سکوت سعودی‌ها در قبال حج

رشیدیان: وزارت حج عربستان اطلاعیه‌ای به ما نداده است

سکوت سعودی‌ها در قبال حج

در حالی که 6 ماه تا برپایی مراسم حج تمتع 1443 باقی مانده است، طرف سعودی هنوز برنامه‌ریزی اولیه هم برای وضعیت حج تمتع نکرده و میلیون‌ها زائر در انتظار تصمیم عربستان هستند.
به گزارش فارس، در حالی که میلیون‌ها زائر در انتظار برقراری سفر حج تمتع هستند، هنوز طرف سعودی وضعیت حج تمتع سال ۱۴۴۳ را مشخص نکرده و همه کشورها با وجود اینکه ماه جمادی‌الثانی را سپری می‌کنیم، در بلاتکلیفی هستند.

احتمال ادامه محدودیت‌ها برای حج تمتع ۱۴۴۳
البته برخی منابع آگاه از برنامه‌ریزی عربستان برای برپایی محدود حج تمتع خبر داده‌ و معتقدند حج تمتع ۱۴۴۳ همچون حج گذشته با محدودیت‌های خاص برگزار خواهد شد و امکان تشرف میلیونی زائران به خانه خدا وجود ندارد.

حضور زائران خارجی در حج تمتع منوط به وضعیت بهداشت جهانی است
با وجود این، مسئولان وزارت حج عربستان در جلسات گذشته حضور محدود زائران از برخی از کشورها را نیز مطرح کرده‌اند که متولیان امر به دلیل نامشخص بودن وضعیت ویروس کرونا و سایر ویروس‌ها که در جهان در حال گسترش است، تصمیم‌‌گیری درباره حضور زائران خارجی را منوط به وضعیت بهداشت جهانی در روزهای منتهی به حج تمتع اعلام کرده‌‌‌ و از مسئولان خواسته‌‌اند به برخی کشورها اعلام آمادگی کنند تا در صورت امکان برای پذیرش زائران محدود، برنامه‌ریزی مناسبی صورت دهند. اما این امر در جلسات اخیر رد شده و به نظر می‌رسد سعودی‌ها درباره حج تمتع ۱۴۴۳ هنوز به جمع‌بندی اولیه هم نرسیده‌اند.

سعودی‌ها درباره حضور زائران خارجی صحبت نمی‌کنند
به گفته یک منبع آگاه، در حال حاضر سعودی‌ها تمایلی به برگزاری مراسم حج تمتع با حضور زائران خارجی ندارند و با توجه به وضعیت ویروس‌ها در جهان و نگرانی برای ورود ویروس‌های مختلف به عربستان موجب شده آن‌ها برای پذیرش زائر خارجی در ایام حج تمتع تردید داشته باشند. همچنین هفته گذشته در جدیدترین جلسه مسئولان وزارت حج عربستان برای برنامه‌ریزی حج تمتع ۱۴۴۳، به پذیرش زائر خارجی اشاره نشده است.
با توجه به وضعیت کنونی امیکرون در عربستان، محدودیت‌هایی در حرمین شریفین اعمال می‌شود و حتی تعداد زائران خانه خدا که تا روزانه ۷۰هزار نفر شده بود، به طور چشمگیری کاهش یافته است و فضای زیارتی مسجدالحرام توسط متولیان خانه خدا محدود شده تا تعداد زائران کمتری پذیرش شوند. حتی فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در همه بخش‌های خانه خدا الزامی است.

تشرف زائران برخی کشورها به عمره مفرده ادامه دارد
بر همین اساس، به نظر می‌رسد در صورت ادامه این روند، حج تمتع امسال نیز بدون حضور زائران کشورهای مختلف برگزار شود. البته در حال حاضر با وجود اعمال محدودیت‌ها از سوی سعودی‌ها، پذیرش زائران خارجی برای تشرف به عمره مفرده از برخی کشورها همچون عراق و پاکستان ادامه دارد.
در سال‌های گذشته که خبری از شیوع کرونا نبود، سالانه تا حدود ۲میلیون زائر از کشورهای مختلف به سرزمین وحی مشرف می‌شدند. اما در دو سال اخیر به دلیل شیوع کرونا، عربستان از پذیرش زائر خارجی امتناع و در سال گذشته حدود ۱۰هزار و امسال هم ۶۰هزار زائر ساکن عربستان را برای ایام حج تمتع پذیرش کرد. این اقدام سعودی موجب اعتراض بسیاری از کشورها همچون ایران، ترکیه و پاکستان شد. اما طرف سعودی بی‌توجه به اعتراض‌ها، حفظ سلامت زائران را بهانه نپذیرفتن زائر خارجی عنوان کرد.
برای حج تمتع سال ۱۴۴۳ نیز با توجه به برنامه‌ریزی مسئولان وزارت حج عربستان، اعمال محدودیت‌ها و حتی نپذیرفتن زائران خارجی دور از انتظار نیست. با وجود این، مسئولان کشورمان با اعلام آمادگی برای تشرف زائران به خانه خدا، در انتظار تصمیم سعودی‌ها هستند.

 رشیدیان: اطلاعیه‌ای از سوی وزارت حج و عمره عربستان نداشتیم
علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت نیز با بیان اینکه هنوز هیچ اطلاعیه‌ای از سوی وزارت حج و عمره عربستان به ما اعلام نشده، می‌گوید: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای انجام عملیات حج تمتع در سال ۹۹، ما آمادگی لازم برای اعزام زائران ایرانی را داریم و امیدواریم حج تمتع ۱۴۰۱ شمسی (۱۴۴۳ هجری) با حضور زائران ایرانی برگزار شود.
البته یکی از شروط سعودی‌ها برای پذیرش زائر خارجی در حال حاضر واکسیناسیون است؛ به طوری که همه زائران باید پیش از تشرف به خانه خدا برای عمره مفرده واکسن‌های مورد تأیید سعودی را تزریق کرده باشند که این واکسن‌ها از سوی وزارت بهداشت عربستان، جانسون اند جانسون، مدرنا، فایزر و آسترازنکا اعلام شده است. علاوه بر این، با توجه به اینکه بسیاری از کشورها واکسن چینی تزریق کرده‌اند، در ماه‌های گذشته سعودی‌ها واکسن‌های سینوفارم و اسپوتنیک را نیز بلامانع دانسته‌اند.

زائران واکسن‌های مورد تأیید سعودی را بزنند
بر همین اساس، اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه زائرانی که قصد تشرف به خانه خدا را دارند باید واکسن مورد تأیید عربستان را تزریق کنند، به خبرنگار فارس می‌گوید: زائران واکسن آسترازنکا را به عنوان دز یادآور تزریق کنند. البته با دستورالعمل سعودی‌ها آن‌هایی که واکسن سینوفارم و اسپوتنیک زده‌اند هم پس از قرنطینه ۴۸ ساعته و تست PCR منفی می‌توانند به زیارت خانه خدا مشرف شوند. البته این شروط برای عمره مفرده است و هنوز درباره حج تمتع طرف سعودی اطلاعیه‌ای صادر نکرده است.
به گزارش فارس، پس از تعطیلی حج تمتع برای زائران خارجی از ابتدای شیوع کرونا، با توجه به سهمیه ۸۵ هزار و ۵۰۰ نفری ایران، بیش از ۷۴هزار نفر ثبت‌نام خود را با پرداخت همه هزینه‌های سفر قطعی کردند تا سال بعد به این سفر معنوی مشرف شوند. اما سعودی‌ها هم امسال زائر خارجی نپذیرفتند و همچنان زائران کشورمان منتظر تشرف به سرزمین وحی و حاجی شدن هستند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه