میزگرد

اندیشکده مسئله

میزگرد

هادی ذالکی

کارشناسان صنعت غذا می‌گویند:«نوسازی و بهسازی خطوط تولید» جزو مهم‌ترین مسائلی هستند که صنعت غذا با آن‌ها درگیر است. البته مواردی مثل ساماندهی بنگاه‌های کوچک فعال و نیمه‌فعال و همچنین مسائلی مثل برندسازی و توسعه و تقویت برند همچنان جزو این مسائل قرار دارند!»
کارشناسان معتقدند نبود مراوده تجاری با کشورهای همسایه موجب کم‌رونق شدن صنعت غذایی در خراسان رضوی شده است تا جایی که بسیاری از کارخانه‌ها در حال حاضر فقط با نصف ظرفیت تولید در حال کار هستند. اینکه به جز کمبود آب چه عوامل دیگری باعث ‌و بانی وضعیت نه‌چندان مطلوب صنعت غذایی در خراسان هستند، موضوعی بود که در یک میزگرد با کارشناسان این حوزه به پرسش گذاشتیم. 
در این نشست احسان اژدری مدیر واحد نمونه سال 1400، دکتر محمد استادی رئیس انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی، محمدرضا رادفر رئیس اداره صنایع غیرفلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان، خانم علیزاده کارشناس صنایع غذایی صمت خراسان و مجید رضایی مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی استان حضور داشتند.
صنعتی‌ها مصرف بی‌رویه آب در کشاورزی را دلیل بی‌آبی فعلی می‌دانند و کشاورزها انگشت اتهام را به سوی صنعت و رانت صنایع آب‌بر می‌گیرند! و اینگونه عنوان میکنند که:  «یکی از مسائل جدی که صنعت غذا مرتبط با آن است به آب برمی‌گردد. این محدودیت موجب شد مواد اولیه برای کارخانه‌ها تولید نشود. سطح زیرکشت و راندمان برداشت کم و این موجب ممنوعیت برداشت شد. این ممنوعیت‌ها سبب شد حتی در کشت‌هایی مثل گندم و محصولات اصلی هم افت کنیم» جدا از این دو نگاه، در اینکه آب تعیین‌کننده زیست آینده ما در خراسان است بر کسی پوشیده نیست. با طرح این پرسش؛ اندیشکده مسئله در نظر دارد چالش‌های صنایع غذایی را جزئی‌تر و موشکافانه‌تر در نشست‌های بعدی بررسی کند. پاسخ به اینکه «ظرفیت صنعت غذا در استان خراسان رضوی چطور است و چگونه می‌شود از این ظرفیت استفاده بهتری کرد؟» به ما و شما کمک می‌کند که درک بهتری از وضعیت فعلی داشته باشیم؛ آنچه در ادامه می‌خوانید پاسخ به این پرسش است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه