رئیس‌جمهور با دعوت پوتین به روسیه می‌رود

سخنگوی دولت در نشست خبری:

رئیس‌جمهور با دعوت پوتین به روسیه می‌رود

آرش خلیل‌خانه

پرهیز دولت از تصمیم‌های یک شبه و اقدامات صبح جمعه‌ای، تداوم تخصیص ارز ترجیحی برای گندم و دارو، وضعیت مناسب صادرات نفت و بازگشت ارز آن به کشور، حمایت از دسترسی مردم به اینترنت با کیفیت، سفر رئیس جمهور به روسیه و تأکید بر راهبری تیم اقتصادی دولت توسط معاون اول اهم محورهای نشست خبری روز گذشته علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت بود. به گزارش خبرنگار قدس سخنگوی دولت از سفر سید ابراهیم رئیسی در اوایل سال جدید میلادی به روسیه به دعوت همتای خود ولادیمیر پوتین خبر داد و گفت: این دیدار در جهت استمرار راهبرد دولت و در چارچوب سیاست تقویت مناسبات و همکاری‌های دو و چندجانبه جهانی با اولویت همسایگان و همکاری‌های تجاری و اقتصادی انجام می‌شود.

فروش نفت در ۹ ماه، از سال ۹۹ رد شد
بهادری جهرمی درباره وضعیت گشایش‌های ارزی و دسترسی کشور به منابع مالی خود نیز بابیان اینکه به نسبت شرایط تحریمی فروش نفت و بازگشت ارز آن به کشور در وضعیت خوبی قرار دارد، گفت: امروز شاهد ثبات در منابع ارزی هستیم و فعالان اقتصادی در هفته‌های اخیر بارها شاهد بوده‌اند در بازار نیمایی عرضه در بسیاری از روزها از تقاضا بیشتر بوده است. بهادری جهرمی در پاسخ به این انتقاد که ۳۸۱ هزار میلیارد تومان از درآمد ارزی دولت در بودجه ۱۴۰۱ از محل فروش نفت پیش‌بینی‌شده و تشکیک در امکان تحقق آن‌هم با دفاع از این اقدام دولت در بودجه و تأکید بر اینکه میزان فروش نفت در بودجه سال آینده کاملاً واقع‌بینانه است، تصریح کرد: از ابتدای سال تا پایان آذرماه معادل ۴۰ میلیارد دلار در حوزه‌های مختلف تأمین ارز داشتیم که از مجموع تأمین ارز ۱۲ ماهه سال گذشته بیشتر شده است. پیش‌ازاین هم رئیس‌جمهور بارها تأکید کردند دولت مذاکرات را به زندگی مردم گره نمی‌زند و از راهکارهای خنثی‌سازی تحریم‌ها غافل نمی‌شود.

بخشی از گرانی نتیجه تصمیمات گذشته است
رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت در پاسخ به پرسش دیگری درباره تداوم روند افزایشی قیمت کالاهای اساسی و فشار بر مردم با یادآوری اینکه مشکل مذکور یکی ناشی از بیماری زمینه‌ای اقتصادی و تصمیمات گذشته است و دیگری تخلفات صنفی و گران‌فروشی‌ها، گفت: ستاد تنظیم بازار در دولت در حوزه گران‌فروشی با جدیت پیگیر است و جلسات این ستاد هر هفته با ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار می‌شود و تدابیر متعددی برای جلوگیری از گران‌فروشی اتخاذشده، ازجمله تکمیل زنجیره فروش و عرضه و نظارت بر بازار با کمک صنوف. 

اهل تصمیم‌های صبح جمعه‌ای نیستیم
وی درباره نگرانی‌ها از حذف ارز ترجیحی دارو و کالاهای اساسی هم با تأکید بر اینکه دولت هیچ برنامه‌ای برای حذف ارز دارو و گندم ندارد، گفت: در خصوص برنامه بلندمدت دولت باید منتظر بمانیم تا تصمیم مجلس در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۱ مشخص شود پس‌ازآن دولت فرصت برنامه‌ریزی لازم را خواهد داشت. وی خاطرنشان کرد دولت برای افزایش قیمت بنزین هم هیچ برنامه و تصمیمی ندارد و تنها به دنبال باز توزیع و اصلاح نظام توزیع یارانه بنزین و درآمد ناشی از فروش بنزین است. سخنگوی دولت با یادآوری اینکه یک طرح آزمایشی تنها در دو جزیره انجام‌گرفته است، گفت: دولت اهل تصمیم‌های یک‌شبه و خبرهای بد صبح جمعه‌ای نیست و بدون اطلاع‌رسانی به مردم کاری انجام نمی‌دهد.

ناهماهنگی در تصمیمات اقتصادی نیست
بهادری جهرمی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره اینکه برخی ناهماهنگی‌ها و اظهارات متناقض مسئولان اجرایی و دولتی که سبب ورود رئیس‌جمهور و تأکید ایشان بر اطلاع‌رسانی واحد از مسیر سخنگوی دولت شد، این فضا را القا می‌کند که هنوز لهجه اقتصادی دولت مشخص نشده و حضور برخی مشاوران و برنامه نویسان نزدیک به مهره‌های تکنوکرات و لیبرال در دولت قبلی درروند تنظیم سند تحول اقتصادی دولت موجب نگرانی درباره نبود یک برنامه و نقشه راه منسجم برای حل بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حوزه چالشی مقابل دولت یعنی اقتصاد می‌شود، بابیان اینکه رئیس دولت، قبل از رأی اعتماد گفتند مسئول طراحی و برنامه‌ریزی اقتصادی در دولت، معاون اول رئیس‌جمهور هستند، تصریح کرد: یک مسئله برنامه اقتصادی دولت است که پیش از آغاز به کار دولت سند تحول این حوزه تدوین و پس از آغاز به کار چکش‌کاری شده است.  وی اضافه کرد: تأکید رئیس‌جمهور در خصوص اطلاع‌رسانی تصمیمات با تأکید بر مسائل اتخاذ شده اقتصادی از مسیر سخنگو بود. در حوزه تصمیم‌گیری‌ها هیچ‌گونه اختلاف‌نظر و ناهماهنگی وجود ندارد. تأکید رئیس‌جمهور این بود که یک‌صدا از سوی دولت شنیده شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه