زنان زرتشتی پوشش کامل‌ داشته‌اند

مشاور مطالعات اجتماعی کمیسیون ملی یونسکو مطرح کرد

زنان زرتشتی پوشش کامل‌ داشته‌اند

مشاور مطالعات اجتماعی کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه هویت و حجاب زن ایرانی، پشتوانه تمدن چندهزار ساله دارد، گفت: یکی از کامل‌ترین پوشش‌ها مربوط به زنان زرتشتی یعنی پیش از اسلام بوده است، هنوز این زنان زرتشتی در یزد و برخی مناطق کشور حضور دارند که نشان می‌دهد هویت ایرانی چنین پوششی داشته است.
به گزارش ایکنا، شیدا مهنام، دبیر نهضت بین‌المللی «تبیین جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» دیروز در نشست «نقش شبکه‌سازی تشکل‌های بین‌المللی در ترویج نهضت تبیین جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» با بیان اینکه اسلام از حقوق زنان در عرصه اجتماعی و اشتغال با رعایت حریم دفاع می‌کند، گفت: معتقدم ما زنان باید به نوعی خودباوری برسیم تا بفهمیم در کجا و چه جایگاهی بیشتر مثمرثمر و مفید هستیم و این وظایف را طوری تقسیم کنیم که به مسیر و هدف اصلی ما آسیب نرساند.
وی با تأکید بر اینکه باید بین وظایف اجتماعی و شغل با اهداف کلی هماهنگی ایجاد کنیم، اضافه کرد: زنی که شاغل است سختی‌های همسرش را بیشتر درک می‌کند، چنین زنی اینکه همسرش امروز دیرتر به خانه آمده چون رئیسش با او کار داشته یا تصادفی در مسیر خانه رخ داده است را بیشتر درک می‌کند، البته منظور ما از اشتغال زن، هر شغلی که زن به واسطه آن مجبور است با مردان نامحرم زیادی در ارتباط باشد، نیست.
مهنام با اشاره به راه‌اندازی نهضت بین‌المللی «تبیین جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» تحت اشراف آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، اضافه کرد: ایشان در بخشی از پیامی که خطاب به ما و به مناسبت این مسئله صادر کردند فرمودند: خداوند براساس حکمت بالغه خود زن و مرد را طوری آفریده است که بتوانند در کنار یکدیگر و با شرایط عادلانه و با سعادت زندگی کنند. خدا زن و مرد را از یک نفس آفرید و هر کدام مکمل دیگری هستند. بنابر عدل الهی و حکمت او، هر دو توانایی‌ها و استعدادهایی دارند که می‌توانند جامعه را پر از عدل و سعادت کنند.
وی اضافه کرد: ما وقتی شروع نهضت بین‌المللی را به استادمان آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد منعکس کردیم ایشان گفتند موضوع زنان می‌تواند اجتهاد را تحت تأثیر قرار دهد؛ از نگاه وی، نظام حقوق اسلامی خصوصاً در بخش خانواده دارای اصول محکمی است که می‌تواند محور اجتهاد قرار بگیرد، خانواده، گوهر و نهاد هر جامعه است و پاسخگویی به سؤالات نوین اجتماعی در سایه همین تحولات اجتهادی است که باید در نظام خانواده قرار بگیرد.
دبیر نهضت بین‌المللی «تبیین جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» تصریح کرد: مدیریت و تدبیر اصلی دگرگونی اجتماعی در مسائل زن و خانواده و انتقال آن به نسل بعد باید توسط خود زنان برنامه‌ریزی و هدایت شود و مردان و زنان آن را اجرا کنند، تا در آینده شاهد نسل پویاتر و به تعبیر برخی از دوستان، نسل زهرایی باشیم؛ این امر مستلزم برنامه‌ریزی، آموزش و آگاهی‌بخشی است.
وی افزود: در فرهنگ غرب، هر چند کارهایی در عرصه زن و خانواده صورت گرفته که ما تأیید نمی‌کنیم زیرا مسیر انحرافی را پیمود ولی اگر ملاحظه کنیم می‌بینیم در کشورهای اروپایی زنانی که در پست‌های کلیدی هستند عمدتاً لباس‌های پوشیده دارند، حجاب سر ندارند ولی تلاش می‌کنند جدی باشند و رفتارهای مناسبی از خود بروز دهند.
پشتوانه تمدنی فاخرتر ایرانیان
مهنام ادامه داد: ما دارای پشتوانه تمدنی به مراتب فاخرتر و قدیمی‌تر از اروپا هستیم. زن تا پیش از جنگ جهانی اول در اروپا جای و جایگاهی نداشت ولی در هویت ایرانی در دوران هیچ یک از پادشاهان نمی‌بینید زنی در کار پادشاه و تا حدودی در کارها و امور دخیل نبوده باشد. حتی زنانی دریادار و هنرمند و... داشته‌ایم ولی هیچ‌گاه زن برهنه‌ نداشتیم.
وی افزود: یکی از کامل‌ترین پوشش‌ها مربوط به زنان زرتشتی یعنی پیش از اسلام بوده است، هنوز این زنان زرتشتی در یزد و برخی مناطق کشور حضور دارند که نشان می‌دهد هویت ایرانی چنین پوششی داشته است. در اسلام هم نمونه‌های بارزی مانند حضرت خدیجه(س) داریم، ایشان همه ملک و مال خود را در این راه فدا کرد و فرزندی چون فاطمه(س) را تربیت نمود، اگر ما امروز شیعه هستیم مدیون این بانوان بزرگ هستیم.
دبیر نهضت بین‌المللی «تبیین جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» اضافه کرد: در روایات بیان شده عده‌ای خدمت امام کاظم(ع) رفتند تا سؤالاتی بپرسند. ایشان به حضرت معصومه(س) ارجاع دادند. وقتی آنان پاسخ خود را گرفتند دوباره خدمت امام(ع) آمدند و امام فرمودند: فداها ابوها.
وی تأکید کرد: ما باید با همین حجاب و باورها و اعتقادات در مراسم بین‌المللی حضور یابیم و از دین دفاع کنیم. ما و نمایندگانمان در این عرصه، در جهان اسلام ضعیف عمل کرده‌ایم.

زنان اروپا تا یک قرن پیش حق رأی نداشتند
مهنام اضافه کرد: در کشور سوئیس تا سال ۱۹۳۰ زنان حق رأی نداشتند ولی وقتی جنگ جهانی رخ داد، مردان به دفاع و مباحث نظامی کشیده شدند و زنان مجبور شدند وارد عرصه کشاورزی و صنعت و... شوند؛ جنگ به آنان فهماند زن، جایگاه دارد ولی جایگاه زن در ایران و اسلام سابقه چند قرنی دارد. در فیلم‌های انگلیسی مربوط به پیش از دوره بی‌حجابی در غرب هم زنان لباس‌های پوشیده و فاخر داشتند و هرقدر پایگاه اجتماعی زنان بالاتر بود لباس‌های بلندتر و پوشیده‌تر داشتند و امروز هم سیاستمداران زن، بسیاری از مسائل را مراعات می‌کنند.
مشاور مطالعات اجتماعی کمیسیون ملی یونسکو با تأکید بر اینکه باید شبکه‌ وسیعی از بانوان را در کشور و در سطح بین‌المللی ایجاد کنیم و هرقدر این شبکه بیشتر باشد می‌توانیم موفق‌تر باشیم، اضافه کرد: متأسفانه هنوز یک بانک اطلاعاتی از وضعیت زنان نداریم که بدانیم چه مقدار زن شاغل داریم، چند نفر در روستا کار می‌کنند و... ما نیازمند بانوان متعهدی هستیم که بدانند ایران کشور آن‌هاست و حتی اگر به خارج از کشور هم می‌روند بدانند چگونه از تمدن و فرهنگ خود دفاع کنند و از ایمان و معنویت سخن بگویند.
وی با بیان اینکه البته امروز زنان ایران بسیار متعهدتر و محجوب‌تر از دیگر جوامع هستند، اظهار کرد: برای داشتن آینده بهتر باید به جوانان آموزش دهیم تا این شبکه و نهضت بین‌المللی که شکل گرفته تقویت شود. امروز شبکه ما در برخی کشورها مانند تونس، آلمان و روسیه فعالیت خوبی دارند و جامعه‌المصطفی(ص) می‌تواند کمک زیادی به این جریان داشته باشد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه