پلمب 21 مرکز اقامتی غیراستاندارد در مشهد

شهردار منطقه ثامن خبر داد

پلمب 21 مرکز اقامتی غیراستاندارد در مشهد

عقیل رحمانی

در حالی با تلاش کارگروه ویژه ایمنی اماکن اقامتی در شهرداری منطقه ثامن ۲۹۲مورد از اماکن اقامتی غیرمجاز در محدوده حرم مطهررضوی ارزیابی و پایش شده و ملزم به رفع مغایرت‌های ایمنی و بهداشتی و اخذ مجوزهای قانونی و تأییدیه‌های لازمه شده‌اند که 21 مورد هم با دستور قضایی پلمب شد.هرساله با شروع ایام مناسبتی خاص و حتی در طول سال و همزمان با افزایش ورود زائران به مشهد مقدس به‌ویژه در فصول سرد سال، خبرهای ناگواری از بروز حوادثی مانند گازگرفتگی و مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، سقوط افراد در چاه، برق گرفتگی و... به گوش می‌رسد که گاهی جان زائران را به خطر می‌اندازد.

فقط برای یادآوری
در یکی از این موارد، چند سال پیش حادثه‌ای مبنی بر ریزش چاه و سقوط افراد به درون آن به ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی مشهد اطلاع داده شد و آتش‌نشانان به سرعت خود را به محل حادثه واقع در منطقه طبرسی، خیابان نوغان رساندند.
با حضور امدادگران در محل مشخص شد یک پدر و دختر شهرستانی که برای زیارت به مشهد آمده بودند و در یک واحد مسکونی که با تغییر کاربری به مسافرخانه تبدیل شده بود اقامت داشتند، به‌دلیل فرو ریختن دهانه چاه فاضلاب این اقامتگاه، به درون چاه سقوط‎ کرده و جان خود را از دست دادند.
این حادثه تأسفبار درحالی رخ داد که دختر ١٢ساله هنگام شستن دست‌هایش به‌علت باز شدن ناگهانی دهانه چاه به درون آن سقوط کرد و پدر که شاهد این اتفاق بود، برای نجات دخترش دست به کار شد که او هم به درون چاه سقوط کرد و جان باخت. جنازه این پدر و دختر با تلاش فراوان از داخل چاه فاضلاب خارج شد، اما وجود مکان‌های غیرمجاز و غیراستاندارد در حوالی حرم مطهر می‌تواند زنگ خطر جدی برای بروز موارد مشابه به شمار ‌آید. این مورد هرچند در یک مرکز اقامتی غیرمجاز رخ داد اما در سال‌های گذشته مراکز غیراستاندارد مجاز هم با حوادثی رو‌به‌رو بودند.

پلمب مراکز غیراستاندارد
اما براساس بررسی‌ها شهرداری ثامن برای کاهش حوادث مشابه دست به اقدام‌هایی زده است. از همین رو سیدفرهاد حجازی، شهردار منطقه ثامن گفت: براساس پایش‌های صورت گرفته توسط کارگروه آسیب‌شناسی شهرداری منطقه ثامن ۹۰۹مورد واحد اقامتی غیرمجاز و ناایمن در اطراف حرم مطهررضوی شناسایی شده است. همچنین از ابتدای سال جاری ۲۹۲مورد بازدید و پایش ایمنی از این واحدهای اقامتی صورت گرفته است.
شهردار منطقه ثامن تصریح کرد: از این تعداد، متولیان مجموعه‌های اقامتی که دارای استانداردهای لازم نبوده و یا ضوابط بهداشتی، ایمنی و دیگر موارد در مراکز رعایت نشده بود و دارای مغایرت بودند؛ اخطاریه‌های قانونی لازم را دریافت کردند و در ادامه 21مکان نیز با دستور از مقام قضایی پلمب شد.

نظارت ویژه بر مراکز مجاز از اواخر دی‌ماه
حجازی ادامه داد: برای کاهش هرچه بیشتر این مسائل در منطقه، به دنبال ارائه و اجرای طرحی هستیم که با مشارکت اصناف و اتحادیه و جامعه هتل‌داران مشهد، نسبت به الزام آموزش و توجیه تمامی کارکنان شاغل در این مراکز اقامتی، درخصوص مبانی و اصول بهداشتی و ایمنی از طریق شرکت‌های معتبر و ذی‌صلاح که زیر نظر وزارت کار و رفاه اجتماعی، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی و ارائه گواهی‌نامه‌های لازم می‌نمایند، اقدام کنیم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به اینکه به ایام پایانی سال۱۴۰۰ و نوروز۱۴۰۱ نزدیک می‌شویم، در ادامه طرح ارزیابی و پایش موارد ایمنی و بهداشتی؛ از اواخر دی‌ماه همه مراکز اقامتی مجاز نیز با حضور نمایندگانی از سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد، مرکز بهداشت ثامن و مجتمع قضایی ثامن مورد ارزیابی و آیتم‌های مربوط به ایمنی تجهیزات،HSE  و موارد بهداشتی و زیست محیطی این مراکز مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه