آستان قدس رضوی، نهادی مردمی و متعلق به همه ادیان است

دکتر مالک رحمتی در دیدار سفیر ژاپن:

آستان قدس رضوی، نهادی مردمی و متعلق به همه ادیان است

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه اساس فعالیت‌های این آستان مقدس، کارهای عام‌المنفعه و مردمی است، گفت: آستان قدس رضوی یک نهاد مردمی و متعلق به همه ادیان است.

به گزارش آستان نیوز، دکتر مالک رحمتی، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی عصر دیروز در دیدار کازو توشی آیکاوا؛ سفیر ژاپن به معرفی ظرفیت‌های آستان قدس رضوی در حوزه‌های مختلف از جمله داروسازی، کشاورزی و معماری پرداخت و افزود: این آستان مقدس آمادگی دارد در حوزه‌های فعالیت خود با کشور ژاپن همکاری داشته باشد و پروژه‌هایی مانند فناوری آب شیرین‌کن و اقتصاد دیجیتال از مهم‌ترین این حوزه‌هاست.

اتکای آستان قدس به وقف و نذر مردم
وی آستان قدس رضوی را یک نهاد مردمی و یک کانون فرهنگی برای توسعه معنویت معرفی و اظهار کرد: حرم مطهر رضوی سالانه میزبان بیش از ۳۰ میلیون زائر ایرانی و 4میلیون زائر خارجی است که به امام رضا(ع) متوسل می‌شوند.
رحمتی ادامه داد: اساس فعالیت‌های این آستان مقدس، کارهای عام‌المنفعه و مردمی است و این آستان قدسی صرفاً متعلق به مردم ایران نیست، بلکه متعلق به مردم همه ادیان است.
وی افزود: یکی از وظایف آستان قدس رضوی، ایجاد امکانات رفاهی برای زائران امام رضا(ع) است؛ چرا که این آستان با وقف و نذر اهدایی مردم مدیریت می‌شود و بنابراین باید از محل آن، زیارت را برای زائران تسهیل کرد.
رحمتی به برخی از خدمات آستان قدس رضوی در دوره کرونا اشاره و تأکید کرد: این آستان مقدس با بهره‌گیری از درآمد حاصل از دارایی‌های اهدایی مردم، همزمان با دوران شیوع ویروس کرونا در حوزه‌‌های دارویی، درمانی و تجهیزات پزشکی و تولید واکسن به مردم و بیمارستان‌های استان و کشور خدمات چشم‌گیری ارائه کرد.

موضع مشترک ایران و ژاپن در برابر استکبار
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: نگاه ما به کشور ژاپن یک نگاه استراتژیک و راهبردی است، ایران و ژاپن در طول تاریخ مورد ظلم و سلطه استکبار جهانی قرار گرفته‌اند، اما هر دو کشور باید با تکیه بر توانمندی‌های داخلی خود با استکبار مبارزه کنند.
رحمتی ادامه داد: برای مبارزه با استکبار جهانی نیاز به هوشمندی است؛ چرا که ابزارهای سلطه، بر اساس شرایط زمانی توسط استکبار تغییر می‌کند و برای مبارزه با این نظام ظالم، باید نسبت به ابزارهای سلطه شناخت پیدا کرد.
وی تصریح کرد: امروزه یکی از ابزارهای سلطه که استکبار از آن استفاده می‌کند، تحریم است که ایران و ژاپن درگیر آن هستند و به خوبی با ابعاد آن آشنایی دارند.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: آمریکای جنایتکار از معدود کشورهای استفاده کننده از سلاح‌ هسته‌ای در طول تاریخ است و هیچ کشوری تهاجم اتمی آمریکا به هیروشیما را فراموش نخواهد کرد.
رحمتی افزود: همین آمریکای جنایتکار امروزه به بهانه امکان استفاده از سلاح هسته‌ای، کشورهای مختلف همچون ایران را با ابزارهای سلطه از جمله تحریم، دچار مشکل و محدودیت می‌کند؛ بنابراین دولت‌های ژاپن و ایران باید با اتکا به تجارب گذشته، برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا با یکدیگر متحد شوند.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب بهره‌گیری از انرژی اتمی برای ساخت سلاح هسته‌ای را کاملاً منع کرده‌اند، خاطرنشان کرد: آمریکا این حقیقت را می‌داند اما به دنبال سلطه‌گری است و هر زمان به بهانه‌های مختلف همچون سلاح هسته‌ای، کشورها را تحریم می‌کند.
رحمتی ابراز امیدواری کرد با روی کار آمدن دولت جدید ژاپن، فصل جدیدی از روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگی آغاز شود و دولت‌های دو کشور با حمایت از هم در برابر استعمار یک‌جانبه آمریکا همچون گذشته ایستادگی کنند.

اعلام آمادگی سفیر ژاپن برای توسعه همکاری‌ها
کازو توشی آیکاوا نیز در این دیدار با اشاره به روابط دوستانه و دیرینه ایران و ژاپن بر همکاری دو کشور در حوزه مقابله با ویروس کرونا با بهره‌گیری از تجهیزات مدرن پزشکی، مبارزه با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، ارائه کمک‌های بشردوستانه و حمایت از مهاجران افغانستانی مستقر در مرز بین ایران و افغانستان تأکید کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه