عقب‌‌گرد دیپلماتیک

آمریکا برای شرکت در المپیک زمستانی چین درخواست ویزا کرد

عقب‌‌گرد دیپلماتیک

علوی

 یک تلاش تحریمی دیگر آمریکا شکست خورد. پس از مدت‌ها کوشش ایالات متحده برای تحریم المپیک زمستانی پکن، سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن تأیید عقب‌نشینی ایالات متحده از تصمیم قبلی خود، اعلام کرد دولت آمریکا برای شماری از مقامات خود به‌منظور حضور در این رخداد ورزشی درخواست ویزا کرده است. به گزارش فارس، در نشست خبری روز گذشته ژائو لیجیان، یک خبرنگار گفت: «در گزارش‌هایی به نقل از منابع آمده دولت آمریکا به‌تازگی درخواست کرده ۱۸ مقام که عموماً از وزارت خارجه و پنتاگون هستند به چین بیایند تا امنیت و حمایت پزشکی از ورزشکاران آمریکایی را در طول المپیک زمستانی پکن تأمین کنند. این کشور احتمال دارد برای ۴۰ مقام دیگر نیز درخواست ویزا کند؛ آیا شما این اخبار را تأیید می‌کنید؟» که لیجیان ضمن تأیید این مطلب گفت: «بار دیگر از ایالات متحده می‌خواهیم در عمل از روح المپیک پیروی کرده و از سیاسی‌سازی ورزش خودداری و اظهارات و اعمال غلطی که موجب اخلال یا تضعیف اجرای المپیک زمستانی پکن شود را متوقف کند». او افزود: «آن‌ها بیایند یا نیایند برای کسی مهم نیست».
جالب آنکه اواسط آذر امسال سخنگوی کاخ سفید گفت دولت آمریکا نماینده رسمی یا دیپلماتیک به المپیک زمستانی چین اعزام نخواهد کرد. جن ساکی اضافه کرد: «قهرمانان تیم آمریکا از حمایت کامل ما برخوردار هستند. ما به طور ۱۰۰درصد پشت آن‌ها هستیم و آن‌ها را از خانه تشویق می‌کنیم اما در هیاهوی بازی‌ها حضور نداریم». یک روز پس از این اظهار نظر، دستگاه دیپلماسی چین در بیانیه‌ای گفته بود آمریکا تاوان اشتباه‌های خود را پس خواهد داد.
در این میان، وضعیت کشورهای حامی تحریم المپیک زمستانی چین تماشایی خواهد بود! چرا که آن‌ها به پیروی از واشنگتن و زیر فشار آن، در موضع رسانه‌ای اعلام کرده بودند به کمپین تحریمی آمریکایی خواهند پیوست. «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس و «اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا به دنباله‌روی از ایالات متحده گفته بودند مقامی را به بازی‌های المپیک زمستانی در پکن نمی‌فرستند. 
بازی‌های زمستانی المپیک حدود ۶ماه پس از پایان بازی‌های تابستانی در پایتخت ژاپن و با یک‌سال تأخیر به دلیل همه‌گیری کرونا از ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ آغاز و یکم اسفند پایان می‌یابد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه