همراهی مردم بزرگ‌ترین پشتوانه هلال‌احمر است

تولیت آستان قدس رضوی:

همراهی مردم بزرگ‌ترین پشتوانه هلال‌احمر است

تولیت آستان قدس رضوی همراهی مردمی با هلال‌احمر را بزرگ‌ترین پشتوانه و مهم‌ترین سرمایه برای این جمعیت دانست.


حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مروی در گردهمایی جمعیت هلال‌احمر استان خراسان رضوی که همزمان با ایام یکصدمین سالگرد تأسیس این جمعیت با حضور پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال‌احمر کشور در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، فعالیت‌های هلال‌احمر در یاری‌رسانی به مردم را کاری اسلامی و انسانی دانست و ابراز کرد: دین اسلام تنها منحصر به رابطه بندگان با خداوند نبوده و تنها ارتباط انسان با خداوند تأمین‌کننده خوشبختی و قرب الی‌الله نیست؛ انسان در برابر دیگر بندگان خداوند نیز وظایفی دارد.
وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان تنها ماه مناجات و انجام اعمال عبادی نیست، به فلسفه پرداخت فطریه در عید فطر اشاره و عنوان کرد: مستحبات فراوانی برای عید فطر وارد شده اما خداوند در پایان ماه رمضان پرداخت فطریه را واجب کرده است؛ زیرا می‌خواهد یک ماه تعبد و بندگی بندگان را با کمک و دست‌گیری از نیازمندان به اوج خود برساند و اهمیت کمک به نیازمندان را به امت اسلامی نشان دهد.
تولیت آستان قدس رضوی کمک به نیازمندان را سیره ائمه اطهار(ع) دانست و عنوان کرد: رسیدگی به محرومان و احسان‌پذیران همواره در رأس برنامه‎های حضرات معصومین(ع) بوده و هیچ ‌گاه کسی از درب خانه آن حضرات ناامید بازنگشته است و اگر کسی طلب نیاز به آن‌ها می‌کرد در حد مقدورات نیاز او را 
برطرف می‎کردند.
وی در ادامه به خدمات جمعیت هلال‌احمر اشاره و ابراز کرد: امروز به برکت نظام مقدس اسلامی هلال‌احمر نهادی مردمی، خدمتگزار و در خدمت مردم و آسیب‌دیدگان و احسان‌جویان است که با همراهی مردم، امدادرسانی‌های آن گسترش قابل توجهی یافته است.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی با اشاره به تحولات مثبت در جمعیت هلال‌احمر پس از پیروزی انقلاب اسلامی، عنوان کرد: پیش از انقلاب این جمعیت بیشتر جنبه تشریفاتی داشت و با مردم ارتباطی نداشت، اما پس از انقلاب مردم با این جمعیت همراه شدند و در حوادث مختلف با هماهنگی‌های خوبی که میان هلال‌احمر، مردم و دستگاه‌های مختلف شکل گرفت، اتفاقات مبارک و درخشانی رقم خورد.
وی با اشاره به حوادث سیل سال‎های اخیر در استان‎های خوزستان، گلستان و سیستان و بلوچستان، ابراز کرد: در این حوادث هلال‌احمر، مردم و مسئولان با تمام توان به کمک حادثه‌دیدگان شتافتند و خدمات امدادی، بهداشتی و درمانی بسیار خوبی را برای تسکین آلام آسیب‌دید‌گان ارائه کردند، این همراهی و همدلی نعمت بسیار بزرگی بوده و از توصیه‌های اسلام است.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه فرصت خدمت‌رسانی به مردم برای اعضای هلال‌احمر یک توفیق الهی است، ابراز کرد: در حوادث طبیعی بسیاری از خانواده‌های آبرومند دچار مشکل و نیازمند کمک می‌شوند و بسیار مهم است که کمک‌ها و امدادرسانی‎ها به اقشار آسیب‎دیده در کمال احترام و با حفظ کرامت انسانی انجام شود.
وی گفت: در امدادرسانی‌ها به نیازمندان باید از آبرو و کرامت آن‎ها مراقبت شود، مبادا امدادرسانی با نگاه ترحم‌انگیز و تحقیرآمیز صورت پذیرد؛ کمک به مردم از توفیقات الهی و نعمت‌های خداوند است که باید آن را قدر دانست.
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مروی در بخش پایانی سخنان خود به اهمیت «پاک‌دستی، فسادستیزی و قانون‌مداری» اشاره و اظهار کرد: اعتماد مردم به هلال‌احمر بزرگ‌ترین پشتوانه و مهم‌ترین سرمایه برای این جمعیت است که باید حفظ و تقویت شود؛ اگر اعتماد مردم سلب شود از کارکرد این جمعیت کاسته خواهد شد و یکی از راه‌های مهم در حفظ اعتماد مردم حسابرسی‌های دقیق و مراقبت از زیرمجموعه‌هاست.
همچنین در این مراسم تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه میان آستان قدس رضوی و جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و امدادی میان دکتر مالک رحمتی، قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی و دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال‌احمر به امضا رسید.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه