حق نداری بیشتر از یک کفن برای خودت ببری

موعظه

حق نداری بیشتر از یک کفن برای خودت ببری

آیت‌الله مجتهدی تهرانی

ساواک تهران در تاریخ 46/10/17 طی گزارشی به اداره کل سوم چنین اعلام نموده بود: «عمل شیخ مزبور از جهت تعلیم دادن جوانان به درس دینی اشکالی ندارد. اشکال کار از این جهت است که نامبرده فوق‌العاده در جوانان نفوذ دارد. چنانچه بخواهد جوانان را علیه دولت تحریک نماید، جلوگیری از آن خیلی مشکل است». این‌ها توصیف ساواک تهرانی از ملا محمدعلی مجتهد، معروف به مجتهدی تهرانی است. 14 سال از رحلت این معلم اخلاق می‌گذرد. بخش‌هایی از سخنرانی ایشان با موضوع «تجسم اعمال انسان پس از مرگ او» را با هم می‌خوانیم. 
«وقتی انسان می‌میرد، سه چیز در حال احتضار از جلو او رژه می‌رود. یکی دوستان، اولاد و زن و فرزند، دیگری مال انسان مثلاً باغ و ماشین و دیگری هم نماز، روزه و عبادت. انسان رو به مالش می‌کند و می‌گوید: شما که هستید؟ می‌گوید: من اموال تو هستم. سؤال می‌کند: من نسبت به تو حریص بودم، به چه درد من می‌خوری؟ می‌گوید: یک کفن بیشتر حق نداری برای خودت ببری. از دومی سؤال می‌کند: که هستی؟ می‌گوید: من اولاد تو هستم. می‌پرسد: من نسبت به تو حریص بودم، برای دانشگاه، مدرسه، لباس و پرستاری‌ات در زمان بیماری تلاش کردم، به چه درد من می‌خوری؟ می‌گوید: تا کنار قبر با تو هستم و بعد از اینکه تو را در قبر گذاشتم، دنبال غذا می‌روم. مستحب است جنازه را دفن می‌کنند ۵-۶ قدم بروند و برگردند و چندبار این کار را تکرار کنند تا مرده با این خانه جدید مأنوس شود اما بالای همان قبر، حرف از نوشابه و سرد شدن غذا می‌زنند.
رو به سومی می‌کند و می‌پرسد: شما که هستی؟ می‌گوید: من اعمال تو هستم. من تا قیامت با تو هستم چه خوب و چه بد همراه تو هستم. تو نسبت به آن دو تای دیگر حواست جمع بود اما نسبت به من کوتاهی کردی! نسبت به نماز اول وقت دقت نداشتی درحالی‌که دنبال پول درآوردن، خانه خریدن برای آن‌ها بودی اما فکر من نبودی! نسبت به آن‌ها حریص بودی اما به من بی‌توجه بودی!
«به آتشم بیفکن و نام گنه مبر/ که آتش به گرمی عرق انفعال نیست» خجالتش بسیار بدتر است که اعمال به ما این را بگوید که نسبت به مال و اولاد حریص بودی اما به من بی‌توجه بودی! اعمال تا قیامت با انسان است اما آن دو می‌روند».

برچسب ها :
ارسال دیدگاه