سفر «موزه ملی ملک» به شانگهای چین

20 اثر نگارگری و مینیاتور از گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک در نمایشگاه «گنجینه‌های مشرق ‌زمین» به نمایش درآمد

سفر «موزه ملی ملک» به شانگهای چین

منتخبی از آثار نگارگری مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در نمایشگاه «گنجینه‌های مشرق زمین» در موزه هنرهای کلکسیونی شانگهای چین به نمایش درآمد.به گزارش آستان‌نیوز، 20 اثر نگارگری گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی به‌ ویژه دوره قاجار، در کنار آثاری از موزه هنرهای معاصر اصفهان، موزه رضا عباسی و کاخ موزه چهلستون ایران در موزه شانگهای چین به نمایش گذاشته شد.این آثار در دو بخش قطعات مستقل نگارگری و آثار ترکیبی که روایتگر هنر نگارگری در کنار دیگر آرایه‌های هنری است، به نمایش درآمده است. در بخش مستقل نمایشگاه آثاری از ابوالحسن غفاری (صنیع الملک) و سایر هنرمندان خاندان غفاری و در بخش ترکیبی آن نیز آثاری از سیدعلی‌اکبر گلستانه، میرعلی هروی، محمدصالح اصفهانی و میرزا آقا شیرازی به چشم می‌خورد.

به گفته رضا دبیری‌نژاد، رئیس اداره موزه مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک «تصویر نزدیک به 20 اثر نگارگری و مینیاتور از گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک در کنار گزیده آثار نگارگری موزه‌های هنرهای معاصر اصفهان و رضا عباسی و کاخ‌موزه چهلستون در نمایشگاه «گنجینه‌های مشرق‌زمین» به نمایش درآمده است».
او در این ‌باره افزود: «بیشتر آثار نگارگری و مینیاتور از گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک در این نمایشگاه پیشینه قاجاری دارند اما در میانشان آثاری از دوران صفوی و پیش از آن نیز به چشم می‌آید. تصویر این آثار در دو بخش «قطعات مستقل نگارگری» و «آثار ترکیبی نگارگری در کنار دیگر آرایه‌های هنری» از هنرمندانی چون ابوالحسن غفاری و دیگر هنرمندان خاندان غفاری در دوره قاجار و هنرمندانی همچون میرعلی هروی، سیدعلی‌اکبر گلستانه، میرزا آقا شیرازی و محمدصالح اصفهانی برگزیده شده و به نمایش درآمده‌اند».
نمایشگاه گنجینه‌های مشرق زمین که با محوریت آثار نگارگری ایران دایر شده، بیانگر جهان‌بینی ایرانیان و نوع برخورد آن‌ها با عالم، طبیعت و جهان خیالیشان است. همچنین مخاطبان با بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به درک و شناخت بهتری از معماری، ادبیات و هنرهای مختلف ایران برسند.
نمایشگاه گنجینه‌های مشرق زمین با همکاری بنیاد هنری بردبار تا 27 فوریه 2022 برابر با 8 اسفند 1400 در موزه هنرهای کلکسیونی شانگهای چین پذیرای هنردوستان است.
گنجینه ملک دارای مجموعه نفیسی از آثار نگارگری ایرانی است که به صورت تابلوهای مجزا و یا از لابه‌لای نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ملک گردآوری شدند و قدمت آن‌ها به‌ طور عمده به دوران صفویه تا پایان قاجار برمی‌گردد.
این آثار نگارگری همچون دیگر آثار تاریخی و هنری کتابخانه و موزه ملی ملک بر پایه سنت‌های نیکوی وقف، اهدا و نذر جمع‌آوری شده که گزیده‌ای از آن‌ها در تالار «خوشنویسی و نگارگری» این موزه وقفی- خصوصی در معرض نمایش قرار دارد.
مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با توجه به وقف‌نامه حاج‌حسین آقاملک، بنیان‌گذار و واقف این مجموعه فرهنگی، امکان خروج هیچ‌ کدام از آثار موزه‌ای و کتابخانه‌ای را از این گنجینه ندارد، بنابراین بسته‌های‌ نمایشگاهی منتخب از تصویرهای نفایس این موقوفه همچون آثار نگارگری تهیه شده که به‌ صورت رایگان در اختیار مراکز فرهنگی قرار می‌گیرد.
کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر حرم مطهر حضرت رضا(ع) وقف شده و در حال حاضر دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی می‌توانند همه ‌روزه به ‌جز روزهای تعطیل از ساعت 9 تا 15:30 (پنجشنبه‌ها از ساعت 10 تا 15) به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق) از خدمات متنوع آن با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دوران مقابله با بیماری کرونا استفاده کنند.

ارسال دیدگاه