شمیم مهر رضوی در زندان زنان

۲۰ زندانی با حضور خادمان حرم امام هشتم (ع) آزاد شدند

شمیم مهر رضوی در زندان زنان

سارا صالحی

وقتی خادمان حرم مطهر رضوی وارد ندامتگاه مرکزی می‌شوند، همه می‌دانند قرار است به برکت نام امام رضا(ع) اتفاق خوبی بیفتد و خبری در راه است...

به مناسبت ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) جمعی از خادمان بارگاه منور ثامن الحجج(ع) با حضور در اندرزگاه نسوان زندان مرکزی مشهد، ضمن اجرای برنامه مولودی خوانی و توزیع غذای متبرک رضوی، عطر و بوی صحن و سرای امام رئوف را به زندان و مادران دربند پیشکش کردند.‌ این مراسم با آزادی ۲۰ تن از زندانیان هم همراه بود که بدهی دو تن از مادران آزاد شده از بند، به همت بانوان خادم حرم حضرت رضا(ع) و مشارکت ستاد دیه پرداخت شد.
۱۳ خادم، با همان آیین و تشریفات مراسم حرم مطهر حضرت رضا(ع)، همراه با پرچم سبز حرم مطهر و زمزمه سرود خدمت، وارد بند نسوان زندان مرکزی مشهد می‌شوند. نخستین بند، بخش «مادر و کودک» است. هر مادر با طفلی به‌بغل و چشمانی اشک‌بار، به استقبال بیرق سبز رضوی می‌آید. وقتی سلام و تبریک عیدانه روز مادر را از زبان خادمان می‌شنوند، شور و اشتیاقشان دو چندان می‌شود. شاید برای اینکه خیلی وقت است از کسی تبریک روز مادر نگرفته‌اند. وقتی بانوان خادمه، بسته‌ای نبات و گل متبرک فوق ضریح مطهر را به آن‌ها هدیه می‌دهند، به چشم کشیده و می‌بوسیدند. از ناباوری که در چهره‌هایشان موج می‌زد، معلوم است توقع عیدی گرفتن، آن هم از دست خادمان امام هشتم در روز ولادت مادرشان فاطمه زهرا(س) را نداشتند.

یا ضامن آهو مدد
با گذر خادمان از چند بند دیگر و توزیع متبرکات، در یکی از بندها که بیشتر بانوان جرایم عمد حضور دارند، مراسم روز عید آغاز می‌شود. با شروع مدیحه سرایی خادم بارگاه منور رضوی، چشم‌ها خیس می‌شوند و هر کدام امام را به نامی صدا می‌زنند: آقا جان، یا شمس‌الشموس، یا امام رضا(ع) ... . ولی بیش از همه، حضرت رضا(ع) را به حق دردانه‌اش، جواد الائمه(ع) قسم می‌دهند. اما خادم الرضا(ع) پس از خواندن همه ابیاتش، امام را به لقبی صدا می‌زند که بیشتر از همیشه، اینجا معنی پیدا می‌کند: «یا ضامن آهو». نجوای زیرلب مادران با این ذکر، بلندتر و رساتر می‌شود... .  
همگی فقط یک حاجت دارند
در صحن و سرای امام رئوف، هر زائر با حاجتی به سراغ پنجره فولاد می‌رود. اما ساکنان اینجا که مدت‌هاست توفیق زیارت پیدا نکرده‌اند و دستشان از گره خوردن به پنجره مشکل‌گشای حرم کوتاه است، دل شکسته‌شان را به نوای مولودی‌های خادمانش سپرده‌اند و با زمزمه «یا علی موسی الرضا(ع)» همگی یک حاجت از درگاه امام مهربانی‌ها دارند؛ رهایی از بند زندان.

منتظر یاری و همدلی نیکوکاران
پس از اجرای آیین پرچم‌گردانی و مولودی‌خوانی، سعید سرباز جانفدا مدیرکل زندان‌های خراسان رضوی خطاب به زندانیان این بند می‌گوید: «روز میلاد یگانه بانوی عالم آفرینش و مادر حضرت رضاست. امروز، حاجات خود را از مادرشان بخواهید، امیدواریم که برات ما را آزادی شما قرار دهند».
او ادامه می‌دهد: «از خادمان حرم رضوی برای حضور پر خیر و برکتشان در این روز عید سپاسگزاریم، قدم بر چشمان ما گذاشتند، از بانوان خادمه حرم مطهر هم برای کمک به آزادی چند زندانی کمال قدردانی را داریم، از خداوند متعال تمنا داریم که به حق این روز با برکت، گره‌ها یکی‌یکی از کارمان باز شود. امروز از خانم فاطمه(س) کمک بخواهید که دیگر مرتکب اشتباه نشوید و تصمیم بگیرید زندگی جدیدی را زیر سایه امام هشتم شروع کنید».
همت خیران
جانفدا همچنین با اشاره به آمار زنان زندانی جرایم غیرعمد که چشم انتظار یاری و همدلی هموطنان نیکوکار هستند، گفت: امروز بحمدالله ۶ نفر از بانوان و ۱۴ نفر از آقایان زندانی آزاد می‌شوند که آزادی دو تن از این زندانیان به همت بانوان خیر حرم مطهر و از محل کمک مالی جمع‌آوری شده توسط آن‌ها صورت گرفته است. او این را هم گفت که در حال حاضر، ۱۱ مادر دربند با بیش از ۱۸ میلیارد بدهی و نیز دو بانوی محکوم مالی غیر عمد با ۷۰۰ میلیون بدهکاری داریم که امیدواریم با کمک‌های خیران به زودی آزاد شوند.

آزادی‌ات مبارکت
خادمان رضوی با گرفتن قرآن کریم بالای سر ۶ مادر آزاد شده و تقدیم شاخه‌های گل مریم، آن‌ها را با دعای خیر بدرقه می‌کنند. از بینشان، مادری که به همت بانوان خادم حرم و مشارکت ستاد دیه کشور، درمجموع با پرداخت ۴۴ میلیون تومان بدهی آزاد شده و به همراه پسرش از زندان خارج می‌شود، بیشتر جلب توجه می کند؛ مادری ۶۷ ساله که فقط به خاطر مسائل مالی حبس شده بود... .
مراسمی که با چشمان اشکبار مادران آغاز شده بود اما با لبخند و شادی پایان می‌گیرد. زندانیان هم به رسم زندان‌ها، برای آزاد شده‌ها شعر می‌خوانند و می‌گویند: «بری که دیگه برنگردی ...». پایان‌بخش این مراسم هم، توزیع هدایا و غذای متبرک رضوی بین همه زنان و مادران دربند و پرسنل این ندامتگاه است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه