سرعت 10 برابری رشد اسلام در انگلیس نسبت به سایر ادیان

جزیره در حال تبدیل به کشوری با اکثریت غیرمسیحی است

سرعت 10 برابری رشد اسلام در انگلیس نسبت به سایر ادیان

بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹، اسلام 10 برابر سریع‌تر از سایر گروه‌های مذهبی در انگلیس رشد کرد و در برخی موارد، کلیساهای متروکه به مساجد تغییر کاربری داده‌اند.
به گزارش شبستان به نقل از «bolnews»، کلیسای انگلیس که به دلیل شیوع بیماری همه‌گیر کرونا خطوط ارتباطی‌اش با مردم در جامعه کاهش پیدا کرده، در تلاش است سرگردانی پیروان خود را متوقف کند.
بر اساس داده‌های دفتر آمار ملی بریتانیا، شاید برای نخستین بار در هزار سال گذشته، تعداد افرادی که در انگلیس و ولز می‌گویند مسیحی هستند به زیر 50درصد کاهش پیدا کرده است.
برعکس مسیحیت، یکی از مذاهب با سرعت در حال رشد در انگلستان، اسلام است .بین سال‌های 2001 تا 2009، اسلام 10 برابر سریع‌تر از سایر گروه‌های مذهبی در انگلیس رشد کرد و عواملی مانند گفت‌وگو، نرخ زادوولد بالاتر و مهاجرت به این افزایش کمک نمود.
در برخی موارد، کلیساهای متروکه حتی به مساجد تغییر کاربری داده‌اند و به یک معنا به هدف اصلی که استفاده از ساختمان برای امور مذهبی است، وفادار مانده‌اند.
در اوایل ماه جاری، ارقام سرشماری سال 2011 به روز شد و تصویری که آن‌ها برای آینده مسیحیان در کشور ترسیم می‌کنند چندان روشن نیست.
در سال 2011 تقریباً 60درصد از مردم مسیحی بودند. اکنون این رقم تنها 51درصد است. علاوه بر این، به طور گسترده اعتقاد بر این است نتایج سرشماری سال 2021 نشان‌دهنده کاهش بیشتر این اعداد است که احتمالاً انگلیس و ولز را به یک کشور با اکثریت غیرمسیحی تبدیل می‌کند.
در تلاش برای جلوگیری از کاهش عبادت‌کنندگان، کلیسا بیش از 335میلیون دلار برای برنامه تجدید و اصلاح بین سال‌های 2017 تا 2020  هزینه کرده است که ظاهراً سود چندانی نداشته است.
کلیسای انگلستان که نماینده اکثر مسیحیان و کلیساهای سراسر کشور است، این چالش را جدی و ریشه‌ای خوانده است. جماعت سالخورده (میانگین سنی که در کلیسا شرکت می‌کنند 61 سال است)، کاهش اعضای روحانیون حقوق‌بگیر و نبود چشم‌اندازی در میان برخی از روحانیون برای ایجاد آینده‌ای امیدوارکننده‌تر از جمله چالش‌هایی است که کلیسا با آن روبه‌رو است. 
کلیسای انگلستان بیش از 500 سال پیش تأسیس شده و در صدر فهرست برجسته‌ترین زمین‌های املاک و مستغلات در این کشور قرار دارد.
برخی تخمین زده‌اند این کلیسا بیش از 29میلیارد دلار دارایی و 11.7میلیارد دلار موقوفه دارد که تا سال 2019 تقریباً 1.3میلیارد دلار در سال درآمد داشته است.
علاوه بر آن، کلیسای انگلستان از کمک‌های دولتی بهره می‌برد که به این معناست میلیون‌ها دلار برای نگهداری از برخی از نمادین‌ترین موارد فرهنگی و ساختمان‌های غنی از نظر معماری کشور هزینه می‌شود.
بنابراین، پول مسئله اصلی برای کلیسای انگلستان نیست و به طور قطع عوامل دیگری سبب این انحطاط به ظاهر غیرقابل جبران برای نهادی شده که در ساختار کشور بسیار مهم بوده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه