صداقت و امانت‌داری

صداقت و امانت‌داری

حجت‌الاسلام رفیعی

حضرت زهرا(س) سه نکته به حضرت امیر(ع) گفتند: پسرعمو! سه چیز در زندگی من با تو نبود: اول من در زندگی به تو خیانت نکردم و امانتدار بودم. دوم دروغ نگفتم و سوم از زمان ازدواج با شما مخالفت نکردم و اطاعت کردم. خدا می‌داند اگر این حدیث در کشور ما پیاده شود خیلی از مشکلات حل می‌شود... بالای 80-70درصد مشکلات جامعه همین سه مسئله است. در حدیث آمده اگر می‌خواهی به کسی نمره بدهی، به طول رکوع و سجودش نگاه نکن، به دو چیز در زندگی‌اش نگاه کن: راستگویی و امانت‌داری‌اش.
در حدیث دیگری آمده است خدا هر پیغمبری را مبعوث کرد، دو چیز را از او تعهد گرفت: صداقت و ادای امانت... الان مشکل بازار و بعضی از کاسب‌هایمان – نه همه آن‌ها – دروغ گفتن به مردم است.
از ویژگی‌های حضرت زهرا(س)، معاشرت زیبا در خانه بود، شما گفت‌وگوی خانه‌ها را ببینید؛ چقدر بعضی از خانم‌ها و آقایان همسرشان را بد صدا می‌کنند. زهرای مرضیه(س) همسرش را «یا ابن عم» و « یا اباالحسن» صدا می‌زند و حضرت امیر(ع) هم او را «یا بنت رسول الله» صدا می‌زند... اصل معاشرت مهم است.
اصل دوم «اصل همکاری با یکدیگر» است. پیامبر اکرم(ص) آمدند خانه به دختر و داماد عزیزشان سر بزنند دیدند امیرالمؤمنین(ع) در حال کمک به حضرت زهرا(س) هستند.
حضرت امیر(ع) هیزم می‌آورد، در خانه روشن می‌کرد، خانه را جارو می‌کرد، حضرت زهرا(س) جو یا گندم را آسیاب می‌کرد؛ حضرت امیر(ع)، حسن(ع) و حسین(ع) را به دوش می‌کشید و راه می‌برد. حضرت عدس پاک می‌کردند که حضرت زهرا(س) آش بپزد. آقایان! این حدیث را خوب گوش کنید بالاخره قوام خانه هم مرد است... الرجال قوامون که فقط به زورگویی نیست... رسول گرامی اسلام فرمودند مردی که در خانه خدمت عیالش را می‌کند؛ یا صدیق است، یا ثواب شهید دارد یا خیر دنیا و آخرت دارد... فرمود خانمی که در منزل فرزند بزرگ می‌کند به منزله روزه‌دار نماز شب خوان در حال جهاد است... حس تشکر داشته باشید از یکدیگر... .

برچسب ها :
ارسال دیدگاه