رنج توان‌یابان از درد بیکاری

اجرای ناقص قانون ۳درصد استخدام معلولان در خراسان جنوبی

رنج توان‌یابان از درد بیکاری

معلولان خراسان جنوبی در حالی از درد بیکاری رنج می‌برند که قانون 3درصد استخدام معلولان در استان به صورت ناقص اجرا شده است.

اجرای نامناسب قانون به کارگیری ۳درصد معلولان در استخدام‌های دستگاه‌های اجرایی هم بر میزان بیکاری معلولان به‌ویژه معلولان تحصیلکرده افزوده است و دولت برای بهبود اشتغال معلولان قول اجرای دقیق این قانون را داده است.
کارشناس توانبخشی و توانپزشکی بهزیستی خراسان جنوبی هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با شناسایی افراد معلولی که از خدمات حمایتی دیگر دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنند پس از اینکه به شرایط باثباتی رسیدند افرادی که امکان تحصیل برای آن‌ها فراهم نیست در مراکز فنی‌وحرفه‌ای آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند تا بتوانند در جایی مشغول کار شوند یا خود کارگاهی راه‌اندازی کنند.
محمد عباس آبادی بیان کرد: برای معلولانی که در روستاها زندگی می‌کنند نیز در کمیته اشتغال بهزیستی برای حرفه‌آموزی آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.
وی ادامه داد: این افراد پس از اینکه از کارگاه‌های تیپ دو ترخیص شوند، با دادن مشوق‌هایی از کارفرمایان خواسته می‌شود آن‌ها را به کار گیرند، اما همکاری کارفرمایان در این زمینه خیلی کم است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی نیز اظهار کرد: ۱۴مرکز حرفه‌آموزی بهزیستی در شهرستان‌های استان وجود دارد و ۳۲۵ معلول در این مراکز مشغول حرفه‌آموزی هستند. علی عرب‌نژاد بیان کرد: سال گذشته نیز ۲۹۸معلول در این مراکز مشغول حرفه‌آموزی بودند که بعضی از آن‌ها آموزش‌های لازم را در مدت چهار سال فرا می‌گیرند.
وی اضافه کرد: در هشت ماه امسال برای ۱۰۲ نفر توان‌خواه در قالب ارائه تسهیلات خویش‌فرمایی قرض‌الحسنه ایجاد شغل شده است.
به گفته وی در این زمینه از ابتدای سال جاری ۶۱میلیارد و ۹۵۰میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است. سال گذشته هم ۲۹۹نفر معلول ۱۳۹میلیارد و ۹۵۰میلیون ریال تسهیلات خویش‌فرما دریافت کرده‌اند.
وی با انتقاد از اینکه قانون 3درصد استخدام معلولان به خوبی اجرا نمی‌شود، اظهار کرد: ایجاد اشتغال خرد، خوداشتغالی و طرح‌های کارفرمایی یک گام برای اشتغال جامعه هدف است. در این خصوص بیش از ۱۷۲نفر از معلولان روستایی با عضویت در صندوق خرد محلی تسهیلات اشتغال پایدار دریافت کرده‌اند.
عرب نژاد تصریح کرد: برای اشتغال جامعه هدف به‌ویژه معلولان براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، کارآفرینانی که برای یک تا پنج معلول اشتغال ایجاد کنند به ازای هر معلول تا ۵۰۰میلیون ریال تسهیلات 4درصد پرداخت می‌شود و بیمه مددجویان تا پنج سال به شرطی که برای فرد مددجو تا پنج سال ایجاد اشتغال شود برعهده بهزیستی است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه