فقط10درصد مدارس سرویس دارند

بلاتکلیفی والدین دانش‌آموزان مشهدی در روز‌های کرونایی

فقط10درصد مدارس سرویس دارند

هاشم رسائی‌فر

سرویس مدارس همیشه یکی از دغدغه‌های خانواده‌هایی است که فرزند محصل دارند. هر سال با شروع مدارس بحث رفت‌وآمد دانش‌آموزان و ساماندهی سرویس مدارس یکی از مباحث مهم حداقل در شروع سال تحصیلی بوده است. نحوه سرویس‌دهی، هزینه‌ها و مسائل اینچنینی ازجمله مهم‌ترین نکات درخصوص سرویس مدارس در سال‌های گذشته بوده که در رسانه‌ها به آن پرداخته شده است. با شیوع کرونا در دو سال اخیر و تغییر نحوه آموزش به دانش‌آموزان، حضور در مدارس یا کمرنگ شد یا تعطیلی‌های ناشی از شیوع کرونا تأثیر مستقیم بر استفاده خانواده‌ها از سرویس مدارس گذاشت. آن زمان که مدارس تعطیل و آموزش‌ها مجازی شد، سرویس مدارس نیز از چرخه خارج شدند. اما اکنون که آموزش‌ها به صورت نیمه‌حضوری پیش می‌رود و مثل گذشته دانش‌آموزان حضور دائم در مدرسه ندارند، برخی خانواده‌ها درخصوص سرویس مدارس گلایه‌مندی‌هایی دارند که مهم‌ترین آن نبود یا کمبود سرویس در مدارس شهر مشهد است.

مشکلی برای استفاده از سرویس مدارس نیست
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خصوص شرایط سرویس‌دهی مدارس گفت: پس از برگزاری جلسه‌های متعدد در استان درباره نحوه فعالیت سرویس‌های مدارس و رفع ابهاماتی که در سامانه سپند وجود داشت، کارشناسان استان به تهران رفتند و بررسی مشکلات انجام گرفت که برخی مشکلات و ابهامات موجود در سامانه سپند با حضور شرکت مجری سپند برطرف شد.
خدابنده افزود: پس از این موضوع در مشهد جلسه‌ای مجازی با تمام کارشناسان استان برگزار و مقرر شد تمامی مدارس در سطح استان و نواحی مشهد وارد سامانه سپند شوند و به اولیا اعلام کنند وارد سامانه شوند و درخواستشان را ثبت نمایند.
نرخ‌نامه جدید ایام کرونای سرویس‌ها برای سه روز در هفته و سوار کردن سه دانش‌آموز تدوین و تهیه شد و به نواحی ابلاغ شد و همه مدارس نام‌نویسی را شروع کردند. اسامی متقاضیان به شرکت‌های معرفی شده از طرف تاکسیرانی اعلام شد و شرکت‌ها موظف‌اند بنا بر دستورالعمل جدید سرویس‌دهی نمایند. با این شرایط و تصمیماتی که اتخاذ شده چنانچه متقاضی برای استفاده از سرویس در مدارس وجود داشته باشد مشکلی برای ارائه خدمات وجود ندارد.

تقاضای تنها 100 مدرسه در مشهد برای سرویس مدارس
مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی مشهد نیز در واکنش به نحوه سرویس‌دهی شرکت‌ها به مدارس برای رفت‌وآمد دانش‌آموزان گفت: پیش از شروع سال تحصیلی برای سرویس‌دهی به دانش‌آموزان تمهیدات لازم اندیشیده شده است و در این راستا به شرکت‌هایی که صلاحیت لازم را داشته‌اند اطلاع‌رسانی شده که در مجموع 49شرکت اعلام آمادگی کردند که این شرکت‌ها نیز به رانندگانی که تمایل به همکاری در این زمینه دارند، فراخوان دادند.
محمدیان افزود: پس از فراخوان تعداد هزارو100نفر از رانندگان اعلام آمادگی کردند اما آنچه مورد توجه است اینکه با توجه به شرایطی که وجود دارد و نارضایتی رانندگان از میزان تعرفه‌ها و نامنظم بودن زمان حضور دانش‌آموزان در مدارس و همچنین تمایل نداشتن خانواده‌ها به رفت‌وآمد با سرویسی که چند نفر دیگر هم در آن هستند، موجب شده تا استفاده از سرویس مدارس در سال تحصیلی پیش‌رو کاهش پیدا کند.
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که در مقایسه با سال‌های گذشته در سال تحصیلی جاری چند مدرسه در مشهد از سرویس استفاده می‌کنند، اظهار کرد: تا پیش از کرونا بین 850 تا 900 مدرسه سرویس فعال داشتند اما با توجه به شیوع کرونا و وقفه‌ ایجاد شده و مواردی که بیان شد موجب شده تا استفاده از سرویس مدرسه به شدت کاهش یابد چنان که در سال تحصیلی جاری تقریباً 100 مدرسه در مشهد از سرویس مدارس استفاده می‌کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه