کلاهبرداری در «شاد»

معلمان مراقب رمز ورود مدیریتی خود باشند

کلاهبرداری در «شاد»

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی در بیان ابعادی از شیوه جدید کلاهبرداری در شبکه شاد گفت: معلمان نسبت به پیام‌هایی که با عنوان پشتیبان شاد ارسال می‌شود مراقبت بیشتری نمایند.سرهنگ جواد جهانشیری در ادامه بیان کرد: پدر و فرزندی که در شبکه اجتماعی شاد مورد تهدید و فحاشی از سوی فردی ناشناس قرار گرفته بودند با در دست داشتن مرجوعه قضایی به پلیس فتا شهرستان بردسکن مراجعه کردند.

این مقام ارشد انتظامی افزود: پدر دانش‌آموز بردسکنی که دخترش در شبکه شاد مورد هتاکی قرار گرفته و مزاحمت‌های فرد ناشناس آرامش را از زندگی وی ربوده بود، برای شناسایی هویت عامل مزاحمت‌های مکرر برای فرزندش مستندات لازم را به کارشناسان پلیس فتا شهرستان مذکور ارائه داد.
رئیس پلیس فتا خراسان رضوی بیان کرد: 
با توجه به مستندات موجود و بررسی‌های لازم از سوی کارشناسان پلیس فتا مشخص شد سیم‌کارتی که با آن اعمال مجرمانه صورت گرفته مربوط به فردی در استان همجوار بوده و وقتی صاحب سیم کارت موصوف شناسایی شد معلوم شد وی از بزه صورت گرفته مطلع نیست.
رئیس پلیس فتا خراسان رضوی با اشاره به اقدام‌های فنی و پلیسی صورت گرفته در راستای ردزنی متهم پرونده، در ادامه بیان کرد: سرانجام عامل مزاحمت‌های صورت گرفته در شبکه شاد در حاشیه شهر مشهد شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی برای روشن شدن تمامی زوایای کار این فرد به مقر پلیس فتا شهرستان بردسکن منتقل شد.
به گزارش قدس، این مقام مسئول اظهار کرد: با مشاهده شواهد غیرقابل انکار، متهم بزه خود را پذیرفت و اعتراف کرد با فریب برخی معلمان در نقش پشتیبان به آن‌ها پیام داده و با بدست آوردن رمز ورود مدیریتی آن‌ها به شبکه شاد آنان دسترسی پیدا می‌کرده و سپس برای برخی مخاطبان و دانش‌آموزان مزاحمت‌هایی را ایجاد می‌کرده است.
همچنین در ادامه معلوم شد متهم پرونده با این روش حتی از عده‌ای دیگر از مخاطبان شاد مبالغی را کلاهبرداری کرده که با توجه به شگرد به‌کار گرفته شده انتظار می‌رود افراد بیشتری در دام نقشه کلاهبرداری فرد شناسایی‌شده گرفتار شده باشند که از این افراد دعوت می‌شود اگر با مورد مشابه‌ای در شبکه شاد روبه‌رو شده‌اند ضمن اعلام موضوع به پلیس فتا، با انتخاب رمز دو مرحله‌ای عضویت در شبکه‌های اجتماعی راه نفوذ افراد فرصت‌طلب و سودجو را مسدود کنند.
سرهنگ جهانشیری درخصوص حفظ و نگهداری سیم‌کارت‌های اعتباری که شارژ ریالی یا دیتای آن‌ها تمام شده، مسئولیت صاحب سیم‌کارت را یادآور شد و از کاربران خواست با استعلام از سازمان تنظیم مقررات رادیویی یا ارسال کد ملی به سرشماره 3000150 یا 30001504901 از تعداد خطوطی که به نام آن‌ها ثبت شده و در حال حاضر فعال است مطلع شوند و در صورتی که سیم‌کارت در اختیار آن‌ها نیست نسبت به سلب امتیاز و غیرفعال کردن آن اقدام نمایند.
گفتنی است شهروندان گرامی می‌توانند در صورت وقوع هرگونه اتفاق و حادثه‌ای در فضای سایبری بلافاصله با شماره تماس 096380 مرکز فوريت‌های سايبری پليس فتا ارتباط برقرار کنند تا از دریافت خدمات اورژانس سایبری توسط کارشناسان پلیس فتا بهره‌مند شوند و یا به آدرس الکترونیکی به نشانی www.cyberpolice.ir  مراجعه کنند و آموزش‌های پیشگیرانه در حوزه فضای سایبری را فرا گیرند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه