راهکار‌های آبزی‌پروری با وجود خشکسالی

مدیر امور شیلات خراسان شمالی در گفت‌و‌گو با قدس مطرح کرد

راهکار‌های آبزی‌پروری با وجود خشکسالی

میرقراچولو اظهار کرد: ماهی تیلاپیا گونه‌ای ماهی است که نسبت به کم آبی، وضعیت کیفیت آب و حتی شوری تحمل دارد و اکنون در بسیاری از کشور‌ها از این ماهی در صنعت آبزی‌پروری استفاده می‌شود و سالانه تولید انبوهی از این گونه وجود دارد که ظرفیت صادراتی هم دارد.

وی با بیان اینکه پرورش ماهی تیلاپیا در استخرهای کشاورزی انجام می‌شود، گفت: این گونه ماهی در استخرهایی پرورش داده می‌شود که آب خروجی از آن به آب‌های جاری خاتمه پیدا نکند. این ماهی به دلیل رشد سریع، طول دوره پرورش کوتاه، مقاوم ‌بودن به کم‌آبی، تکثیر آسان، مقاومت در برابر بیماری‌ها و امکان پرورش در آب‌های غیرمتعارف شور و لب‌شور و کیفیت مناسب گوشت، به‌عنوان دومین ماهی پرورشی رایج در دنیا شناخته می‌شود.
مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: اما با وجود این، تیلاپیا یکی از گونه‌های مهاجم شناخته‌شده در جهان است که با وجود جثه کوچک، به دلیل همه‌چیزخوار بودن، تکثیر زیاد، مقاومت بسیار نسبت به شرایط محیطی و کنترل دشوار، عرصه را بر گونه‌های بومی تنگ می‌کند و مزارع پرورش آن باید در مناطقی ایجاد شود که آب‌های آزاد نداشته باشند.

سخت‌گیری در صدور مجوز تولید ماهی تیلاپیا
میرقراچولو افزود: استخرهای کشاورزی در شهرستان‌های گرمه، جاجرم و اسفراین در خراسان شمالی راهی به آب‌های آزاد (رودخانه‌ها و آب‌های فصلی جاری)، ندارند که بهترین مکان برای این مهم است اما اداره کل حفاظت محیط زیست در دادن مجوز به این استان سخت‌گیری می‌کند این در حالی است که اکنون پنج استان کشور شامل قم، سمنان، یزد، خراسان جنوبی و کرمان مجوز تکثیر و تولید ماهی تیلاپیا را دارند.
وی گفت: ماهی تیلاپیا در شرایط دمایی زیر 12درجه سانتیگراد زنده نمی‌ماند. در فصل زمستان در هیچ منطقه‌ای از استان نیست که دمای آن به زیر 12درجه سانتیگراد نرسد، این گونه از ماهیان اگر در آب‌های آزاد باشند تحمل این درجه از دما را ندارند و اگر حتی به آب‌های آزاد این منطقه راه پیدا کنند در فصل سرد خواهند مرد.
مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه ماهی تیلاپیا در چهار فصل در شرایط گلخانه‌ای قابل تکثیر است، گفت: می‌توان در استخرهای پیش‌ساخته فضای تولید و تکثیر را نیز فراهم کرد.

استفاده از یک هشتم  ظرفیت
میرقراچولو با بیان اینکه در هر یک مترمربع می‌توان بیش از 50 قطعه ماهی تراکم داشته باشیم، افزود: تولید این گونه ماهی در هر 6ماه اتفاق می‌افتد در حالی که ماهیان گرمابی در مدت 9ماه تولید می‌شوند که کوتاهی زمان تولید هزینه‌ها را بسیار پایین خواهد آورد همچنین این ماهی با انواع خوراک‌ها پرورش داده می‌شود.
مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: یک‌هزار و 600تن انواع ماهی در مزارع گرمابی و سردابی استان در 9ماه سال جاری تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 200تن بیشتر بوده است.
میرقراچولو بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری بیش از 2 هزار و 500تن انواع ماهی گرمابی و سردابی در مزارع استان تولید شود.
وی افزود: هم اینک 92مزرعه پرورش ماهی گرمابی و 97مزرعه سردابی در استان وجود دارد که بیشترین ماهی تولیدی در مزارع شامل آمور، کپور، فیتوفاگ و قزل‌آلا است.
تنها در حدود یک هشتم منابع آبی استان صنعت آبزی‌پروری ایجاد شده است در حالی که ظرفیت بسیار بالایی برای فعالیت در این بخش اقتصادی وجود دارد.
وی افزود: خراسان شمالی از 41رودخانه فصلی و دائمی، 3هزار دهنه چشمه، 4هزار و 303حلقه چاه عمیق، نیمه‌عمیق و دستی، 637رشته قنات و هشت سد از ظرفیت‌های خوبی برای توسعه صنعت آبزی‌پروری برخوردار است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه