تنش زایی غربی در اروپای شرقی

آمریکا 100 تن تسلیحات مرگبار به اوکراین قالب کرد

تنش زایی غربی در اروپای شرقی

علوی

با تداوم تنش‌زایی غربی‌ها علیه روسیه، محموله 200میلیون دلاری تسلیحات آمریکایی وارد اوکراین شده و آلمان نیز یک بیمارستان صحرایی به این کشور می‌فرستد. به گزارش مهر، سفارت آمریکا در اوکراین ضمن اعلام این خبر نوشت:‌

«این محموله شامل نزدیک به 200هزار پوند (90 تُن) کمک‌های مرگبار از جمله مهمات برای مدافعان خط مقدم اوکراین است». این سفارتخانه افزود: آمریکا سال گذشته میلادی بیش از ۶۵۰میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین رسانده و این مبلغ از سال۲۰۱۴ تاکنون به 7/2میلیارد دلار رسیده است. به گفته «دمیتری کولِبا» وزیر امور خارجه اوکراین، ارسال این محموله جدید از قبل برنامه‌ریزی نشده بود و به عنوان «کمک نظامی اضطراری» دریافت شده است. علاوه بر این، براساس اذعان یکی از فرماندهان کانادایی یگان‌های ناتو مستقر در لتونی، آن‌ها از ماه گذشته در حالت «آماده‌باش کامل» قرار گرفته‌اند.
در همین حال، در حالی که مقامات روسیه بارها اعلام کرده‌اند قصدی برای حمله به اوکراین وجود ندارد، طرف غربی دست به برگزاری رزمایش‌های متعددی در منطقه شرق اروپا زده است. وزارت دفاع آمریکا خبر داد: از روز دوشنبه رزمایش ناتو در دریای مدیترانه با حضور ناو هواپیمابر برگزار خواهد شد. پنتاگون افزود: در صورتی که روسیه به اوکراین حمله کند، در انزوای بیشتری قرار خواهد گرفت و آن‌ها باید پیامدهای اقداماتی را که انجام می‌دهند را درک کنند. «ینس استولتنبرگ» دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی نیز در پیامی توییتری از حضور ناوگروه هواپیمابر «یو‌اس‌اس تری ترومن» در دریای مدیترانه برای حضور در رزمایش تهاجمی «نپتون» استقبال کرده و آن را نشانه قوی اتحاد ناتو توصیف کرد. از سوی دیگر در حالی که مسکو در خصوص هرگونه اقدام تحریک‌آمیز در نزدیکی قلمروهای این کشور هشدار داده، ارتش اوکراین در نزدیکی شبه‌جزیره «کریمه» که قلمرو روسیه محسوب می‌شود، رزمایش نظامی برگزار کرد. در حوزه سیاسی نیز رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند واشنگتن درصدد خارج کردن پرسنل سفارت این کشور به همراه خانواده‌های آن‌ها از خاک اوکراین است. شبکه خبری «سی‌ان‌ان» افزود: سفارت آمریکا در کی‌یف از وزارت خارجه ایالات متحده خواسته به همه افراد و پرسنل غیرضروری و خانواده‌های آن‌ها در این سفارت اجازه خروج دهد و گفته می‌شود احتمالاً خروج این افراد از هفته آینده آغاز خواهد شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه