ارقام درشت بودجه زیر ذره‌بین

دولت لایحه دخل و خرج 3/6 هزار هزار میلیارد تومانی سال 1401 را به مجلس تقدیم کرد

ارقام درشت بودجه زیر ذره‌بین

زهرا طوسی

لایحه بودجه سال 1401 به‌ عنوان نخستین سند مالی یک‌ ساله در دولت برای چکش‌کاری تقدیم مجلس شد. مروری بر این سند 67صفحه‌ای که بر مبنای شفافیت، عدالت و اصلاح ساختار بودجه تدوین ‌شده، نشان می‌دهد دخل ‌و خرج دولت در سال آینده چگونه تراز شده است.لایحه بودجه سال 1401 از نظر منابع و مصارف 3هزار و 631 هزار میلیارد تومان بوده که سهم منابع عمومی یک هزار و 372 هزار میلیارد تومان، درآمد اختصاصی دستگاه‌ها 133 هزار میلیارد تومان و بودجه شرکت‌های دولتی 2هزار و 231 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

در این سند مالی سهم طرح‌های عمرانی 160 هزار میلیارد تومان و اعتبارات هزینه‌ای بودجه حدود 990 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. صادرات روزانه 1/2 میلیون بشکه نفت، رشد 73 درصدی درآمدهای مالیاتی، کاهش درآمد فروش اموال و رشد 4درصدی سقف کل بودجه نیز از جمله ارقامی هستند که تصویر روشن‌تری از وضعیت کشور در سال آینده پیش روی فعالان اقتصادی قرار می‌دهد. سه رویداد مهم در بودجه 1401 حذف دلار 4هزار و 200تومانی، تثبیت دلار بودجه روی 23 هزار تومان و انتشار 88 هزار میلیارد تومان اوراق است. در ادامه برخی از اعداد مهم بودجه را مرور می‌کنیم.

میزان بودجه عمومی و اختصاصی دولت
دولت برای بودجه عمومی کشور شامل منابع (درآمدهای نفتی، مالیات و...) و مصارف (هزینه‌های جاری، بودجه عمرانی و...) حدود یک هزار و 372هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. این رقم در مقایسه با قانون بودجه ۱۴۰۰ حدود 100هزار میلیارد تومان بیشتر است. منابع عمومی بودجه به ‌اضافه منابع اختصاصی دولت هزار و 500 هزار میلیارد تومان است که نسبت به بودجه هزار و 373هزار میلیاردی سال ۱۴۰۰ حدود9/2درصد رشد نشان می‌دهد.

رشد 73 درصدی درآمدهای پایدار دولت
یکی از موضوعات مهم در این بودجه عمومی برآورد دولت از میزان درآمدهای مالیاتی است. درآمدهای مالیاتی و گمرکی در بودجه امسال 325 هزار میلیارد تومان است که در بودجه 1401 با حدود 73 درصد رشد به حدود 562 هزار میلیارد تومان افزایش ‌یافته است. این میزان درآمد بیانگر رشد قابل ‌توجه نسبت به قانون بودجه امسال است.

میزان فروش نفت در بودجه 1401
در سال گذشته در لایحه دولت تخمین زده بود، روزی ۲میلیون بشکه نفت بفروشد، اما در بودجه سال ۱۴۰۱ میزان فروش نفت 2/1میلیون بشکه در روز پیش‌بینی‌ شده و قیمت نفت حدود ۶۰ دلار در نظر گرفته ‌شده است.
رقم اوراق منتشره دولت و بازپس‌دهی اوراق
کل اوراق منتشره دولت و شرکت‌های دولتی حدود ۱۰۹ هزار میلیارد تومان خواهد بود که ۱۰ هزار میلیارد تومان آن صرف بازپس‌دهی اصل و سود اوراق سررسید شده و قبلی است و ۸هزار میلیارد تومان اوراق شهرداری‌ها هم به این مبلغ اضافه می‌شود.

کسری بودجه
و اما کسری تراز عملیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به دلیل افزایش سرسام‌آور هزینه‌های دولت و افزایش محدود درآمد‌های پایدار به ۴۶۴هزار میلیارد تومان افزایش یافت؛ اما در پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، به دلیل رشد ۷۱ درصدی درآمد‌های گمرکی و مالیاتی، کسری تراز عملیاتی به ۲۷۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.

حذف ارز 4هزار و 200 تومانی از صفحات بودجه
دولت ارز 4هزار و 200 تومانی برای کالاهای اساسی را در لایحه بودجه سال آینده حذف کرد و بیش از 100 هزار میلیارد تومان را برای جبران هزینه‌ اصلاح نرخ کالاهای اساسی، دارو، خرید تضمینی گندم و یارانه نان اختصاص می‌دهد. مشخص نیست دولت این 100هزار میلیارد تومان را به صورت نقدی به مردم پرداخت خواهد کرد یا از روش‌های دیگری برای جبران هزینه‌ها استفاده می‌کند.

هدایت یارانه‌ها به سمت اقشار کمتر برخوردار
در این سند در راستای هدایت یارانه‌ها به سمت دهک‌های کم‌برخوردار، افزایش اعتبارات برنامه مقابله با فقر مطلق برای افراد زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی معادل دو برابر حقوق کارمندان برنامه یارانه نقدی و غیرنقدی و معیشت معادل
 73.8 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته ‌شده است. یارانه حوزه سلامت نیز به میزان 32 میلیارد تومان در نظر گرفته ‌شده است. یارانه نان، گندم، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی و نهاده‌های کشاورزی به میزان 140 هزار میلیارد تومان منظور شده است. 
24هزار میلیارد تومان منابع حمایت از تولید در بخش انرژی و برای حمایت از اشتغال معادل 46 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌ شده است. پیش‌بینی منابع در قالب صندوق پیشرفت و عدالت ایران (ملی و استانی) به میزان 46 هزار میلیارد تومان و با احتساب منابع حمایت از انرژی در وزارت نفت معادل 70 هزار میلیارد تومان است. 

رشد 28 درصدی حقوق و معافیت مالیاتی حداقلی‌بگیران
افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱ در یک بازه 6 تا ۲۸ درصدی رخ خواهد داد که متوسط آن را ۱۰ درصد اعلام کرده‌اند. بر این اساس حقوق پیشنهادی حداقلی‌بگیران برای سال۱۴۰۱ از 3/5میلیون به 4/5میلیون تومان رسیده، اما حقوق‌های بالاتر افزایش کمتری خواهند داشت. همچنین دولت ۲۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای رتبه‌بندی معلمان اختصاص داده است. بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ افرادی که در این سال ۵ میلیون یا کمتر از ۵ میلیون تومان در ماه حقوق می‌گیرند از مالیات معاف شدند.

سن بازنشستگی دو سال افزایش می‌یابد
بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ سن بازنشستگی دو سال افزایش می‌یابد. سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر در تمامی صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری، سازمان تأمین اجتماعی، دو سال افزایش می‌یابد.

ارسال دیدگاه