«شاد» جعلی هم رسید!

هشدار پلیس فتا ناجا به کاربران فضای مجازی

«شاد» جعلی هم رسید!

رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا از انتشار برنامه‌های جعلی شاد در فضای مجازی خبر داد و از خانواده‌ها خواست برنامه‌های کاربردی را از منابع معتبر دریافت و نصب کنند.به گزارش قدس، سرهنگ دوم علی‌محمد رجبی در تشریح این موضوع گفت: یکی از ترفندهای مجرمان سایبری برای نفوذ به حریم خصوصی کاربران و سرقت اطلاعات، انتشار بدافزارها یا اپلیکیشن‌های مخرب در فضای مجازی در قالب برنامه‌های کاربردی است.

راه نجات، نصب برنامه‌ها از منابع معتبر
رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا تصریح کرد: با توجه به آموزش مجازی دانش‌آموزان در چند سال اخیر، شاهد کلاهبرداری‌هایی در این زمینه بوده‌ایم. به تازگی نیز مجرمان سایبری، برنامه‌های جعلی شاد را در فضای مجازی انتشار داده‌اند و با تبلیغات گسترده در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های ‌اجتماعی، دانش‌آموزان را به نصب نرم‌افزار جعلی شاد تشویق می‌کنند.
وی برای کاهش آسیب و پیشگیری از عواقب نصب این نرم‌افزار آلوده بیان کرد: بهترین راه‌‌ حل به منظور جلوگیری از نصب اپلیکیشن‌های مخرب دانلود آن‌ها از منابع معتبر و به‌روزرسانی این نرم‌افزارهاست.
این مقام انتظامی به شهروندان توصیه کرد: برای نصب و به‌روزرسانی اپلیکیشن شاد حتماً به سایت وزارت آموزش ‌و پرورش به آدرس اینترنتی www.medu.ir  مراجعه کنند و به پیام‌هایی که عموماً با عناوین نصب و تبلیغ نرم‌افزارها به ویژه در کانال‌های تلگرامی منتشر می‌شوند و مجوز دسترسی غیرمجاز می‌خواهند، توجه نکنند.

اعتیاد اینترنتی در کمین کودکان 
رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در ادامه گریزی هم به تهدیدها و آسیب‌های بازی‌های رایانه‌ای و برخط زد و در این راستا به خانواده‌ها هشدار داد‌.
سرهنگ دوم علی‌محمد رجبی ضمن بیان اینکه امروزه کودکان بر خلاف گذشته بیشتر زمان خود را در خانه می‌گذرانند و ساعت‌ها وقت خود را صرف بازی‌های رایانه‌ای و برخط می‌کنند، اظهار کرد: در این خصوص هر روز نیز شاهد عرضه یک محصول جدید از بازی‌های رایانه‌ای با محتواهای مختلف در بازار هستیم که مخاطراتی را هم در پی دارد.
وی گفت: اگرچه این بازی‌ها می‌تواند منجر به افزایش خلاقیت و هوش کودکان شود اما مضرات فراوانی هم دارد که در صورت عدم مدیریت صحیح می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد.
سرهنگ رجبی ادامه داد: بر اساس بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان این حوزه، استفاده نامناسب از بازی‌های رایانه‌ای، آثار سوءتربیتی بر کودکان از جهات مختلف جسمانی، اخلاقی، اجتماعی، روانی و حتی تحصیلی خواهد داشت که میزان شدت تأثیرات هر کدام متفاوت است.
این مقام مسئول افزود: اعتیاد اینترنتی یکی از مهم‌ترین خطرات بیش از حد بازی‌های برخط است که موجب می‌شود کودک خود را از شرایط عادی زندگی دور ‌کند که این امر مشکلات رفتاری، گوشه‌گیری، بحران هویت، بلوغ زودرس، افت تحصیلی و... را در پی خواهد داشت.
وی در ادامه ضمن اشاره به نقش خانواده‌ها در کاهش این خطرات، در خصوص راهکارهای مقابله با این خطرات اظهار کرد: خانواده‌ها باید تعاملات اجتماعی در محیط اطراف خود را افزایش دهند، برای استفاده کودکان از اینترنت چارچوب تعیین کنند و فعالیت‌های فیزیکی و سرگرمی‌های مناسب را برای کودکان فراهم کنند.
این مقام انتظامی ضمن اشاره به شکاف دیجیتالی والدین و کودکان به خانواده‌ها توصیه کرد: در زمینه کسب آموزش‌های سایبری اقدام‌های لازم را انجام دهند و دانش سایبری خود را ارتقا دهند تا بتوانند کودکان خود را در فضای مجازی همراهی کنند. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه