ضرورت آمادگی برای میزبانی شایسته از زائران نوروز 1402

تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد

ضرورت آمادگی برای میزبانی شایسته از زائران نوروز 1402

تولیت آستان قدس رضوی بر ضرورت آمادگی تمامی دستگاه‌های اجرایی استان خراسان رضوی برای میزبانی شایسته از زائران نوروز 1402 در مشهد مقدس تأکید کرد.


حجت‌الاسلام ‌والمسلمین احمد مروی در جلسه مشورتی خدمات سفر نوروز 1402 استان خراسان رضوی که با حضور نماینده ولی‌فقیه، استاندار خراسان رضوی و جمعی از مسئولان ارشد دستگاه‌های اجرایی استان و شهر مشهد به میزبانی آستان قدس رضوی در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد؛ با بیان اینکه عید سعید نوروز امسال با ماه مبارک رمضان مصادف شده و این تلفیق خود شرایط خاصی را ایجاد می‌کند؛ ابراز کرد: ماه مبارک رمضان تقریباً از نیمه عید نوروز 1402 آغاز می‌شود که این امر خود می‌تواند سبب تراکم جمعیت زائران در هفته اول سال در مشهد شود.

توجه به امیدآفرینی و نشاط
وی ضمن قدردانی از تلاش‌های تمام مسئولان اجرایی استان در میزبانی هر چه شایسته‌تر از زائران دهه پایانی ماه صفر در مشهد، تصریح کرد: زائران عید نوروز با زائران ماه صفر و شرایط این دو مناسبت از جهات مختلف با یکدیگر متفاوت است، بنابراین نمی‌توان نسخه واحدی برای هر دو مناسبت نوشت.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه توجه به مسائل امنیتی زائران، تأمین اسکان مناسب، رفع مسئله کمبود پارکینگ در حریم حرم مطهر رضوی و فضاآرایی شاد شهر با توجه به معنویت و قداست مشهد مقدس و ماه مبارک رمضان را مورد تأکید قرار داد و گفت: در عید نوروز 1401 با وجود همه تلاش‌های مسئولان اجرایی استانی و شهری مشکلاتی را در حوزه اسکان زائران داشتیم که لازم است نهادهای مسئول برای نوروز 1402 در این خصوص از هم ‌اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم را اتخاذ کنند.
وی همچنین نسبت به امیدآفرینی، نشاط و پیشرفت‌های کشور در حوزه فعالیت‌های فرهنگی تأکید و ابراز کرد: دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی باید از فرصت عید نوروز برای «جهاد تبیین» مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و امیدآفرینی در جامعه استفاده کنند؛ در آستان قدس رضوی نیز ما باید از همه ابزارها برای امیدآفرینی و تبیین دستاوردها و پیشرفت‌های کشور استفاده کنیم.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برکات و مزایای برگزاری جلسات کارگروه ملی زیارت، اظهار کرد: برگزاری شورای عالی زیارت به ریاست رئیس‌جمهور محترم در آستانه عید نوروز و ماه مبارک رمضان می‌تواند بسیار مفید باشد که از استانداری خراسان رضوی درخواست پیگیری این موضوع را دارم.

توجه به فرهنگ زیارت
همچنین در این دیدار آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی با تشریح تفاوت‌های عید نوروز و دهه آخر صفر، ابراز کرد: تفاوت‌های عید نوروز با ایام دهه پایانی ماه صفر آنچنان زیاد است که استفاده از تجربیات آن ایام برای میزبانی از زائران نوروزی کارگشا نیست.
وی تصریح کرد: توجه به مسائل امنیتی و اسکان زائران در ایام نوروز حائز اهمیت است. بسیاری از امکانات و مراکز اسکان ایام دهه پایانی صفر در عید نوروز فراهم نیست و برای رفع مشکلات احتمالی باید از هم اکنون برنامه‌ریزی کرد.
فراهم آوردن امکانات درمانی، بهداشتی و پزشکی در ایام نوروز اهمیت دوچندانی دارد که مسئولان باید در این خصوص از آمادگی لازم برخوردار باشند.
آیت‌الله علم‌الهدی همچنین نسبت به ضرورت فراهم آوردن شرایط تفریح سالم و پر کردن اوقات فراغت زائران با توجه به شرایط عید نوروز تأکید و اظهار کرد: مسئولان باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای پر کردن اوقات فراغت زائران با توجه به قداست و فرهنگ زیارت شهر مشهد را در ایام نوروز 
انجام دهند.

قرارگاه خدمات سفر نوروزی
استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به تشکیل قرارگاه خدمات سفر زائران نوروزی در استانداری خراسان رضوی و فرمانداری مشهد؛ ابراز کرد: این قرارگاه هم اکنون فعال است و از ابتدای دی ماه هر دو هفته یک بار و از ابتدای اسفند ماه به صورت هفتگی جلسات قرارگاه خدمات سفر زائران نوروزی به منظور مدیریت مطلوب خدمات تشکیل خواهد شد.
یعقوبعلی نظری خاطرنشان کرد: برای ایام نوروز تمام ظرفیت‌های مردمی و دولتی برای میزبانی شایسته از زائران باید وارد میدان شود.
گفتنی است، در ابتدای این جلسه دکتر مالک رحمتی؛ قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، سردار سیدهاشم غیاثی؛ فرمانده سپاه امام رضا(ع)، غلامعلی صادقی؛ رئیس ‌کل دادگستری خراسان رضوی، سیدعبدالله ارجائی؛ شهردار مشهد، محمدعلی کیانی؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، حجت گنابادی‌نژاد؛ معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی و عبدالحمید طالبی؛ رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی به ایراد سخن و ارائه گزارش برنامه‌ها و تدابیر مجموعه متبوع خود برای ایام نوروز پرداختند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه