نگاه امنیتی اردوغان ریشه مشکلات ترکیه

نگاه امنیتی اردوغان ریشه مشکلات ترکیه

حسین محمدی اصل کارشناس مطالعات منطقه‌ای

سلطان ترکیه این روزها اوضاع خوبی ندارد. سرگیجه‌های رجب طیب اردوغان از کسری 50 میلیارد دلاری تجارت ترکیه و بدهکاری بیش از 500 میلیارد دلاری این کشور است که در این وانفسا موجبات افول خورشید نئوعثمانی‌گرایی را فراهم آورده است. اردوغان می‌خواهد شکست‌ها و سوءمدیریت‌هایی که در ترکیه اتفاق می‌افتد را متوجه جناح و جریان مخالف حزب عدالت و توسعه کند به همین علت در رسانه‌ها از او پرسیده می‌شود دشمن اقتصادی شما چه کسی است که نه دیده می‌شود و نه لمس؟
واقعیت این است اقتصاد امروز ترکیه بیش از هر چیز متأثر از نگاه امنیتی اردوغان به مسائل مختلف است؛ دیدی که همه چیز را به دشمنی خودساخته و خیالی ربط می‌دهد. از سویی سوءمدیریت و بلندپروازی کسانی است که می‌خواهند مرز‌های معنوی خود را در کشورهای دور و نزدیک اسلامی باز کنند، اما نه توانش را دارند و نه دولت‌ها به آن‌ها اجازه چنین کاری را می‌دهند. تلاش حزب عدالت و توسعه برای راهبری اقتصاد رانتی و مبتنی بر سیاست‌های توسعه‌طلبانه غیرمنطقی می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل این تورم افسار گسیخته باشد. بخش عمده‌ای از فشاری که امروز بر ترکیه وارد می‌شود ثمره دخالت اردوغان در اختلافات آذربایجان و ارمنستان است که موجب آغاز دور جدیدی از ناامنی در کشورهای این حوزه شده و به تبع آن نفوذ صهیونیست‌ها با لابی ترکیه افزایش یافته است و خاصیت صهیونیست‌ها بحران‌آفرینی بالقوه برای کسانی است که به آن‌ها نزدیک می‌شوند.
در ماه‌های گذشته بی‌توجهی اردوغان به اعتراض‌ها و تحلیل‌های اقتصادی مخالفان و کارشناسان سیاسی موجب شکل‌گیری هسته‌هایی شد که خواستار برگزاری انتخابات زودرس و انحلال دولت اردوغان بودند. امروزه نیز احزاب سیاسی خواستار برگزاری انتخابات فوری و اسقاط دولت اردوغان هستند. برخی از ناظران معتقدند در صورت تداوم وضعیت فعلی ممکن است اقتصاد ترکیه به سمت تورم 10 برابری برود زیرا لحظه به لحظه از ارزش لیر کاسته  می‌شود و کالاهای اساسی رو به گرانی نهاده‌اند.
این وضعیت در حوزه بین‌الملل هم بی‌حاشیه نبوده است و اماراتی‌ها نخستین پیشگامان ورود به بازار ترکیه برای کاستن از فشارهای اقتصادی هستند. اماراتی‌ها به دنبال آن هستند با گرفتن امتیازات اقتصادی و ژئوپلتیکی از ترک‌ها وارد ترکیه شوند. البته اردوغان هم دست به معامله کثیفی زده و در مکالمه تلفنی 15 دقیقه‌ای خود با نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم غاصب صهیونیستی مسئله فلسطین را پیش کشیده و درباره آن صحبت کرده‌اند. ممکن است اردوغان برای جلب حمایت اقتصادی صهیونیست‌ها با آن‌ها معامله‌ای انجام دهد و برای مدتی پشت اخوانی‌های فلسطین را خالی کند تا از مواهب صهیونیسم بهره‌مند شود. اینکه در آینده چه اتفاقی برای ترکیه می‌افتد را می‌توان در حرکت جریان‌ها و جامعه سیاسی ترکیه به سمت بنیان‌های دموکراسی این کشور جست‌وجو کرد.

ارسال دیدگاه