لواندوفسکی سرانجام مسی را دریبل زد

تفاوت مراسم The Best با توپ طلا در چیست؟

لواندوفسکی سرانجام مسی را دریبل زد

چند هفته پیش نشریه فرانس فوتبال جایزه توپ طلای سال 2021 را به لیونل مسی اهدا کرد و در مراسم The Best فیفا این جایزه به لواندوفسکی رسید. لیونل مسی و محمد صلاح رتبه‌های بعدی را در فیفا به خود اختصاص دادند. در واقع تفاوت‌‎های این دو جایزه مهم دنیای فوتبال را در همین دو انتخاب به خوبی می توانیم لمس کنیم.

در مراسم The Best فیفا دو مرحله رأی گیری وجود دارد؛ در مرحله اول، یک هیئت از کارشناسان فوتبال 10 نامزد دریافت جایزه را انتخاب می کنند و در مرحله دوم، روزنامه نگاران، هواداران، کاپیتان‌ها و مربیان همگی با ضریب رأی 25 درصد، بهترین بازیکنان جهان را برمی‌گزینند.
اما معیار اهدای جایزه توپ طلا متفاوت است. اینجا خود کارشناسان مجله فرانسوی فرانس فوتبال هستند که 30نامزد ابتدایی دریافت جایزه را مشخص می‌کنند. پس از آن یک روزنامه نگار از هر کشور، پنج بازیکن مورد نظر خود را انتخاب کرده و مجموع آرا، نام برنده توپ طلا را مشخص می‌کند.
همچنین یک تفاوت اصلی دیگر مسئله بررسی بازه زمانی عملکرد بازیکنان است. فیفا از رأی دهندگان می‌خواهد رأی خود را بر اساس عملکرد فصل گذشته بازیکنان اعطا کنند و در واقع درخشش بازیکنان در فصل فعلی نباید تأثیری در آرا داشته باشد. اما معیار در فرانس فوتبال عملکرد کل سال و تا همان مقطع رأی‌گیری است.
نشریه فرانس فوتبال از سال 1956 مراسم انتخاب بهترین بازیکن سال را راه اندازی کرده و جایزه توپ طلا را به فرد برنده اهدا کرد. اما در سال 1988 بود که فیفا شروع به اهدای جایزه بهترین بازیکن سال به بازیکنان برگزیده کرد. البته برای مدت کوتاهی و از سال 2009، هر دو نهاد با هم ادغام و اولین توپ طلای فیفا را در سال بعد یعنی 2010 اهدا کردند. اما فیفا و فرانس فوتبال 6 سال بعد دوباره راه خود را از هم جدا کردند و فیفا مراسمی تحت نام The Best را از سال 2016 پایه‌گذاری کرد.

گل طارمی، گل منتخب کارشناسان فیفا
امسال در مراسم فیفا این شانس را داشتیم که با انتخاب گل مهدی طارمی به عنوان بهترین گل سال نام ایران برای نخستین بار در این مراسم معتبر مطرح و ماندگار شود که طارمی با یک امتیاز اختلاف این رقابت را به اریک لاملا واگذار کرد و دوم شد. جالب اینکه حتی گل طارمی در نظرسنجی‌های فیفا از کارشناسان نیز در رتبه نخست قرار گرفته بود.کریستیانو رونالدو جایزه ویژه فیفا را برای رکورد تاریخی بیشترین گل زده ملی و پیشی گرفتن از رکورد علی دایی دریافت کرد. 

لواندوفسکی: بدون مولر به این افتخار نمی‌رسیدم
رابرت لواندوفسکی بعد از دریافت جایزه خود گفت: «احساس غرور، افتخار و خوشحالی می کنم. این عنوان متعلق به همه افرادی است که در کنار من تلاش می کنند.اتفاقات سال گذشته و رکوردشکنی در بوندسلیگا اتفاقاتی بود که من حتی هرگز جرئت نمی‌کردم رویای آن را ببینم. متأسفانه گرد مولر دیگر بین ما نیست، اما من بدون او نمی‌توانستم به هیچ یک از این اهداف دست یابم».

برچسب ها :
ارسال دیدگاه