«ویژه فروشی» خودرو به پزشکان

در حالی که مردم در آرزوی برنده شدن در قرعه‌کشی هستند نظام‌پزشکی مشهد و ایران خودرو توافقات پشت پرده داشت‌اند

«ویژه فروشی» خودرو به پزشکان

پنج خودرو در فهرست فروش حاشیه‌داراصل ماجرا هم به سندی برمی‌گردد که چند روز پیش به دست خبرنگار ما رسید و نشان می‌داد بین سازمان نظام پزشکی مشهد و شرکت ایران خودرو تفاهم‌نامه‌ای برای فروش فوری خودرو بسته شده است.

در متن این نامه که به تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ و امضای علی‌اکبر بهرامی‌فر، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی مشهد صادر شده و در اختیار اعضای این سازمان قرار گرفته بود، آمده است: «قابل توجه اعضای محترم سازمان نظام پزشکی مشهد، پیرو تفاهم‌نامه سازمان نظام پزشکی مشهد با واحد فروش ایران خودرو در خصوص فروش نقدی و ۲۰ روزه تعدادی از محصولات این شرکت به اطلاع می‌رساند: برای کسب اطلاعات در مورد محصولات و قیمت به سایت و کانال سازمان نظام پزشکی مشهد و کانال معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان مراجعه فرمایید».
در ادامه آدرس سایت و کانال‌های اطلاع‌رسانی ذکر شده بود و در پایان هم از افرادی که تمایل به نام‌نویسی داشتند خواسته شده بود نام و نام‌خانوادگی، شماره نظام پزشکی، کد ملی و شماره تلفن همراه خود را ارسال کنند. پس از آن فهرست قیمت خودروها را هم بدست می‌آوریم.
در کانال اطلاع‌رسانی معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی مشهد هم خودروهایی نظیر هایما توربو پلاس s۷، دنا پلاس توربو اتوماتیک،۲۰۷ هاچ بک فرمان برقی پانورما، ۲۰۷هاچ بک فرمان برقی، ۲۰۶ تیپ۲ و ۲۰۶(tu۲) با ذکر قیمت آمده بود. وقتی قیمت محصولات با فروش کارخانه‌ای و کف بازار(فروش آزاد) مقایسه می‌شود معلوم شد خودرو‌ها چنده ده میلیون تومان از قیمت کارخانه بالاتر و بین ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان هم از قیمت بازار آزاد ارزان‌تر ارائه شده است!
برای روشن شدن این ماجرا، موضوع را از مسئولان ایران‌خودرو خراسان رضوی پیگیری کردیم که مسئول مصاحبه شونده اعلام کرد: فروش خودرو و قراردادها در اختیار تهران است و ما دخالتی در این موارد نداریم و باید موضوع از آن‌ها پیگیری شود. اما هرچه تلاش کردیم موفق به دریافت پاسخی در این زمینه نشدیم. در این مرحله به سراغ معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی مشهد که پای تفاهم‌نامه خودرو را امضا کرده بود رفتیم و وی در پاسخ به پیگیری‌های صورت گرفته گفت: در این زمینه فرایند‌های مختلفی وجود دارد، اما ما فروشی را نگذاشتیم و به هیچ‌وجه فروشی در کار نبوده! درواقع فراخوان برای اعلام نیازسنجی بوده است.
بهرامی‌فر در واکنش به این موضوع که ماجرای تفاهم‌نامه نظام پزشکی مشهد با واحد فروش ایران خودرو چیست، بیان کرد: تفاهم‌نامه این بود که آن‌ها یک سری خودرو به ما واگذار می‌کنند، فهرست قیمت‌ها هم بعد‌ها برای ما ارسال می‌شد.  
در ادامه نامه را به حراست ارسال و از آن‌ها خواستیم اعلام کنند چه باید کرد و آن‌ها بگویند آیا این ماجرا صحت دارد و به چه شکل است؟ حراست هم جواب اولیه را به ما داده و پیگیری موضوع در دستور کار است.

چه کسانی در ایران خودرو این امکان را دارند!
وی افزود: آن‌ها (مسئولان ایران‌خودرو) این‌گونه موضوع را برای ما توجیه کردند که خودروها مربوط به طرح‌های فروشی نمایندگی‌های درجه یک است و اعلام کردند که می‌توانند این خودرو‌ها را در اختیار ما قرار دهند درحالی‌که مبلغ و هزینه خودرو بالاتر از سایت (قیمت مصوب) است.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی مشهد در پاسخ به این نکته که پس قیمت‌ها را هم مسئولان مربوط در ایران‌خودرو به شما داده‌اند، گفت: این موضوعات براساس اظهارات بوده و ما هیچ قراردادی با آن‌ها نبسته‌ایم. تفاهم کرده بودیم ولی چیزی امضا نشده، آن‌ها (مسئولان ایران‌خودرو) تماس گرفتند که کار به این شکل است و نماینده خودتان را معرفی کنید که ما هم این اقدام را انجام دادیم. براساس تفاهم اولیه کار را پیگیری کردیم.
از سوی دیگر قصد ما این بود که متوجه شویم براساس این قیمت‌هایی که به ما دادند آیا همکاران ما تمایل به خرید دارند یا نه. ما به موقع نامه را به مراجع ارجاع دادیم و درخواست استعلام کردیم. قرار بود پول هم به حسابی دیگر واریز شود.
بهرامی‌فر ادامه داد: با این نامه اعلام کردیم که این پیشنهاد آن‌هاست، قیمت‌ها را هم ایران‌خودرو به ما داد و ما از خودمان قیمتی نساختیم، درحال حاضر هم ایران‌خودرو جواب مسئله را خواهد داد. بنده به عنوان معاون پشتیبانی سازمان در این مسئله آسیب دیدم. ماهم به واسطه موضوعاتی که بود کمی احتیاط کردیم وگرنه اگر ایران‌خودرو گفته بود با قیمت مصوب که همکاران را برای خرید فرستاده بودیم.

زیر ۱۰۰ خودرو نمی‌فروشیم!
بهرامی‌فر تصریح کرد: آن‌ها محدودیت‌هایی برای ما گذاشتند که حداقل خرید باید ۱۰۰ خودرو باشد تا فروش سازمانی برای شما درنظر گرفته شود. به آن‌ها اعلام شد که قیمت‌ها باید استعلام قانونی شود. نخستین نامه را هم آن‌ها (ایران خودرو) به صورت اینترنتی برای ما ارسال کردند، به سرعت موضوع به حراست ایران‌خودرو اعلام شد. اشکال کار ما این بود که نباید فراخوان می‌زدیم.
وی به این موضوع که شنیده می‌شود در این تفاهم‌نامه به سازمان نظام پزشکی مشهد پورسانت می‌رسیده، واکنش نشان داد و بیان کرد: این موضوع صحت ندارد، مگر می‌شود! سازمان ما حسابرس دارد و منابع و مصارف ما مشخص است.
صحبت‌های این مقام مسئول به طور مشخص نشان می‌داد که افرادی از داخل شرکت ایران‌خودرو دست به این اقدام زده‌اند و خودروها را بالاتر از قیمت مصوب تحویل می‌دادند، عجیب‌تر این است که این افراد با شناسایی انجمن مذکور که اعضای آن از نظر مالی مشکلی ندارند و به راحتی وجه خودرو نقد می‌شود به سراغ آن‌ها رفته‌اند و برای جذابیت کار هر خودرو را هم حدود ۳۰ میلیون تومان زیر قیمت بازار آزاد تحویل می‌داند آن‌هم نه ۹۰روزه بلکه ۲۰روزه همه چیز تمام بود. جا دارد تفاهم‌نامه منعقد شده از سوی دادستانی مشهد مورد بررسی دقیق قرار گیرد، چراکه احتمال می‌رود رد پای فسادی گسترده پس پرده وجود داشته باشد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه