظار خروج اشغالگران آمریکایی از خاک عراق است. هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح نیز در این خصوص اعلام کرده نیروهای نظامی آمریکایی در هیچ شرایطی نباید در این کشور باقی بمانند. هیئت هماهنگی گروه‌های مقاومت عراق نیز در این باره در بیانیه خود تهدید کرد: «رؤیای آمریکا که سربازان اشغالگر آن، احساس آرامش کنند و پایگاه‌های آن در صلح و ثبات در عراق باشند، یک توهم است که هرگز محقق نخواهد شد». ائتلاف دولة القانون به ریاست نوری المالکی هم بارها اعلام کرده‌ «دلیلی برای بقای نیروهای آمریکایی در عراق وجود ندارد و ما نیاز نظامی به آن‌ها نداریم». 
سید مقتدی الصدر رهبر جریان صدر نیز چندی پیش با اعلام موعد پایان حضور نظامی آمریکا در عراق، از این امر استقبال کرد. ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی هم در این زمینه تأکید کرده بود: «باید جدول زمان‌بندی الزام‌آوری برای خروج نیروهای جنگی خارجی تنظیم شود». سید عمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی هم تاکنون بارها در اظهارات و سخنرانی‌ها خود، بر ضرورت اخراج نیروهای آمریکایی از کشورش تأکید کرده و گفته است: «وقت آن رسیده کشوری با حاکمیت ارضی کامل شویم که هیچ نیروی خارجی و از همه مهم‌تر نیروی نظامی آمریکایی در آن حضور نداشته باشد».  علاوه بر گروه‌ها و جریان‌هایی که نام برده شد، ده‌ها گروه دیگر از مقاومت عراق و نیز بسیاری از جریان‌ها و گروه‌های اهل سنت و کُرد، بر ضرورت عمل به خواسته پارلمان این کشور و خروج اشغالگران آمریکایی از عراق تأکید کرده‌اند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه