توجه به اقتضائات اجرا در قانون‌گذاری

رئیسی در سخنرانی «روز مجلس» با تأکید بر ارائه لوایح به جای طرح و توجه به نظر دولتمردان در فرایند تصویب قوانین درخواست کرد

توجه به اقتضائات اجرا در قانون‌گذاری

صبح دیروز به مناسبت سالگرد شهادت مجاهد شهید آیت‌الله سید حسن مدرس و روز مجلس، رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور و وزیران در جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شدند تا با همدلی و هماهنگی میان قوای مجریه و مقننه به بررسی مسائل و مشکلات مردم بپردازند.

به گزارش مهر، در این جلسه مخبر معاون اول رئیس جمهور، میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، اوجی وزیر نفت از طرف دولت و حسنوند رئیس کمیسیون انرژی، پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، حسینی رئیس کمیسیون جهش تولید و نادران رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ نکاتی را بیان کردند. پس از پایان جلسه غیرعلنی، رئیس جمهور در سخنانی با اشاره به پیوند معنویت و سیاست در زندگی شهید مدرس و اینکه کلاهک‌های هسته‌ای و 70 سال ظلم بر مردم فلسطین محصول جدایی معنویت و سیاست از یکدیگر است، افزود: در مکتب سیاسی امام خمینی(ره) همه این جلوه‌ها را می‌بینیم.

تأکید رئیس‌جمهور بر روزآمدی و تنقیح قوانین

رئیسی با تأکید بر اینکه وظیفه بزرگ مجلس قانون‌گذاری و ریل‌گذاری است، خاطرنشان کرد: به‌روز بودن و کارآمد بودن قوانین اهمیت دارد، اما نکته مهم دیگر که مورد تأکید رهبر انقلاب بوده، تنقیح قوانین است که هم وظیفه مجلس و هم دستگاه‌های اجرایی و قضایی است، اما محوریت تنقیح قوانین بر عهده مجلس است و مسئولان دیگر هم باید همکاری کنند.
رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت همگرایی، همدلی و هم‌پوشانی همه بخش‌های مسئول در کشور، بر ضرورت «مسئله‌شناسی» تأکید کرد و افزود: من بارها تصریح کرده‌ام ما در دولت خود را موظف می‌دانیم از نگاه‌های نخبگانی و دانشگاهی و صاحبنظران استفاده کنیم. ما مشورت با دوستان در مجلس و مشورت با همه صاحبنظران را برای خود سرمایه تلقی می‌کنیم و همواره باید شکرگزار این سرمایه‌ها باشیم.
رئیس‌جمهور گفت: نمایندگان محترم نسبت به راه‌حل مسائل، دغدغه‌هایی دارند که این دغدغه‌ها گاهی به صورت ارائه یک طرح جلوه می‌کند که این حق آن‌هاست، اما اگر طرح‌ها با حضور کارشناسان دولت و بخش‌های مختلف از غنا برخوردار شود، در عمل با مشکل مواجه نمی‌شویم و اجرای آن‌ها پس از اینکه تبدیل به قانون شد، آسان خواهد بود.
رئیسی یادآور شد: اینکه برخی و در رأس همه آن‌ها، رهبر معظم انقلاب بر اولویت «لایحه» بر «طرح» تأکید کردند و به آن تقدم دادند، دلیلش این است که لایحه در بردارنده یک کار کارشناسی در بخش‌های اجرایی است و تأکید من این است که طراحان طرح‌ها حتماً از دیدگاه‌ها و نظرات دولت و بخش‌های مربوط و تخصصی استفاده کنند تا طرح‌ها هم مانند لوایح از غنا برخوردار باشند و ما در عمل با اجرای آن‌ها مشکل نداشته باشیم؛ زیرا سرانجام وقتی به قانون تبدیل شود، دولت موظف به اجراست.
وی با اشاره به اینکه بودجه 1401 به عنوان نخستین سند مالی دولت جدید در چند روز آینده تقدیم مجلس می‌شود، اظهار کرد: ما می‌خواهیم بودجه ۱۴۰۱ کمترین نقص را داشته باشد، دارای کسری نباشد و بتواند تورم را مهار کند و رشد اقتصادی قابل قبولی در آن دیده شود. قبل از آمدن به مجلس اگر دوستان مشورتی دارند که بتواند در پیش‌نویس رعایت شود، بیان کنند.

قالیباف: دولت در مدیریت کرونا 
کاری کرد کارستان

سپس  محمدباقر قالیباف ضمن خیرمقدم به رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت، گفت: بنده به عنوان یک نماینده مجلس، انصافاً گواهی می‌دهم شما در این بیش از 100 روز دولت، تلاش مجاهدانه و پرکاری داشتید و حتی پنجشنبه و جمعه‌ها هم مشغول کار بودید. رئیس مجلس با اشاره به سفرهای استانی رئیسی و دولت و شنیدن حرف‌ها و درد دل‌های مردم، افزود: کار مربوط به کرونا توسط دولت، کاری  بود کارستان. دولت در 70 روز، 700 نفر تلفات در روز را به حدود 100 نفر رساند.
وی با تأکید بر اینکه مجلس حامی دولت و وزیران خواهد بود، گفت: از دولت محترم همان‌طور که رئیس‌جمهور اشاره کردند می‌خواهیم اجرای احکام برنامه و بودجه را باوجود همه سختی‌ها در دستور کار قرار دهد؛ به‌خصوص در موضوعات مهم بورس، معیشت، اشتغال، مسکن، جوانی جمعیت و بالا بردن قدرت خرید مردم اقدامات اساسی انجام دهد.

ارسال دیدگاه