حل معضلات جامعه در امتداد توسعه نهضت کتاب‌خوانی

در دومین گردهمایی سررابطان کانون‌های خدمت کتاب و کتاب‌خوانی رضوی عنوان شد

حل معضلات جامعه در امتداد توسعه نهضت کتاب‌خوانی

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، حل معضلات جامعه را در راستای توسعه نهضت کتاب‌خوانی عنوان کرد.به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجلال حسینی در دومین گردهمایی سررابطان کانون‌های خدمت کتاب و کتاب‌خوانی رضوی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، بر توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی برای مواجهه با تهاجم فرهنگی تأکید کرد.

وی در این گردهمایی که مهدی رضوی‌کیا؛ مدیر مرکز امور خادمیاری و کانون‌های خدمت رضوی، سیدعباس مرجانی؛ مدیر کانون خادمیاران کتاب و کتاب‌خوانی رضوی و سررابطان 31 استان کشور در آن حضور داشتند، با اشاره به تأثیرات مخرب جاهلیت مدرن بر زندگی انسان در عصر حاضر و رشد خرافه‌‌پرستی، پناه بردن به کتاب و کتاب‌خوانی را بهترین راه برای نشان دادن راه صحیح و نجات از جهل و نادانی دانست.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی، فعالیت کانون خادمیاران کتاب رضوی را که در شبکه‌ای گسترده در راستای اعتلای فرهنگ کتاب‌خوانی در تلاش است یکی از اقدام‌های مؤثر برای حل معضلات موجود در جامعه عنوان کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، رساندن جامعه به حیات طیبه را هدف نهایی تمامی انبیا و ائمه اطهار(ع) خواند و باورها و اعتقادات مبتنی بر بنیان‌های معرفتی و معقول، هندسه مدیریتی انسان نسبت به خود، تنظیم ارتباطات درست با دیگران و استفاده صحیح از زندگی را چهار وجه حیات طیبه برشمرد.

فعالیت 100 هزار خادمیار در 19 کانون تخصصی
در ادامه این مراسم، مهدی رضوی‌کیا؛ مدیر مرکز امور خادمیاری و کانون‌های خدمت رضوی، مهدویت را نقطه توجه ائمه اطهار(ع) دانست و آموزه‌های رضوی را سدی در مقابل توسعه فرقه‌های انحرافی عنوان کرد.
وی کمک به توسعه علم و علم‌آموزی را حرکتی برای روشنگری جامعه در مقابل تفکرات الحادی دانست و در این راستا به خدمات خادمیاران رضوی در عرصه‌های مختلف خدمت اشاره کرد.
رضوی‌کیا با اشاره به فعالیت حدود 100هزار خادمیار رضوی در 19 کانون تخصصی در کشور، کانون خادمیاری کتاب رضوی را از جمله کانون‌های بسیار فعال دانست که با وجود فراز و نشیب‌های بسیار توانسته در ترویج و توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی گام‌های مؤثر بردارد.

 خدمات نوین در دستور کار کانون خادمیاران کتاب رضوی
عباس مرجانی؛ مدیر کانون خادمیاران کتاب رضوی به ‌عنوان دیگر سخنران این مراسم، اقدام‌های فرهنگی، کتابخانه‌ای و ترویجی را از سری فعالیت‌های این کانون برشمرد و نگاه ویژه مدیران کلان آستان قدس رضوی به کانون خادمیاری کتاب را از عوامل مؤثر در پیشرفت آن عنوان کرد.
وی همچنین به قرار دادن بسته‌های فکری و فرهنگی در کنار بسته‌های معیشتی اشاره کرد و این اقدام را فعالیتی در راستای توسعه دیدگاه افراد از مسائل پیرامون خود عنوان کرد.
در پایان این مراسم از کانون‌های خدمت کتاب و کتاب‌خوانی استان‌های تهران، کرمان و گیلان که در شبکه‌‌سازی و جذب خادمیار و نیز اقدام‌های ویژه در روستاها و مناطق عشایرنشین فعالیت مؤثر و چشمگیر داشتند، قدردانی شد.
گفتنی است تجدید میثاق با امام رئوف(ع)، همفکری و هم‌افزایی برای مدیریت بهینه کانون‌های خادمیاری کتاب، ارائه راهکارهای مناسب برای تقویت روابط و افزایش تعاملات بین کانون‌ها، تصمیم‌گیری در خصوص برنامه کانون‌ها و نحوه به کارگیری خادمیاران، نحوه تعامل با سازمان‌های همسو با آستان قدس رضوی، شیوه‌های آموزش و توانمندسازی خادمیاران و ارائه راهکارهای اجرایی برای رفع محدودیت‌های مالی کانون‌ها و تأمین منابع از جمله اهدافی است که در برگزاری این گردهمایی دنبال می‌شود.

ارسال دیدگاه