عالِم آینده‌نگر

درکنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه مصباح یزدی عنوان شد

عالِم آینده‌نگر

کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه مصباح یزدی همزمان با نخستین سالگرد آن عالم ربانی در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.به گزارش مهر، در این مراسم پروفسور محمد لگنهاوزن، استاد فلسفه و اخلاق برای میهمانان برون‌مرزی به زبان انگلیسی به سخنرانی پرداخت و با بیان اینکه بیش از ۳۰ سال است مرحوم آیت الله مصباح یزدی را می‌شناسم و به این آشنایی افتخار می‌کنم، عنوان کرد: بارها در محضر ایشان نشسته‌ام و امور فراوانی از ایشان فرا گرفته‌ام. در این ۱۵ سال اخیر هر هفته با آن مرحوم جلسه داشتم و مشاهده کردم ایشان با وجود کسالتی که داشت اما بانشاط در این جلسات حاضر می‌شد. مرحوم آیت‌الله مصباح علاقه شدیدی به فلسفه داشت و من در محضر ایشان احساس شاگرد بودن داشتم اما آن مرحوم به قدری متواضع بود که من را هم مباحثه علمی خود می‌دید.

وی با اشاره به اینکه علامه مصباح همواره ارتباط برقرار کردن با مسئولان را بسیار مهم می‌دانست و به آن تأکید می‌کرد، اظهار کرد: ایشان همواره تأکید داشت باید با مسئولان همکاری و ارتباط نزدیک داشت. بر همین اساس هر زمان بنده می‌خواستم به آمریکا سفر کنم می‌گفتند نباید به دنبال مسلمان کردن مسیحیان بود بلکه مهم‌ترین رسالت، رفع سوءتفاهم‌هاست. در این صورت است که آنان به‌راحتی می‌توانند مسلمانان را درک کرده و با جامعه ایمانی همراه شوند.

در دفاع از ولایت‌فقیه ذره‌ای تردید به دل راه نمی‌دادند
در ادامه این کنگره، حجت‌الاسلام والمسلمین رجبی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) اظهار کرد: روح همه فعالیت‌های ایشان در یک جمله معنا می‌شود که این جمله روی مزار مطهر علامه نوشته شده و آن «اطاعت از امر ولی است». بنده سال‌ها در محضر علامه حضور داشتم، در طول این سال‌ها جز عمل به وظیفه و کسب رضایت الهی چیزی مشاهده نکردم. ایشان همواره دغدغه داشتند در همه شئون اعم از فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و… مطیع فرمان الهی باشند.
وی با بیان اینکه علامه مصباح با همه وجود از ولایت دفاع می‌کرد، تصریح نمود: ایشان دفاع از ولایت را وظیفه الهی خود می‌دانست. علامه اصل ولایت فقیه را با همه وجود قبول داشت و اطاعت از ایشان را لازم‌الاجرا می‌دانست و نظریه ولایت‌فقیه را یک اصل مسلم اسلام و در تداوم مسیر امام معصوم و شعبه‌ای از آن می‌دانست.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: علامه مصباح در کنار اعتقاد به اینکه ولایت فقیه نایب امام زمان(عج) است، به امام راحل و رهبر معظم انقلاب بسیار عشق می‌ورزید به همین دلیل زمانی که امام خمینی(ره) رحلت فرمودند، ایشان به‌شدت بیمار شدند. آن مرحوم در دفاع از ولایت‌فقیه ذره‌ای تردید به دل راه نمی‌دادند به همین دلیل هر زمان رهبر معظم انقلاب سخن می‌گفتند، از آن اطاعت می‌کردند.
رجبی آینده‌نگری را یکی دیگر از ویژگی‌های علامه مصباح برشمرد و تصریح کرد: علامه پیش از انقلاب به این فکر بود که اگر نیاز به انقلاب محقق شد، در آینده چه نیازهایی به وجود می‌آید که حوزه علمیه باید مکمل آن باشد، ازاین‌رو همواره به تولید و تربیت نیرو اقدام کرد. این شخصیت بزرگ برای آینده انقلاب کادرسازی کرد طوری که دشمنان نیز به زبان آمدند و گفتند: «آقای مصباح برای بعد خود نیز کار کرد».

برچسب ها :
ارسال دیدگاه