«قوژد» روستایی زیبا با تاریخ چند هزار ساله

«قوژد» روستایی زیبا با تاریخ چند هزار ساله

«قوژد» نام روستایی تاریخی از توابع بخش مرکزی کاشمر است که بزرگ‌ترین، پرجمعیت‌ترین و نزدیک‌ترین روستای این شهرستان نیز به شمار می‌آید و شما می‌توانید با پیمودن اندکی راه ضمن لذت بردن از طبیعت زیبا و کوچه‌باغ‌های کم‌نظیر و تماشایی این روستا گذر تاریخ را از نزدیک ببینید. از آثار و بقایای به‌ جا مانده مشخص می‌شود روستای قوژد قدمتی چند‌هزار ساله دارد. در برخی کتاب‌های تاریخی نیز به قوژد اشاره‌ شده که می‌توان کتاب اشرف‌التواریخ را نام برد که وقایع زمان حکومت محمدولی میرزا حاکم خراسان (فرزند سوم فتحعلی شاه قاجار) در آن ذکر شده است.
گورستان دشت طلاآباد در 2کیلومتری جنوب قوژد مربوط به هزاره اول پیش از میلاد، بقایای شهر سفید از دوران اسلامی در جنوب شرقی قوژد، بقایای قلعه ریگ از دوران سلجوقیان در 2کیلومتری جنوب قوژد، آسیاب‌های آبی طلاآباد مربوط به اواخر دوره صفویه در تپه‌های جنوب قوژد، آرامگاه محمدصالح ترشیزی (وفات ۱۱۶۰هجری قمری) و محمدجعفر ترشیزی (وفات ۱۲۴۴ هجری قمری) در جوار مزار پیر قوژد از دوره افشاریه و آب‌انبار قدیمی مربوط به دوران قاجار از جمله آثار تاریخی قوژد است.
علمای بزرگی نیز در این روستا زندگی می‌کرده‌اند که از جمله می‌توان به محمدصالح ترشیزی و شیخ محمدجعفر ترشیزی، شاگرد شیخ جعفر کاشف‌الغطاء و یکی از بزرگ‌ترین علما و مراجع اوایل سده سیزدهم هجری (متوفی ۱۲۴۴ قمری) اشاره کرد. قوژد علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین تولیدکننده آجر در کشور است و تولیدات آن به کشورهای افغانستان، پاکستان و آسیای میانه صادر می‌شود، در کشت و تولید محصولات کشاورزی نظیر زعفران، انگور، کشمش، غلات، انار، گلابی، هلو، انجیر، خربزه، هندوانه، طالبی، خیار و سیب‌هم ید‌طولایی دارد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه