رونمایی از یک نسخه خطی کم‌‌نظیر

رونمایی از یک نسخه خطی کم‌‌نظیر

با حضور آیت‌الله اشرفی شاهرودی از نسخه خطی کم‌نظیر «الانتصار» رونمایی شد. این نسخه که در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، از نظر قدمت در بین نسخه‌های دیگر این کتاب در کل کتابخانه‌های ایران، رتبه دوم را دارد.
آیت‌الله اشرفی شاهرودی در آیین رونمایی از نسخه نفیس کتاب «الانتصار» اثر شریف مرتضی، جمع‌آوری و نگهداری از نسخ خطی قدیمی علما، فقها و ادیبان و بهره‌برداری از این آثار ارزشمند را کار بسیار بزرگی خواند و سیدمرتضی، صاحب «الانتصار» را یکی از مفاخر عالم اسلام معرفی کرد.
همچنین سیدرضا صداقت‌ حسینی، کارشناس ارزشیابی و ثبت نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی، در این مراسم با اشاره به نگهداری از ۱۸۵ نسخه خطی از آثار سیدشریف مرتضی در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی، از نسخه خطی «الانتصار فیما انفردت به الامامیه» به‌ عنوان یکی از آثار بسیار نفیس و کهن ایران نام برد.
وی با بیان اینکه این کتاب همانند دیگر کتاب‌های فقهی از «طهارت» تا «دیات» را شامل می‌شود، افزود: نسخه خطی «الانتصار» در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی به ‌لحاظ تاریخ کتابت و قدمت، دومین نسخه خطی در بین دیگر نسخ این کتاب در کتابخانه‌های ایران بوده که از اعتبار و ارزش بالایی برخوردار است و یکی از نسخه‌های مورد استفاده در تصحیح کتابی بوده که توسط جامعه مدرسین حوزه علمیه قم منتشر شده است.
صداقت‌ حسینی افزود: این کتاب در ۱۵۷ برگ ۱۹سطری و روی کاغذ حنایی به ‌ابعاد ۲۵ در  ۱۸ سانتیمتر در هشتم رجب سال ۵۹۶ هجری قمری کتابت شده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه