دکتر «غلامحسین شکوهی» پدر علم تعلیم و تربیت

نام‌آوران خراسان

دکتر «غلامحسین شکوهی» پدر علم تعلیم و تربیت

مقدم

  دکتر غلامحسین شکوهی که به پدر علم تعلیم‌وتربیت ایران مشهور است، سال ۱۳۰۵ شمسی در قصبه خوسف در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی بیرجند زاده شد.
وی در سال۱۳۲۳ دوره تحصیلات متوسطه را در دانشسرای مقدماتی بیرجند به پایان رساند و در مهرماه همان سال خدمات آموزشی خود را با سمت آموزگار در دبستان‌های بیرجند آغاز کرد. دیپلم کامل متوسطه را با شرکت در امتحانات نهایی متفرقه رشته ادبی در مشهد گرفت و پس از انجام خدمت وظیفه، از مهرماه۱۳۳۲ در دانشسرای عالی و دانشگاه تهران به ادامه تحصیل پرداخت و از دانشکده ادبیات موفق به دریافت مدرک لیسانس شد.
شکوهی در آذرماه۱۳۳۶ در ردیف دانشجویان رتبه اول برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام شد و در اسفند۱۳۴۲ پس از دریافت لیسانس تعلیم‌وتربیت و گواهی‌نامه تخصصی راهنمایی حرفه‌ای و دکترای علوم تربیتی از دانشگاه ژنو، به ایران بازگشت.
وی پس از بازگشت به ایران، با سمت کارشناس اداره کل مطالعات و برنامه‌ها و رئیس اداره تحقیق و ارزشیابی در وزارت آموزش‌وپرورش و به‌عنوان مأمور خدمت در دانشسرای عالی تهران و دانشسرای عالی سپاه دانش انجام‌وظیفه کرده است.
دکتر شکوهی در بهمن۱۳۴۶ به دانشگاه تهران منتقل شد و تا شهریور۱۳۷۲ به‌عنوان استادیار، دانشیار و استاد تمام‌وقت در دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران خدمت کرد و از مهر۱۳۷۲ به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند منتقل شد.
دکتر شکوهی از سال ۱۳۳۵ که موفق به دریافت مدرک لیسانس شد، تاکنون تألیفات و ترجمه‌های متعددی داشته است. او در این فاصله همچنین بیش از 40 مقاله به زبان فارسی نوشته یا از انگلیسی و فرانسه به زبان فارسی برگردانده است.
دکتر شکوهی طی 52 سال حیات آموزشی و علمی خود چندین بار در داخل و خارج کشور به مناسبت‌های مختلف، سخنرانی‌هایی به زبان فارسی و فرانسه در مجامع علمی داخلی و بین‌المللی ایراد کرده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه