توقع ورود صریح به مسئله فلسطین

رهبر انقلاب در دیدار امیر قطر، خطاب به جهان عرب مطرح کردند

توقع ورود صریح به مسئله فلسطین

قدس

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز پنجشنبه در دیدار آقای شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی امیر قطر و هیئت همراه با تأکید بر افزایش همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور، راه‌حل مسائل منطقه را گفت‌وگو بدون دخالت عوامل خارجی دانستند.

 و با اشاره به استمرار جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین، گفتند: توقع از جهان عرب ورود صریح به میدان عمل سیاسی در مقابل این جنایت‌های آشکار است.

رویکرد غلط کشورهای سازشکار
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، استحکام و پایداری روابط ایران و قطر را به نفع هر دو کشور دانستند و افزودند: سطح کنونی ارتباطات اقتصادی دو کشور بسیار پایین است و باید چند برابر شود، همچنین در مسائل سیاسی نیز زمینه برای تبادل‌ نظرهای بیشتر وجود دارد که امیدواریم این سفر مبدأ جدیدی برای گسترش همکاری‌ها باشد. رهبر انقلاب اسلامی با تأیید سخنان امیر قطر در محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی، ظلم چند ده‌ساله صهیونیست‌های خبیث به مردم فلسطین را واقعیتی تلخ و ضربه‌ای به دنیای اسلام و جهان عرب خواندند و گفتند: در مقابل این جنایت‌ها، توقع جمهوری اسلامی ایران از دنیای عرب ورود صریح به میدان عمل سیاسی است.
ایشان با اشاره به سخنان امیر قطر درباره حوادث سال گذشته محله شیخ جرّاح، خاطرنشان کردند: در آن قضیه، حمایت برخی کشورهای عربی از مردم فلسطین حتی به اندازه بعضی اروپایی‌ها هم نبود و هیچ ‌گونه موضع‌گیری نکردند که اکنون نیز همین ‌گونه عمل می‌کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: این رویکرد کشورهای عربی اگر از ترس رژیم صهیونیستی یا از روی طمع به آن است، باید بدانند امروز رژیم اشغالگر نه در شرایطی است که می‌توان به او طمع داشت و نه از او ترسید.

برای اداره منطقه احتیاجی به دخالت دیگران نیست
ایشان راه‌حل مسائل منطقه را به ‌دست کشورهای منطقه و از راه گفت‌وگو دانستند و افزودند: مسائل سوریه و یمن نیز با گفت‌وگو قابل حل است البته گفت‌وگو نباید از موضع ضعف باشد، در حالی‌ که طرف‌های مقابل یعنی عمدتاً آمریکا و دیگران به قدرت نظامی و مالی متکی هستند. رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه برای اداره منطقه احتیاجی به دخالت دیگران نیست، گفتند: صهیونیست‌ها
 هرجا پا می‌گذارند فساد ایجاد می‌کنند و هیچ قدرت و امتیازی نیز نمی‌توانند به کشورها بدهند، بنابراین ما کشورهای منطقه هر چه می‌توانیم باید روابط خود را از طریق همفکری و همکاری تقویت کنیم. ایشان با اشاره به قرارهای تعیین‌ شده بین ایران و قطر تأکید کردند: این قرارها در زمانبندی معین و مشخص، عملیاتی شود.
در این دیدار که آقای رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان نیز حضور داشت، امیر قطر با ابراز خرسندی از دومین سفر خود به ایران، به جایگاه برجسته رهبر انقلاب اسلامی در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: جنایت‌های رژیم صهیونیستی در فلسطین ناگوار است و همه باید در برابر حوادث فلسطین ایستادگی کنیم.  امیر قطر با اظهار تأسف از شهادت یک خبرنگار زن در جنین به دست نظامیان صهیونیست افزود: صهیونیست‌ها با خونسردی تمام این جنایت را انجام دادند. شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی همچنین راه‌حل مسائل کشورهای منطقه از جمله سوریه، عراق و یمن را گفت‌وگو دانست و درباره روابط اقتصادی ایران و قطر نیز خاطرنشان کرد: کمیته اقتصادی بین دو کشور فعال شده و امیدواریم تا سال آینده همکاری‌های اقتصادی ارتقای قابل توجهی پیدا کند.

نقطه عطفی در ارتقای روابط بین دو کشور
گفتنی است امیر قطر صبح روز پنجشنبه با استقبال محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور وارد کشورمان شد. دقایقی بعد شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی در کاخ سعدآباد مورد استقبال رسمی حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی قرار گرفت. در ادامه، نشست هیئت‌های عالیرتبه برگزار و سپس امیر قطر به طور جداگانه دیداری با رئیس جمهوری کشورمان داشت. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک با تمیم بن حمد آل‌ثانی که بعد این دیدار انجام شد، اظهار کرد: در جلسه‌ای که با امیر قطر داشتم بر تقویت مناسبات بین دو کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، گردشگری و انرژی تأکید شد تا سرمایه‌گذاری‌های مشترکی بین دو کشور انجام پذیرد.
رئیسی با اشاره به مسائل منطقه‌ای گفت:‌ مدیران، مسئولان و دولت‌هایی که در منطقه حضور دارند، بدانند هر گونه دخالت کشورهای خارجی و غربی‌ها در منطقه نه تنها امنیت‌ساز منطقه نیست بلکه برای امنیت منطقه مضر است. آنچه سبب حل مسائل منطقه می‌شود به دست مدیران توانای خود منطقه است. وی ادامه داد:‌ در این دیدار دو کشور بر حل مسائل منطقه تأکید داشتند و درباره مسئله یمن، افغانستان و فلسطین بحث و تبادل نظر داشتند. رئیس‌جمهور با بیان اینکه بدون تردید سفر امیر قطر به ایران نقطه عطفی در ارتقای روابط بین دو کشور است، گفت: دو کشور و دو ملت حتماً نقش بسزایی در روابط و همکاری دو کشور در سطح منطقه، جهان و بین‌الملل خواهند داشت. 

نگاه مثبتی به مذاکرات وین داریم
تمیم بن حمد آل‌ثانی نیز در این نشست اظهار کرد: بنده امروز در ایران هستم تا تأکید کنم ما به دنبال تقویت روابط و پیشبرد آن هستیم. روابط ایران و قطر، یک روابط مستحکم و استوار است و این روابط مبتنی بر حسن همجواری است. وی راه حل چالش‌های منطقه را در گفت‌وگو دانست و تأکید کرد: در مورد مذاکرات وین هم باید بگویم قطر همواره نگاه مثبتی نسبت به این گفت‌وگوها داشته و ما باور داریم گفت‌وگو راه حل این مسئله است. امیر قطر بیان کرد: همچنین باید بگویم مسابقات جام جهانی در ماه‌های نوامبر و دسامبر سال جاری میلادی برگزار خواهد شد. ما از همه ایرانیانی که علاقه‌مند هستند در این رویداد حضور پیدا کنند و از نزدیک شاهد مسابقات تیم ملی کشورشان باشند، استقبال می‌کنیم و به همه خوشامد می‌گوییم.
گفتنی است امیر قطر در پایان سفرش به تهران با انتشار پیامی توییتری از میزبانی و استقبال گرم ایران در جریان سفرش قدردانی کرد. شیخ تمیم با انتشار تصویری از خودش در کنار رئیس‌جمهور ایران نوشت: از جناب آقای ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور برای میزبانی و استقبال گرم در سفرم به تهران قدردانی می‌کنم. وی افزود: در این سفر با ایشان درباره ابعاد همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف گفت‌وگو کردیم. همچنین پیرامون راهکارهای تقویت امنیت و ثبات منطقه با توجه به تحولات کنونی جهان و منطقه تبادل نظر نمودیم. رئیس‌جمهور کشورمان دوم اسفند ۱۴۰۰ به دعوت رسمی شیخ تمیم و نیز به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز به دوحه سفر کرد که در جریان آن سفر ۱۴ سند همکاری به امضای مقامات دو کشور رسید. سفر امیر قطر به ایران در حالی انجام گرفت که طرفین در دهه‌های گذشته همواره در عمل نشان داده‌اند که از روابط حسنه و دوستی پایداری بهره‌مند هستند و در بزنگاه‌ها و برهه‌های مختلف نیز این فرضیه اثبات شده‌ است. بر این اساس باید انتظار داشت پس از این تحول قطار پرشتاب روابط تهران- دوحه در مسیر تحکیم مناسبات راهبردی بیش از پیش سرعت گیرد. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه