کمتر کسی در تراز علامه مصباح پیدا می‌شود

آیت الله اعرافی:

کمتر کسی در تراز علامه مصباح پیدا می‌شود

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: علامه مصباح یزدی صاحب فکر برنامه‌ریزی، ساختاری و سازمانی بود که مؤسسه امام خمینی(ره) گوشه‌ای از تجلی کار ایشان به شمار می‌رفت.
به گزارش رسا، آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه در دیدار اعضای هیئت امنای کانون تمدن نوین با اشاره به ارتباط نزدیک خود با علامه مصباح گفت: از سال۱۳۶۰ من یکی از کسانی بودم که بسیار به آقای مصباح نزدیک بودم و حتی پیش از انقلاب ایشان جلساتی داشتند که در آن‌ها شرکت می‌کردم؛ اما از سال۱۳۶۰ در یک تعامل کاری قرار گرفتیم.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به انس علمی خود با علامه مصباح اظهار کرد: بیشتر از اساتید دیگر، از نظر علمی با ایشان مأنوس بودم تا جایی که تمام تعلیقه نهایه را با آیت‌الله مصباح مورد بحث قرار دادم.
وی افزود: تقریباً بار‌ها تمام آرای جدید فلسفی ایشان که مهم و بنیادین است را مرور و با آیت‌الله جوادی بحث کردم. ما از سال۱۳۶۰ که وارد بحث مؤسسه، علوم انسانی اسلامی و سپس دفتر همکاری شدیم در خدمت ایشان بودیم.
وی افزود: من در مباحث مدیریتی در طول ۳۰سال در جا‌های مختلفی بوده‌ام، در طرح‌ها و تحولات نیز با ایشان در ارتباط مستمر بودم و علامه نزدیک‌ترین کسی بود که به ایشان اتکا می‌کردم و با این نگاه کلی که از حضرت آقا گرفتم و به دنبال پیشبرد آن بودم، ایشان نزدیک‌ترین افراد به آن فکری که در بحث‌های ساختاری، نهادی و برنامه‌ریزی وجود دارد، بودند؛ البته به نظر من با فوت ایشان، یک تکیه‌گاه بزرگی فروریخت.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به فراوان بودن ممیزات آیت‌الله مصباح تأکید کرد: ایشان هر جایی که وارد می‌شدند واقعاً عمیق و نوآور بودند. گاهی من کمی جسورانه می‌گویم نوآوری ایشان در مباحث فلسفی، از بزرگانی مانند شهید مطهری نیز بیشتر بوده است و می‌توانیم بگوییم پس از علامه طباطبایی اولین نوآور، مبدع و صاحب نظریه درست و عمیق، ایشان بودند.
وی افزود: ویژگی دیگر علامه مصباح فکر بسیار منتظم و نظام‌مند بود و سومین ویژگی ایشان این بود که جامعیت بالایی داشت؛ بنابراین می‌توانیم بگوییم ایشان به همه جوانب علوم اسلامی توجه داشتند.
آیت الله اعرافی در بیان ویژگی‌های علامه مصباح گفت: هیچ حسی در وجود ایشان به‌جز کشف حقیقت و پایبندی به وظیفه نبود، ایشان صاحب فکر برنامه‌ریزی، ساختاری و سازمانی بود که مؤسسه گوشه‌ای از تجلی کار ایشان است.
وی افزود: آخرین جلسه‌ای که خدمت ایشان بودیم، از شهید بهشتی گفتند که من بیشتر طرح‌های کلان حوزه را مطرح کردم، ایشان بحث کردند و نکات خوبی را مطرح نمودند. می‌توان گفت همان جلسه نشان‌دهنده عمق راهبردی و آینده‌نگرانه مدیریتی ایشان بود. البته می‌شود گفت کسی در تراز ایشان بسیار کم وجود دارد و آشنایی عموم جامعه با ایشان، خیرات و برکات زیادی دارد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه