نمک‌پرورده لطف رضاییم

میزبانی کریمانه خادمان رضوی از نیازمندان

نمک‌پرورده لطف رضاییم

سارا صالحی

جمعی از دربانان بارگاه منور ثامن‌الحجج(ع) به رسم و سیره معصومین(ع) به کلمه «خدمت» وسعت بخشیدند و با همان رخت و لباس خادمی که مأمور ایستادن بر درگاه حرم مطهر رضوی هستند، در روزهای پایانی دهه فاطمیه دم نانوایی‌های کوچه پس‌کوچه‌های شهر مشهد ایستادند و به نام مادر معظم اهل بیت(ع)، نان و غذای گرم به دست نیازمندان دادند.

به نیت مادر سادات و سرباز ولایت
در شب‌های سرد دی ماه، «محمدرضا آقائی کبیر» فهرست بلندبالایی از نانوایی‌های مستقر در 30 منطقه شهری و روستایی از حوالی شهر مشهد را به دست گرفته و همراه هم‌کشیکی‌هایش محله به محله جلو می‌روند و از نانوایی‌ها سرکشی می‌کنند تا برنامه پخت و توزیع نان گرم با بهترین کیفیت انجام شود.
او در جریان بازدید از مناطق حاشیه‌نشین می‌گوید: «به برکت وجود مادر سادات و ولایت، خانم فاطمه اطهر(س) و به نام سردار شهیدمان حاج‌قاسم سلیمانی، بروبچه‌های کشیک ششم دربانان حرم مطهر حضرت رضا(ع) باز هم دست به کار شدند تا این بار با اجاره تعدادی از نانوایی‌های حاشیه شهر و تقدیم نان صلواتی در کمال عزت و کرامت، در خدمت همسایگان امام هشتم باشیم».
آن‌ها روز عید غدیر سال گذشته هم 
128 هزار قرص نان بین اقشار بی‌بضاعت شهر مشهد توزیع کردند. از آغاز کرونا هم بین بیمارستان‌های درگیر درمان بیماران کرونایی، در طول ماه مبارک رمضان و... به نام شهدای خراسان برنامه توزیع نان را اجرا کردند. وی این را هم اضافه می‌کند که خادمان امام رضا(ع) به زودی برنامه بزرگ و فاخری همزمان با ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) دارند.

روح کرامت
در هر نانواییِ نشان کرده، دو خادم دربان مأمور به خدمت هستند؛ یکی از آن‌ها نان پخته را از دست شاطر می‌گیرد و به دیوار نانوایی می‌زند و دیگری به تعداد درخواست مراجعان، نان دست مردم می‌دهد.
گرد آرد بر مشکیِ قبای خدمت «سیدمهدی صداقت» نشسته ولی آن قدر گرم نان زدن و گرفتن از تنور است که متوجهش نشده. کنار دستش «جواد مبیدی» با گشاده‌رویی پذیرای همه مراجعان است و نان گرم دست زن و مرد و کودک می‌دهد و می‌گوید: «این حرکت از جمله توفیقاتی است که نصیب خدام حضرت رضا(ع) شده تا یک بار دیگر در این روزهای دشوار در خدمت بخشی از شهروندان مشهدالرضا(ع) باشیم. شاید به نظر برسد این ما هستیم که چند عدد نان و روزی سر سفره مردم می‌بریم ولی در واقع به لطف این عزیزان، فرصت خدمت در روزهای شهادت بانوی دو عالم حضرت زهرا(س) روزی و نصیب ما شده و از این بابت خدا را شکرگزاریم».
همه اهالی محل شنیده‌اند که مردم، نان متبرک از این نانوایی به سفره می‌برند. از بین صف زنانه، پیرزنی زنده‌دل مرتباً رهگذران هم‌محله‌ای را با صدای بلند تشویق می‌کند که بیایند و حداقل یک نان بگیرند. خطاب به همسایگان هم می‌گوید: «بیاین... یک دونه نون هم که شده بگیرین، دست خالی نمونین. نون امروز از برکت امام رضاست».
از او می‌پرسم: «حاج‌خانم این نان چه فرقی می‌کند؟»، می‌گوید: «این نان، رزق ما از کَرَم آقاست... خدا به خادمان امام رضا(ع) خیر بدهد که به این محله‌ها سر می‌زنند، مردم این شهرک خیلی ضعیف‌اند، به سختی نان سر سفره زن و بچه خود می‌برند».   
حین توزیع نان، حاج‌علی نوعی از ذاکران کشیک دربانان هم با چند صلوات محمدی‌پسند، به سراغ ذکر اهل بیت(ع) می‌رود و حال و هوای حرم و بارگاه مطهر ثامن‌الحجج(ع) را به محله‌های پایین شهر می‌آورد: به روی رضا(ع) شمس امامت صلوات... بر شافع ما روز قیامت صلوات... خواهی نشوی لال به هنگام ممات... بفرست بر این روح کرامت صلوات... .

پهن شدن سفره کرامت رضوی
چند تن از خادمیاران رضوی با ذکر سلام و صلوات بر اهل بیت(ع) دیگ غذا را هم می‌زنند. یکی از آن‌ها می‌گوید: «همه کارها با عنایت حضرت رضا(ع) پیش می‌رود، ما فقط وسیله‌ایم... گاهی بوده که قصد انجام کاری را کردیم و سفارش‌ها را هم داده‌ایم ولی یک ریال پول در صندوق نداشتیم. مانده بودیم که حالا چطور پول جور کنیم و آبروی مجلس اهل بیت(ع) را حفظ کنیم... رو زده‌ایم به خود آقا امام رضا(ع)... ساعتی نکشیده که یک نفر با چک 15 میلیون تومانی آمده و خلاصه برنامه را آبرومندانه برگزار کردیم... طی این سال‌ها هنوز نشده، کارمان روی زمین بماند».
خادمان و خادمیاران خودشان نمک‌پرورده خوان مهر و احسان این خاندان باکرامت و مادر معظم سادات هستند. در طول سالیان خدمتگزاری، عشق و مهرورزی را از در خانه اهل بیت(ع) مشق کردند تا امروز توفیق یافته‌اند دست تنگدستی را به رضای امام رئوف بگیرند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه