هدیه والدین سهل‌انگار به سارقان زرنگ

دادن کارت بانکی به کودکان دردسرساز شد

هدیه والدین سهل‌انگار به سارقان زرنگ

عقیل رحمانی

بی‌احتیاطی چند خانواده و سپردن کارت بانکی به کودکان و نوجوانان برای خرید، موجب بروز سرقت‌های سریالی در برخی مناطق شهر و خالی کردن حساب بانکی حدود 15 نفر شد.

همه چیز زیر سر یک باند بود
سریالی شدن سرقت از کودکان هشت تا 15 ساله در شهرک شهید رجایی و برخی مناطق شهر و تشکیل پرونده‌های متعدد در شعبه 251 دادسرای ویژه اطفال مشهد موجب شد تا مقام قضایی برای دستگیری عاملان این اقدام دستور‌های ویژه‌ای صادر کند. به گزارش قدس، بازپرس شادنژاد در بازخوانی متن شکایت تعدادی از شاکیان پرونده که هر لحظه بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شد به این نتیجه رسید که تمامی سرقت‌ها با یک شیوه و توسط اعضای یک باند زورگیری از کودکان و نوجوانان بی‌دفاع رخ داده است. آنچه مشخص بود افراد سارق برای انتخاب طعمه‌ها در حوالی نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و مکان‌هایی که افراد زیادی برای خرید مایحتاج روزانه مراجعه داشتند، کمین می‌کردند و پس از انتخاب کودکانی که با کارت بانکی برای خرید به محل آمده بودند اگر در صف نانوایی حضور داشتند تا زمانی که کودک رمز کارت را به متصدی نانوایی اعلام می‌کرد چشم از او برنمی‌داشتند و یا اگر کودک وارد فروشگاهی می‌شد و خریدی انجام می‌داد به بهانه خرید پشت سر او حرکت و رمز کارت بانکی که همراه طعمه بود را حفظ می‌کردند. آن‌ها در آخرین اقدام وقتی کودک از فروشگاه یا نانوایی دور می‌شد در محلی خلوت سد راه او می‌شدند و با تهدید چاقو و توسل به زور کارت بانکی را از جیب کودک کم توان خارج و از محل می‌گریختند. آن‌ها در نهایت با روش‌های خاصی موجودی حساب بانکی کارت سرقت شده را باتوجه به اینکه رمز را هم در اختیار داشتند، خالی می‌کردند.

خرید تلویزیون با پول سرقتی
به عنوان مثال یکی از شکات که پدر پسربچه 15ساله بود در تشریح واقعه اظهار کرد: پسرم را برای خرید نان به نانوایی محل فرستادم و برای پرداخت وجه نان مثل دفعات پیش کارت بانکی‌ام را به او داده  و رمزش را هم گفتم، پسرم از خانه بیرون رفت و پس از مدتی درحالی که گریه می‌کرد و استرس داشت وارد خانه شد و خبر سرقت کارت بانکی را داد. پسرم مدعی بود وقتی از نانوایی برمی‌گشته یک نفر راه او را سد کرده و به او تهمت دزدی مموری خودرواش را می‌زند و به همین بهانه جیب‌های او را می‌گردد؛ کارت بانکی را سرقت و در ادامه ترک یک موتورسیکلت پریده و با همدستش فرار می‌کند. در پایان هم با 8 میلیون تومان موجودی کارتم از فروشگاه لوازم خانگی تلویزیون
 ال سی دی می‌خرند. این تنها روش سرقت کارت بانکی از کودکان و نوجوانان نبود و در مواردی آن‌ها در شهر پرسه می‌زدند و این دست افراد را که پای عابربانک‌ها حضور داشتند شناسایی و اقدام‌های مجرمانه خود را رقم می‌زدند. باتوجه به اینکه بررسی‌های قضایی برای شناسایی متهمان به مراحل خوبی رسیده بود، بازپرس پرونده از مأموران انتظامی خواست اعضای باند را هرچه سریع‌تر دستگیر کنند.

دستگیری پدر، پسر، عمو و عموزاده!
پس چندین روز پیگیری‌های پلیسی و ردزنی متهمان آپاچی‌سوار، سرانجام چهار عضو باند که پدر، پسر، عمو و عموزاده بودند شناسایی و طی دو عملیات هماهنگ در حالی که یکی از اعضای باند قصد فرار از چنگال عدالت را داشت دستگیر شدند.
به محض انتقال متهمان به مقر انتظامی حدود 15 خانواده، اعضای این باند را مورد شناسایی قرار دادند. وقتی اعضای باند خانوادگی سرقت همه چیز را ازدست رفته دیدند به انجام سرقت‌های سریالی در شهر اعتراف کردند. سرکرده باند در اعتراف‌های خود مدعی شد: ما رمز کارت‌ها را در مکان‌هایی که کودکان برای خرید آمده بودند می‌شنیدیم و داخل کوچه‌ای خلوت کارت بانکی را سرقت و متواری می‌شدیم. با پول یکی از این سرقت‌ها تلویزیون 43 اینج خریدیم. در کارت‌ها مبالغی از 900 هزار تا 8 میلیون تومان وجود داشت که موجودی کارت‌ها را با خرید از فروشگاه‌ها صفر می‌کردیم. پس از هر سرقت هرچقدر گیرمان می‌آمد بین هم تقسیم می‌کردیم. با اعتراف‌های صورت گرفته متهمان پرونده به دادسرا منتقل و پس از تفهیم اتهام راهی زندان شدند.

هشدار
بازخوانی پرونده قضایی پیش رو این هشدار را درپی دارد که به هیچ عنوان کارت بانکی را برای خرید به کودکان نسپاریم و اگر هم چاره‌ای برای آن وجود ندارد، از کارت بانکی استفاده شود که موجودی کمی داشته باشد.

ارسال دیدگاه