استحکام بنای کهن فرهنگ ایران مدیون اندیشه‌های تمدنی شهید مدرس(ره)

در وبینار «بررسی اندیشه تمدنی شهید آیت‌الله مدرس(ره)» مطرح شد

استحکام بنای کهن فرهنگ ایران مدیون اندیشه‌های تمدنی شهید مدرس(ره)

وبینار «بررسی اندیشه‌های تمدنی شهید آیت‌الله مدرس(ره)» با همکاری مؤسسه بقاع متبرکه و اماکن مذهبی آستان قدس رضوی پیش از ظهر دیروز با حضور جمعی از پژوهشگران در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

به گزارش آستان‌نیوز، در این وبینار مدیر گروه سادات و مفاخر اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس به بیان اندیشه تمدنی شهید آیت‌الله مدرس(ره) پرداخت و گفت: ایران در دوره قاجار با توجه به انتقال دانش، هنر و صنعت غرب دچار چالش تمدنی شد. فرهنگ غرب ابتدا ارزش‌ها سپس رفتار و به دنبال آن باورهای مردم را متأثر کرد. در این زمان، شهید آیت‌الله مدرس(ره) با تولید اندیشه‌های تمدنی خود و ترویج شعار «دیانت ما عین سیاست ما و سیاست ما عین دیانت ماست» مانع تخریب بنای کهن فرهنگ ایران و شیعه شد.

تلاش‌های شهید مدرس 
در جهت تقریب مذاهب

غلامرضا جلالی با اشاره به اینکه آیت‌الله مدرس(ره) به آزادی بیان در میان مردم اهتمام داشت، اظهار کرد: شهید مدرس(ره) می‌گفت: «حکومت داشتن در یک ده خراب، بهتر از اسارت در یک مملکت آباد است. بنابراین هر ایرانی باید تا می‌تواند از دو اصل اسلامیت و وطن‌پرستی دفاع کند». 
وی با تأکید بر اینکه امام خمینی(ره)، شهید مدرس(ره) را به عنوان انسان الگو معرفی کردند، ادامه داد: او تلاش فراوانی برای تقریب مذاهب اسلامی کرد و ارتباط با پیروان ادیان را در برنامه خود قرار داد. همچنین کوشید از تخریب آثار تاریخی دوره‌های گذشته ایران جلوگیری کند. از همه مهم‌تر ایشان در نهادینه شدن فقه و حقوق در ایران تلاش کرد و از حاکمیت نظام استبداد بسیار بیمناک بود.
در این نشست مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی نیز با بیان اینکه شهید مدرس(ره) یک فقیه و از علمای بزرگ اسلام بود، تصریح کرد: به گفته علما و فقهای بزرگ نجف، شهید مدرس(ره) یکی از پنج مجتهد تراز اول در مجلس شورای ملی بود که مسئولیت نظارت بر قوانین مصوبه مجلس شورای ملی براساس شرع را بر عهده داشت.
حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی‌تبار ادامه داد: فقه دایره‌ای گسترده دارد و هر کاری که بتوان در حوزه سیاست انجام داد، ریشه در فقه و فقاهت دارد. شهید مدرس(ره) موضع‌گیری سیاسی داشت و به الزام عمل به عینیت دیانت و سیاست پایبند بود.
وی با تأکید بر اینکه این عالم ربانی با شجاعت و شهامت در برابر استبداد رضاخانی قد علم کرد و ایستاد، تصریح کرد: شهید مدرس(ره) اقدام‌های سیاسی بسیاری داشت که می‌توان به حضور در عرصه‌های حکومت از نمایندگی مجلس شورای ملی، حمایت از مشروطه‌خواهان، عضویت در انجمن ولایتی، مخالفت با اولتیماتوم دولت روس، تشکیل کمیته دفاع ملی در جنگ جهانی اول و مبارزه با استبداد رضاخانی اشاره کرد. سیری در زندگانی این مجتهد سیاسی نشان‌ می‌دهد که او بسیار اهل تقوا و ساده‌زیست بود.
در ادامه این مراسم، دکتر اسماعیل رضایی برجکی از پژوهشگران گروه سادات و مفاخر بنیاد پژوهش‌های اسلامی به سخنرانی پرداخت و از شهید مدرس(ره) به عنوان یک فرد دینی و عالمی عمل‌گرا یاد کرد.
وی افزود: شهید مدرس(ره) از دوران جوانی با آگاه‌سازی جامعه در خصوص قرارداد تنباکو فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد. سپس با ورود به مجلس شورای ملی با اولتیماتوم ننگین دولت روس به همدستی دولت انگلیس، قرارداد 1907 و تقسیم ایران میان روس و انگلیس مخالفت کرد و فعالیت سیاسی خود را تا مبارزه با استبداد رضاخانی ادامه داد و در نهایت در این راه به شهادت رسید.
دکتر سیدحسن حسینی، یکی دیگر از پژوهشگران گروه سادات و مفاخر بنیاد پژوهش‌های اسلامی در خصوص تبارنامه شهید آیت‌الله مدرس(ره) گفت: بنا بر زندگي‌نامه خودنوشت شهيد آيت‌الله سيدحسن مدرس(ره) كه روزنامه اطلاعات در سال 1306منتشر شده، او فرزند اسماعيل، از طايفه ميرعابدين و سادات طباطبایی و اصالتاً زواره‌ای و متولد قريه سرابه كچو از توابع اردستان است.
وی ادامه داد: در برخی از منابع نسب شریف آیت‌الله مدرس را با 30 واسطه و برخی با 31 و 39 واسطه به امام حسن مجتبی(ع) نسبت می‌دهند. در بیشتر منابع از پدر، پدربزرگ و اجداد ایشان به عنوان شخصیت‌های برجسته یاد می‌کنند که اهل زهد، تقوا، شجاعت، شهامت و ساده‌زیستی بودند.

ارسال دیدگاه