تمام بدنش می‌لرزد...

تمام بدنش می‌لرزد...

حجت‌الاسلام فرحزاد

روایت داریم؛ هر عملی را خدا توسط ملائکه می‌پذیرد؛ الّا «صدقه» که آن را مستقیم خود خدا می‌گیرد... چون امور زبانی و بدنی را انسان راحت انجام می‌دهد، اما اینکه از مال دنیا دل بکند، این کار سختی است و لذا تعبیر این است که «صدقه کمر شیطان را خرد می‌کند». شاید چیزی مثل صدقه شیطان را دور و ناراحت نکند.
صدقه دادن چند نوع است؛ یک نوع ، زکات فطره است . نوع دیگر، صدقه‌های مستحبی است که هر چه انسان بدهد، شیطان را دور می‌کند، امواج بلا را دور می‌کند. روایت داریم امام هفتم(ع) فرمود: «اگر کسی مالش را در راه خیر و احسان به دیگران خرج نکند، خدای متعال او را گرفتار می‌کند تا دو برابر در راه باطل هزینه کند». خیلی‌ها هستند این قدر پول دکتر و دوا و حوادث ناگوار و مالیات و عوارض و جریمه و... می‌دهند.
«مال» برای خرج کردن است. اگر صله رحم کردی، صدقه دادی، خیرات دادی، به خانواده‌ات در حد احسان و معمول، خیر رساندی، جزا و مزد می‌بری و پاداش و ثواب آخرتت احیا می‌شود.
 امیرالمؤمنین(ع) تعبیر بسیار زیبایی دارند، در نامه31 به امام حسن مجتبی(ع) می‌فرماید: آن‌ها که اموالشان را صدقه می‌دهند، بار سنگین را روی دوش دیگری می‌گذارند... پل صراط، قیامت و صحرای محشر که آدم نیاز دارد، آنجا تحویل آدم می‌دهند. حمالی را ما بکنیم بعد وِزر و وبال و حساب و کتاب‌هایش را هم روز قیامت پس بدهیم، بعد هم این همه فقرا صف ببندند شاکی باشند، حق ما را شما پایمال کردی!
بشر میلیون میلیون حاضر است خرج کند، ماشین بخرد، خانه بسازد... اما به او بگوییم یک گوسفند بکش به فقرا بده، چهار ستون بدنش به لرزه درمی‌آید. فرض کن این پول  رابرای یک وسیله اضافه منزلت خرج کردی، من نمی‌دانم چرا برخی این قدر نمی‌فهمند، میلیون میلیون خرج خانه و ماشین و زندگی و تشریفات مبلمان و پرده و دکور می‌کنند، می‌گوییم گوسفندی برای فقرا بکش، تمام بدنشان می‌لرزد... .
الله‌اکبر! آدم‌های لئیم و آدم‌های بخیل، پست‌ترین آدم‌ها هستند. به خدا پناه می‌بریم. بخل و خساست خیلی صفت بدی است، چوبی که مردم در جامعه می‌خورند به خاطر یک عده آدم خسیس و بخیل و حریص است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه