خلق آثاری ماندگار از اسطوره مقاومت ایران اسلامی

درکارگاه نقاشی «نقش سربند» حرم رضوی صورت گرفت

خلق آثاری ماندگار از اسطوره مقاومت ایران اسلامی

رواق «دارالمرحمه» حرم مطهر رضوی بار دیگر میهمان هنرمندان کشورمان است و آینه‌کاری‌های زیبای آن مملو از رنگ و نور شده، البته این دفعه، فضا به طور کامل متفاوت است؛ چراکه هنرمندان نقاش در حال خلق پرتره‌هایی خاص از سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی هستند. به گزارش آستان نیوز، در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، کارگاه سه روزه نقاشی «نقش سربند» به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با همکاری بنیاد فرهنگی روایت فتح، از هشتم تا دهم دی ۱۴۰۰ از ساعت ۸ تا ۱۶ در رواق «دارالمرحمه» بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) در حال برگزاری است. در ادامه به محل برگزاری این کارگاه هنری می‌رویم و با تنی چند از استادان و هنرمندان کشور همکلام می‌شویم.

حضور ۱۳ هنرمند از شهرهای مختلف
محمد حبیبی، دبیر هنرهای تجسمی بنیاد فرهنگی روایت فتح می‌گوید: این کارگاه سه روزه در قالب یک برنامه مشارکتی با مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با دعوت از ۱۳ هنرمند کشور از شهرهای بوشهر، قم، تهران، نیشابور و مشهد در حرم رضوی دایر شده است. به منظور بالا بردن ارزش علمی کارگاه نیز از دکتر کاظم چلیپا از تهران دعوت کرده‌ایم. 
او با بیان اینکه آثار تولیدی با محوریت پرتره حاج قاسم سلیمانی در کارگاه «نقش سربند» در نمایشگاهی با این عنوان در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت، می‌افزاید: امیدوارم برگزاری چنین برنامه‌هایی با مشارکت آستان قدس رضوی در مناسبت‌های مختلف ادامه یابد. 

اهمیت هنر نقاشی در فرهنگ‌سازی 
دکتر کاظم چلیپا، عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد است که دبیری کارگاه را برعهده دارد. این استاد رشته هنر، از پایه‌گذاران هنر نقاشی در کشور است که سابقه فعالیت‌های بسیاری در حوزه‌های انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی نیز دارد. 
او درباره انگیزه‌های حضورش در این کارگاه می‌گوید: ما به دنبال هر بهانه‌ای هستیم که خودمان را به حرم حضرت رضا(ع) برسانیم. در این میان، سالگرد شهید قاسم سلیمانی هم بود. مظلومیت و عرفان خاصی در رفتار و گفتار این بزرگمرد وجود داشت که به دل آدمی می‌نشست. همچنین ایشان صحبت‌های عمیقی داشت و شخصیت قابل احترامی بود که شهامت و شجاعتش مثال‌زدنی است. هنرمندان متعهد حاضر در این کارگاه از شهرهای مختلف می‌خواستند برای دومین سالگرد شهید سلیمانی کار خوبی انجام دهند. بدین ترتیب این کارگاه با محوریت خلق پرتره حاج قاسم سلیمانی شکل گرفت. 
استاد چلیپا با اشاره به اهمیت و نقش هنر در فرهنگ‌سازی جامعه بشری تصریح می‌کند: نباید چنین برنامه‌هایی به برگزاری کارگاه و نمایشگاه آثار آن محدود شود بلکه در کنار این برنامه می‌توان چنین تابلوهایی را با آثار دیگر در مکان‌هایی همچون کشور عراق به نمایش عموم گذاشت و از جوانمردی و رشادت‌های حاج قاسم سلیمانی که در منطقه شهره بود، صحبت و او را بیشتر به جهانیان معرفی کرد. 

حس و حالی وصف‌نشدنی
در ادامه به سراغ روح الله پروین، از هنرمندان حاضر در این کارگاه می‌رویم که در حال خلق اثری با آبرنگ و گواش است. او متولد خمین و ساکن شهر قم است که در خانواده‌ای هنرمند و فرهنگی پرورش یافته و پس از چندین سال سابقه در رشته خوشنویسی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را در رشته نگارگری نیز آغاز کرده است. این هنرمند نگارگر بیان می‌کند: در تمام تشرف‌هایی که به حرم مطهر رضوی داشتم، هیچ‌گاه تصور نمی‌کردم روزی بتوانم در این صحن و سرا بنشینم و نقاشی پرتره شهید حاج قاسم سلیمانی، عزیز دل امام رضا(ع) را بکشم. حس و حالم وصف‌نشدنی است. فضای هنری و معنوی حاکم در این مکان، تمامی هنرمندان حاضر را تحت تأثیر خود قرار داده و حس ورود به بهشت را داریم. امیدوارم عنایت حضرت رضا(ع) نیز شامل حالمان شود. 
پروین می‌افزاید: هنرمندان سعی می‌کنند هر طور شده خودشان را به چنین برنامه‌هایی برسانند تا از این چشمه معنوی به ظرفیتشان افزوده شود. ما در این کارگاه، پرتره بزرگی را به تصویر می‌کشیم که از دیده شدن فرار می‌کرد، اما به یاد دارید که چه باشکوه مراسم تشییع پیکر این سردار شهید در کشور برگزار شد. این امر نشان می‌دهد نباید دنبال دیده شدن بود. به قول شاعر «تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن که خواجه خود روش بنده‌پروری داند». 

ترسیم روحیه لطیف سردار
علی بحرینی، از دیگر هنرمندان کارگاه «نقش سربند» است که از بوشهر میهمان کارگاه شده است. او حدود ۳۰ سال سابقه فعالیت در هنر نقاشی دارد و در این کارگاه نیز با حس و حال خودش در حال خلق اثری با اکریلیک است. این هنرمند برایم می‌گوید: سعی کردم با استفاده از رنگ‌های آسمانی در این اثر، روحیه لطیف سردار شهید را به مخاطبانم نشان دهم.
او ادامه می‌دهد: نخستین تجربه خلق اثرم در حرم رضوی است و حس نزدیکی خاصی با آقا امام رضا(ع) دارم به‌ویژه که در حال کار روی چنین سوژه‌ متفاوتی هستم. 
بحرینی اضافه می‌کند: برگزاری کارگاه در رواق حرم رضوی، فضای خوبی برای زائران و مجاوران فراهم کرده تا از نزدیک با خلق یک اثر ارزشی آشنا شوند. ما نیز می‌توانیم حس و حال مخاطبان خود را در زمان خلق اثر درک کنیم. 

الگوسازی برای نسل جوان
هنرمند بعدی که پای صحبت‌هایش می‌نشینیم، عباس گودرزی از تهران است. او با استفاده از لپ‌تاپ خود در حال ترسیم پرتره‌ از سردار شهید سلیمانی است. گودرزی از سال ۱۳۷۳ مشغول فعالیت هنری است و از سال ۱۳۹۰ در حوزه نقاشی چهره شهدا و علما وارد شده و آثار بسیاری در این حوزه با تکنیک‌های مختلف خلق کرده است. به طور نمونه آثاری با تکنیک دیجیتال پینت در فضای وب منتشر کرده و خود را بیشتر هنرمند فضای مجازی و رسانه‌ای می‌داند.
او بیان می‌کند: دو سال پیش در روز قدس تجربه مشارکت در چنین کارگاه هنری در حرم مطهر رضوی را داشته‌ام و امسال نیز به برکت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این فرصت نصیبم شده است. از حس و حالش در این کارگاه می‌پرسم و او پاسخ می‌دهد: وقتی با وضو در چنین فضای معنوی می‌نشینیم و کار می‌کنیم، انرژی مثبت و خوبی می‌گیریم. البته کمی هم استرس دارم، چون در محضر امام رضا(ع) مشغول ترسیم چهره چنین شخصیت بزرگی هستم. امیدوارم به برکت فضای معنوی حرم امام رضا(ع) بهترین اثر تولید شود و کارمان در جامعه اثرگذار باشد و ما هنرمندان بتوانیم یک قهرمان و الگوی سالم را به جامعه به‌ویژه نسل نوجوان و جوان معرفی کنیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه