اهتمام برای گره‌گشایی از مشکلات زائران و مجاوران

در بیانیه پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس عنوان شد

اهتمام برای گره‌گشایی از مشکلات زائران و مجاوران

بیانیه پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه با حضور نمایندگان و تولیت‌های آستان‌های مقدس حرم‌های مطهر کشورمان صادر و در این اجلاسیه خوانده شد.
به گزارش مهر، در پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه که دیروز چهارشنبه ۲۴ آذر به میزبانی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد، نمایندگان تولیت‌ها و آستان‌های مقدس در پایان این همایش بیانیه‌ای صادر کردند.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم. اینک که با الطاف خداوند متعال و توجهات حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواحنا له الفداء پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی در جوار بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) پایان می‌یابد، تولیت‌های آستان‌های مقدس ایران اسلامی، مسجد مقدس جمکران و نمایندگان ولی‌فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران و امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در بیانیه‌ پایانی اجلاسیه بر محورهای ذیل تأکید می‌کنند:
١ . اعضای اجلاسیه از رهبر معظم انقلاب استدعا می‌نمایند دیداری با ایشان داشته باشند و معظم‌له در آن دیدار نقطه نظرهای خود را در رابطه با مأموریت هویت جمعی آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه و نمایندگان ولی‌فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه و امور حج و زیارت ذیل اجلاسیه بیان فرمایند تا به عنوان منشور هم‌افزایی ملاک عمل قرار گیرد.
۲.  شاخص فعالیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه همواره تمسک به قول رسول گرامی اسلام(ص) در حدیث شریف ثقلین است که فرمودند: إنی تارک فیکم الثقلین ما إن تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی کتاب الله و عترتی أهل بیتی و إنهما أن یفترقا حتی یردا علی الحوض. بر این اساس و به منظور ترویج معارف قرآن و اهل بیت(ع) تمامی اقدامات بر این رکن استوار است.
٣.  تبیین، توسعه و صیانت از فرهنگ اسلامی در کنار مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمنان مستلزم رصد، تحلیل، برنامه‌ریزی، اقدام و ارزیابی مستمر فعالیت‌های فرهنگی است. بخش‌های فرهنگی آستان‌ها و بقاع متبرکه با لحاظ ویژگی‌های خاص خود، با نصب‌العین قرار دادن شرع مقدس، فرمایشات امام راحل عظیم‌الشأن و منویات رهبر معظم انقلاب مدظله العالی تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا با اتخاذ اهداف مشترک و وحدت رویه، ذیل گفتمان انقلاب اسلامی، احیای تمدن نوین اسلامی و ترویج سبک زندگی اسلامی اقداماتی را برای تأثیرگذاری عمیق و پایدار در فضای عمومی کشور و جهان اسلام داشته باشند.
۴ . بهره‌گیری جامع و نظام‌مند از ظرفیت آستان‌ها و بقاع متبرکه در بستر سامانه‌ فعال و جاری زیارت، در جهت ارتقای سطح معنویت، اخلاق، دینداری و ترویج فرهنگ اسلامی در فضای عمومی جامعه مستلزم سیاست‌گذاری و بهره‌مندی از محمل‌های قانونی است؛ این مهم با تدوین سند ملی زیارت تسهیل می‌شود. با توجه به این نکته، تولیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ضمن اعلام آمادگی در تدوین این سند، از ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست می‌کنند تدوین این سند راهبردی را در دستور کار شورا قرار دهند.
۵.  مراقد و مزارات اهل‌بیت رسول گرامی اسلام(ص) همچون ذوات نورانی آن‌ها و بنا به فرمایش امام عسکری(ع) که فرمودند: نحن کهف من التجأ الینا و نور لمن استضاء بنا و عصمة لمن إعتصم بنا، همواره پناهگاه تمامی انسان‌ها بوده است. این آستان‌های نورانی مصداق آیه مبارکه «فی بیوت أذن الله أن ترفع ویذکر فیها اسمه» هستند که مردم به آن‌ها پناهنده می‌شوند و خداوند متعال را بندگی می‌کنند. تولیت‌های آستان‌ها و بقاع متبرکه همچون گذشته و کارنامه‌ روشن خود در این زمینه، خود را ملزم می‌دانند با توسعه خدمات اجتماعی و بسیج امکانات و ظرفیت‌های مادی و معنوی در راستای محرومیت‌زدایی از نیازمندان مجاور و زائر قدم برداشته و در حد توان یار و یاور مستضعفان و مستمندان باشند.
۶ . با عنایت به مزین شدن پایان سال به مناسبت نیمه شعبان و میلاد حضرت ولی عصر(عج) و تأکید مصوبه اجلاسیه چهارم، آستان‌ها و بقاع متبرکه بر خود لازم می‌دانند با استفاده از ظرفیت‌های در اختیار در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، علمی و اجتماعی در حوزه مهدویت، در جهت مأموریت و رسالت ذاتی خود به منظور ترویج فرهنگ انتظار موعود منتظر در راستای همدلی برای ظهور و استغاثه جهانی به حضرت حجت(عج) همت گمارند.
۷ . ضمن تأکید بر حرمت توهین و اسائه ادب به مقدسات مذاهب اسلامی، هر اقدام مخرب و توهین‌آمیز به مقدسات رفیع اسلامی از سوی افراد کوته‌بین که خواسته یا ناخواسته ابزار دست استکبار قرار می‌گیرند را محکوم می‌کنیم.
۸ . اجلاسیه پنجم بر پیگیری و تحقق کامل مصوبات این اجلاسیه و اجلاسیه‌های پیشین تأکید و دبیرخانه را ملزم به پیگیری و تحقق طرح‌های ذیل می‌نماید:
  استمرار اجرای مرحله دوم طرح نهضت آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن در آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه با عنوان «من قرآن را دوست دارم»
  تداوم اهتمام به اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد اصلاح آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی با به کارگیری شیوه‌های نوین
  توجه به تدوین سند ملی پدافند غیرعامل آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه و برنامه‌ریزی و تدارک الزامات اجرایی آن
  اهتمام جدی به ایجاد زمینه گره‌گشایی از مشکلات زائر و مجاور با استفاده از ظرفیت‌های موجود و جلب مشارکت خیران
  پیگیری تفاهم‌نامه بهینه‌سازی و توسعه سرمایه‌گذاری موقوفات و مستغلات میان آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه کشور
  پیگیری و همکاری در تدوین سند ملی زیارت توسط دبیرخانه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه.
در پایان اجلاسیه پنجم، آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه، ضمن بیعت دوباره با رهبر معظم انقلاب و تجدید پیمان با آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) یاد و خاطره آن امام راحل و شهیدان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، مدافعان حرم، جهادگران و مدافعان عرصه سلامت را گرامی می‌داریم و از خداوند متعال برای آنان علوّ درجات و برای رهبر معظم انقلاب و ملت شریف ایران اسلامی، سلامتی و توفیق روزافزون را مسئلت داریم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه