نگاهی به پنج اثر برگزیده بخش «نگاهی دیگر»

نگاهی به پنج اثر برگزیده بخش «نگاهی دیگر»

«تشریف» انتخاب مقطع تاریخی خاص رمان «تشریف» نوشته علی‌اصغر عزتی‌پاک از انتشارات شهرستان ادب به دلیل انتخاب مقطع تاریخی خاصی که به آن توجه شده است به عنوان یکی از آثار منتخب این بخش مورد تقدیر قرار گرفت. ماجرای کتاب از شب عروسی شهریار و مهری در روزهای پایانی آذر 57 آغاز می‌شود.

میهمان‌ها رفته‌اند و عروس و داماد روبه‌روی هم نشسته‌اند؛ ولی مهری فکر می‌کند باید حرفی را که روزها مزه‌مزه می‌کرده، همین امشب به زبان بیاورد. مهری دهان باز می‌کند و راز رفتن و اخراج مصطفی از دانشسرا را می‌گشاید. او مدتی برای دایی‌حسن خبر می‌برده و خبر فعالیت‌های مصطفی در دانشسرا را هم او رسانده. این ‌چنین می‌شود که شهریار از حجله بیرون می‌زند و آواره‌ خیابان‌ها و دشت و کوه می‌شود تا مصطفی را بیابد و از او طلب بخشش کند. این سیر و حرکت درونی و بیرونی (آفاقی و انفسی) مختص شهریار نیست. تمام دیگرانی که سیاهی‌لشکر این داستان بودند و همۀ دیگرانی که شخصیت‌های دیگر این قصه هستند، مصطفی و دیگرانِ این رمان، همه رو به آینده در حال حرکت‌اند و در نهایت در پایان این سه روز، در میانۀ انقلابی درونی و بیرونی گره‌ها گشوده می‌شوند. چیزی که تشریف را نسبت به کارهایی از این نوع متفاوت می‌کند، انتخاب شهری غیر از تهران است. داستان از همدان (هگمتانه به ­معنای محل گرد آمدن) شروع می‌شود.  

«حاج‌جلال» نگاه خاص در حوزه مستندنگاری
کتاب «حاج‌جلال» نوشته لیلا نظری گیلانده و خاطرات آقای جلال حاج‌‌بابایی از دوران دفاع مقدس است که توسط نشر سوره مهر منتشر شد و پس از انتشار مورد استقبال مخاطبان و اهالی ادب و هنر دفاع مقدس قرار گرفت. 
حاج‌جلال حاجی‌بابایی از رزمندگان سال‌های دفاع مقدس است که دو فرزندش شهید شده‌اند. سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی سال ۹۷ به دیدارش در منزل او رفت.
مرتضی سرهنگی معتقد است: «حاج‌جلال، فصیح‌ترین اثر از ادبیات جنگ است که مردم عادی با آن درگیر بودند. حاج‌جلال و پسرانش برای جنگ تربیت نشده بودند اما نانشان را از زمین درمی‌آوردند و حالا زمینشان در خطر بود. باید چه می‌کردند؟ دست به کار شدند تا از زمین و سرزمین خود دفاع کنند. 
کتاب حاج‌جلال عاشقانه‌ای است پر از صداقت،‌ احساس و پاکیزگی روستایی. در این کتاب متوجه می‌شوید حاج‌جلال چگونه ازدواج کرد و به زندگی پرداخت». 

«سبز-آبی» زندگی سیدحسین رضوی قمی
رمان «سبز- آبی» نوشته سعید تشکری یکی دیگر از آثاری است که برگزیده بخش ویژه جایزه جلال شده است. 
این اثر که توسط نشر نیستان به بازار کتاب آمده به سرگذشت سادات رضوی پس از امام رضا(ع) در ایران پرداخته و‌ به دلیل همین موضوع خاص و توجه ویژه‌ به آن مقطع از تاریخ، مورد توجه داوران جایزه جلال قرار گرفته است.
تشکری که سابقه بلندبالایی در خلق داستان‌های تاریخی به ویژه با موضوع خادمان رضوی و اهل فرهنگ و هنر بالیده در مکتب خراسان پس از حضور امام رضا (ع) در خراسان را در کارنامه دارد، در این اثر به سراغ زندگی و زیست قهرمان‌هایی در دوران پس از حیات امام رضا(ع) رفته و شخصیتی با عنوان سیدحسین رضوی قمی را دستمایه خلق داستانی بلند از خود قرار داده است.
نویسنده در این رمان سعی کرده قهرمانان ملی را ضمن اینکه به یک ادبیات خاص وابسته هستند به جامعه معرفی و در کنار آن گوشه چشمی نیز به ماجراهای زیست امروز خود داشته باشد.

سلول‌های بهاری، شیوه ارزشمند مستند‌نگاری
«سلول‌های بهاری» اثر دیگری است که به دلیل موضوع علمی و شیوه ارزشمند مستند‌نگاری مورد توجه داوران بخش ویژه قرار گرفته است. 
این اثر به قلم بهنام باقری نوشته شده و انتشارات راه‌یار آن را منتشر کرده است. 
کتاب سلول‌های بهاری؛ خاطرات تولید و توسعه سلول‌های بنیادی به روایت دکتر حسین بهاروند، پدر دانش سلول‌های بنیادی ایران است.
دکتر حسین بهاروند، استاد ممتاز و مؤسس پژوهشکده زیست‌شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان، در سال ۱۳۷۶ به پژوهشگاه رویان پیوست و پس از چند سال پژوهش، در سال ۱۳۸۲ توانست برای نخستین بار در ایران سلول‌های بنیادی رویانی انسانی را تولید کند.
در سال ۱۳۸۷ نیز به همراه همکارانش موفق به تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی انسانی شد. این فعالیت‌ها، او و همکارانش را قادر ساخت تا شاخه‌های مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه‌گذاری کنند. 

کوهستان آتش، ویژه‌ در حوزه مستند‌نگاری
کتاب «کوهستان آتش» اثر دیگری بود که به دلیل پژوهش بسیار ویژه‌ در حوزه مستند‌نگاری به عنوان برگزیده اعلام شد.  
کوهستان آتش با پژوهش و نگارش گلعلی بابایی توسط نشر27 منتشر شد. این اثر علاوه بر بیان کارنامه عملیاتی لشکر27 محمد رسول‌الله(ص) به ‌تمامی اتفاقاتی که در مأموریت شناسایی محور بمو ـ دربندی‌خان و عملیات‌های والفجر3 و والفجر4 افتاده است به‌ صورت لحظه ‌به‌ لحظه و مستند پرداخته است. 
گلعلی بابایی که خودش از رزمندگان سپاه 27 محمد رسول‌الله(ص) در دوران جنگ بوده با بیان اینکه کار تحقیق، پژوهش و تدوین کتاب «کوهستان آتش» حدود 16ماه طول کشیده است، در خصوص مشکلاتی که طی نوشتن اثر با آن روبه‌رو بوده این طور توضیح داده است: «برای تکمیل برخی از موضوعات مطرح ‌شده در کتاب و روایت‌ها مصاحبه‌های تکمیلی انجام دادیم اما متأسفانه نتوانستیم با برخی از فرماندهان و یا افراد مؤثر مصاحبه انجام دهیم و فقط از صحبت‌های آرشیوی آن‌ها که در اختیارمان بود، استفاده کردیم ولی بهترین کسانی که می‌توانند جوابگو باشند کسانی هستند که در تصمیم‌گیری حضور داشتند و تصمیم‌گیر بودند اما متأسفانه آن‌ها نیامدند و سؤالات پاسخ داده نشد».

برچسب ها :
ارسال دیدگاه